غلامرضا آذری در گفت‌وگو با برنا

«قهرمان» تازگی و خلاقیت «جدایی» و «فروشنده» را ندارد

غلامرضا آذری با اشاره به اینکه اصغر فرهادی تنها در «قهرمان» تنها زاویه دیدش کمی تغییر کرده تأکید کرد که این فیلم آن تازگی و خلاقیت «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده» را ندارد.

غلامرضا آذری، منتقد و مدرس سینما، در گفت‌وگو با خبرنگار سینمای گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، درباره احتمال موفقیت «قهرمان» اصغر فرهادی در آکادمی اسکار 2022 گفت: پیش‌بینی این موضوع کار ساده‌ای نیست و به نظر من نمی‌توان با قطعیت گفت که فیلم «قهرمان» برنده اسکار می‌شود یا خیر و احتمالات را باید در نظر گرفت که به نظر من 50 درصد امکان موفقیت «قهرمان» در اسکار وجود دارد.

آذری تصریح کرد: فیلم «قهرمان» اثر متفاوتی در کارنامه اصغر فرهادی نیست، نگاه و زاویه دید او شاید کمی متفاوت‌تر باشد اما آن خلاقیت و تازگی که در فیلم «جدایی نادر از سیمین» یا «فروشنده» وجود داشت در «قهرمان» وجود ندارد و بعید می‌دانم که بتواند سومین اسکار را برای اصغر فرهادی به ارمغان بیاورد.

وی افزود: با این حال باید بگویم که فیلم «قهرمان» اثر قابل تأمل و خوبی است. بدون اینکه تأثیری از حواشی گرفته باشم یا نقدهای مثبت و منفی بر فیلم «قهرمان» نظرم را تغییر داده باشد به عنوان یک منتقد با احترام به همه نظرات به نظرم فیلم «قهرمان» برای اصغر فرهادی نه یک اثر ضعیف که از جهاتی یک قدم به جلو است و زبان سینمایی او و روایتی که از این کارگردان می‌شناسیم در این فیلم نیز وجود دارد اما باید بدانیم که در موفقیت‌های بین‌المللی مسائل مختلفی دخیل و تأثیرگذار هستند.

این منتقد در پایان گفت: شاید «قهرمان» بتواند گوی سبقت را نسبت به باقی فیلم‌ها برباید چرا که نگاه و زاویه دید متفاوتی نسبت به شخصیت اصلی‌اش در مقایسه با دیگر آثار سینمای ایران دارد و این ممکن است منجر به توجه منتقدان و مخاطبان جهانی شود. بنا بر این شاید «قهرمان» به دلیل زاویه دید اصغر فرهادی نظر توجهات را به خود جلب کند وگرنه در کل به نظر من آن نگاه سیاسی از سوی جشنواره‌های دنیا نسبت به اصغر فرهادی دیگر وجود ندارد چرا که اگر استفاده‌های سیاسی مدنظر این جشنواره‌ها از جمله آکادمی اسکار بوده، از اصغر فرهادی سال‌های قبل چنین استفاده‌ای کرده و دیگر فرهادی چنین کارکردی ندارد مگر اینکه آن‌ها بخواهند این استفاده را استمرار ببخشند و در این صورت شانس «قهرمان» برای موفقیت بیشتر می‌شود.

انتهای پیام//

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار فرهنگ و هنر

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار فرهنگ و هنر

  اخبار برگزیده