به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛  آیین افتتاح «باشگاه تعلیم و تربیت» روز سه شنبه 14 دی ماه 1400 در سالن کنفرانس کمیسیون ملی یونسکو- ایران با حضور دکتر حجت‌الله ایوبی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، پروفسور علی اکبر فرهنگی رئیس هیئت مدیره، دکتر احمد قیومی رئیس کل باشگاه، امیر روشن بخش معاون ارتباطات و مشارکت های کمیسیون ملی یونسکو و جمعی از اعضای هیئت امنا و هیئت مدیره باشگاه برگزار شد.

1c3bdcf1-6375-41a3-b110-e0b2e9a2ac96

حجت الله ایوبی در آیین افتتاحیه باشگاه تعلیم و تربیت اظهار کرد: این باشگاه بین جامعه و دولت می تواند موثر باشد. ما به عنوان جامعه ایرانی مسلمان در عرصه آموزش، الگوی خاص خود را داریم و تنها کشوری هستیم که نظام آموزشی ما با عنوان آموزش و پرورش شناخته می شود و دائم بر تعلیم و تربیت تاکید داریم و این دو مقوله را با یکدیگر می آوریم.

وی ادامه داد: این نگاه، ایرانی و متفاوت است و در سازمان یونسکو شاهد بازگشت به همین اصول هستیم. امروز یونسکو پس از 70 سال و در پی تلاش های مشفقانه برای بردن آموزش به مناطق محروم، نگاه ایرانی 1750 سال پیش دانشگاه جندی شاپور را که منشور اخلاق در کنار کسب علم مطرح شده بود را در دستور کار قرار می دهد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران یادآور شد: جامعه علمی منصف امروز، نگاه خطی را برنمی تابد و دوران نگاه تک بعدی به پیشرفت و تکیه بر یک الگو، گذشته و این نگاه مردود است. امروز پیشرفت و حتی توسعه و دموکراسی را به صورت جمع به کار می بریم زیرا هر تمدن و تاریخ و فرهنگی راه خود را برای پیشرفت دارد. در خیلی جاها راه های پیشرفت به هم نزدیک است اما ملت های مختلف راه های خود را متناسب با فرهنگ خود دارند.

ایوبی توضیح داد: امیدوارم این باشگاه با تیم خوب و همراه، الگوی ایرانی پیشرفت در آموزش را که امروز برای شنیدن آن گوش شنوا وجود دارد را ارائه کند و سند ایرانی توسعه ایرانی که قلب آن آموزش است از دل این باشگاه درآید و ما آن را با زبان یونسکو ترجمه کرده و بخش های قابل استفاده آن را در یونسکو به تصویب برسانیم و به کشورهای مختلف معرفی کنیم.

وی تاکید کرد: باید بپذیریم که نظام آموزشی ما نیاز به اصلاح دارد و باید بدانیم راه اصلاح این نظام بر اساس اسناد 2030 نیست و باید به داشته های تمدنی و فرهنگی خود برگردیم و نظام معتبر آموزشی خود را داشته باشیم. راه پیشرفت از آموزش می گذرد و این باشگاه می تواند نقشه راه را برای کشور و وزارت آموزش و پرورش ترسیم کند.

در این مراسم، پروفسور علی اکبر فرهنگی در ارتباط تصویری، با اشاره به ریشه‌های تاریخی نظام تعلیم و تربیت در ایران باستان به جایگاه ویژه ایران در توسعه و بهبود سیستم‌های تعلیم و تربیتی جهان اشاره کرد و افزود: این باشگاه با حضور افرادی خلاق و پژوهنده سعی در ایجاد اکوسیستمی تعاملی با جهان جهت تحقق صلح و عدالت در زمینه‌های آموزشی، علمی و فرهنگی، به منظور افزایش احترام به عدالت، قانون‌مداری و حقوق بشر، بر پایه منشور سازمان ملل متحد دارد.

در ادامه احمد قیومی رئیس باشگاه تعلیم و تربیت با اشاره به وضعیت فعلی نظام آموزش و پرورش کشور، به موانع و مشکلات موجود در این نظام بر اساس تجربه 30 ساله خود در سطوح گوناگون مدیریتی وزارت آموزش و پرورش اشاره و خاطر نشان کرد: با حمایت یونسکو و تمامی اعضای باشگاه می‌توان به بهبود نظام تعلیم و تربیت و ترویج الگوهای موثر آموزشی و پرورشی در ایران و جهان پرداخت.

وی در ادامه با اشاره به کارکردهای باشگاه تعلیم و تربیت یونسکو، بر انجام اقدامات مختلفی تاکید کرد که از جمله آن می توان به این موارد اشاره کرد:

شناسایی و توسعه ظرفیت‌های تعلیم و تربیتی ایران و جهان.

شبکه‌سازی نخبگان و ترویج و توسعه کارآفرینی و نوآوری مسئله‌محور در حوزه تعلیم و تربیت ایران و جهان.

ایجاد تعامل سازنده با مراکز علمی و پژوهشی در حوزه تعلیم و تربیت در سطح جهان.

تربیت نخبگان نقش‌آفرین در فضای حرفه‌ای نظام تعلیم و تربیت ایران و جهان.

اعزام و مبادله دانش‌آموز، دانشجو، معلم و استاد با نهادهای آموزشی، کرسی‌ها و شبکه‌های آموزشی یونسکو در کشورهای دیگر.

حل مسائل نظام تعلیم و تربیت و رساندن راه‌حل به نقطه اثر مطلوب در ایران و جهان.

آموزش و اجرای طرح‌های عملیاتی معرفی و ترویجی الگوهای بومی تعلیم و تربیتی ایرانی- اسلامی.

یاری رساندن به طرح‌های نوآورانه نخبگان کشور در حوزه تعلیم و تربیت به سمت تجاری‌سازی و درآمدزایی.

برگزاری گردهمایی و کنفرانس در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی.

انجام فعالیت‌های پژوهشی، برگزاری جلسات سخنرانی و میزگردهای علمی.

در ادامه این مراسم اعضای حاضر نیز درباره کارکردهای باشگاه تعلیم و تربیت یونسکو اظهار نظر کردند.

انتهای پیام//

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: