در نشست نوروزی مدیرکل هنرهای نمایشی با هنرمندان نمایش اراک عنوان شد؛

حداکثر ظرفیت نمایشی استان‌ها شناسایی و معرفی خواهد شد

حداکثر ظرفیت نمایشی استان‌ها شناسایی و معرفی خواهد شد

کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی کشور درنشستی با هنرمندان نمایشی استان مرکزی تاکید کرد در مدیریت جدید استفاده از حداکثر ظرفیت تئاتر استان‌ها در تهران و شناسایی و معرفی گروه‌های فعال در دستور کار خواهد بود و ضروری است تاریخ شفاهی تئاتر استان مرکزی با اولویت هنرهای آیینی و تعزیه توسط پژوهشگران بومی آماده و تدوین شود.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛  در سومین روز از فروردین 1401 و ایام نو شدن سال و شکوفایی طبیعت ، استان مرکزی میزبان مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی کشور شد که این نوید را برای پوست اندازی و شکوفایی هنرنمایش این استان به ارمغان داشت .

 طی این نشست صمیمانه کاظم نظری مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی به همراه محمود زنده‌نام از پیشکسوتان تئاتر و سینمای استان و از مدیران اسبق رادیو نمایش ، میهمان سینا دلشادی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی بودند.

در این نشست که با حضور جمعی از هنرمندان و پیشکسوتان و اساتید دانشگاه هنر برگزار شد ، پیمان عین‌القضات رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر اراک و علیرضا گلستان مدیر تولید صداوسیمای استان نیز حضور داشتند.

در ابتدا سینا دلشادی ضمن خیر مقدم به مهمانان جلسه و هنرمندان ، حلول سال نو را تبریک و حضور مدیرکل هنرهای نمایشی را در روزهای ابتدایی سال در استان مرکزی به فال نیک گرفت ، او پس از برشمردن گوشه‌ای از توانمندی‌های هنرمندان نمایشی استان خواستار آن شد که با تعامل بیش از پیش با اداره کل، کمبودهای موجود جبران شده و گام‌های موثر رو به جلو به جهت پیشرفت کمی و کیفی عرصه هنرهای نمایشی استان برداشته شود.

در ادامه کاظم نظری نیز پس از قدردانی از حضور هنرمندان ، پیشکسوتان و صاحب نظران این عرصه ،اظهار امید واری کرد نظر به شناختی که از سالیان گذشته از این خطه داشته است ، تعامل و همکاری خوبی را در ادامه شاهد باشیم و با توجه به ظرفیت بالای هنر آیینی و تعزیه در این استان به خصوص شهرستان تفرش ، نیاز به تدوین تاریخ شفاهی تئاتر استان و تشکیل کارگروه پژوهشی در رابطه با تعزیه با حضور پژوهشگران بومی همچنین اساتید دانشگاهی را ضروری دانست.

در این خصوص بختیاری رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تفرش بخشی از توانمندی‌ها و برنامه‌های انجام شده در مورد احیای تعزیه را بیان کرد و  کریمی نیک ، مجللی نسب و دریایی به عنوان هنرمندان عرصه هنرهای آیینی و سنتی مطالب خود را در جهت آشنایی بیشتر مدیرکل هنرهای نمایشی با نیازها و امکانات موجود عنوان کردند.

دیده نشدن جمع کثیری از هنرمندان آیینی در شهرستان‌ها، نیاز به تاسیس موزه تعزیه و حسینیه تخصصی اجرای تعزیه از گلایه‌مندی‌ها و مطالباتی بود که بیان شد و کاظم نظری در ادامه تصریح کرد:  پیگیر این خواهم بود بخشی از آثار هنرمندان تعزیه در تهران اجرا شود و ان شاء الله کاری خواهیم کرد که به قول وزیر عدالت فرهنگی هنری در تمامی استان ها و شهرستان های کشور بوجود بیاید و به پایتخت ختم نشود .

زنده نام در ادامه گفتگو از گونه‌های دیگر اجرای نمایشی گفت و ضمن اشاراتی به سوابق درخشان اساتید و پیشکسوت استان ، خواهان برگزاری برنامه‌هایی در سطح ملی شد تا این طریق جذب امکانات را شاهد باشیم و توانمندی‌ها افزایش یابد.

عباس سلطانی یکی از پیشکسوتان حاضر در جلسه ، انتصاب کاظم نظری را به عنوان مدیرکل هنرهای نمایشی خوش یمن دانست و آرزومند اتفاقات مثبت در این عرصه کرد .

همچنین رضا مهدوی هزاوه استاد دانشگاه ابراز امیدواری کرد که با هوش مدیریتی و خلاقیتی که پیشتر از نظری در دانشگاه هنر اراک دیده است قطعا روزهای روشنی در عرصه تئاتر کشور پیش رو خواهد بود.

علیرضا گلستانی مدیر تولید صداوسیمای استان مرکزی ، استفاده از فرصت ضبط آثار نمایشی را مطرح نمود و در ادامه خواستار دیده شدن حرفه‌ای و صنفی فعالان این عرصه در قاب تلویزیون شد.

نظری در این خصوص به استفاده از ظرفیت تلوزیون تئاتر ایران اشاره  و از این فزصت برای دیده شدن بهتر و بیشتر تئاتر شهرستان یاد کرد.

عابد حدودی یکی دیگر از هنرمندان جوان استان ، نیاز به بررسی مداوم تحولات را عنوان کرد که قرار شد در این خصوص سلسله جلساتی در ادامه مباحث مطرح شده به صورت مجازی برگزار شود .

شهرام سلطانی و رضا یونسفرد در ادامه به کمبود امکانات سخت افزاری اعم از سالن و پلاتو اشاره کردند همچنین مبالغ ناچیزی که به عنوان حمایت از تولید در جشنواره در نظر گرفته می‌شود یا حتی جوایز را باعث کم شدن انگیزه فعالیت هنرمندان شهرستانی بیان کردند.

در پایان پیمان عین‌القضات رییس کمسیون فرهنگی شورای شهر اراک قول همکاری و همراهی کامل با اداره کل و هنرمندان نمایش را داده و گفت:  تا چند ماه آینده بلک باکس پارک شهر اراک مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام//

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار فرهنگ و هنر

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار فرهنگ و هنر

    اخبار برگزیده