به گزارش خبرگزاری برنا، نگارخانه «برگ» سازمان زیباسازی شهر تهران سه شنبه ۲۶ مردادماه ساعت ۱۸ تا ۲۰ میزبان پنجاه و هفتمین نشست پژوهشی هنر خواهد شد که به نکوداشت «ایوان اُتنین ژیرارد» اختصاص دارد. در این مراسم، ایرج اسکندری، داریوش طلایی و امان اُتنین ژیرارد به ایراد سخن خواهند پرداخت و در انتها نیز فیلمی از زندگی و آثار این هنرمند که به همین مناسبت تهیه شده، به نمایش در می آید.

در این مراسم که با همکاری سازمان زیباسازی تهران و نشریه تندیس برگزار می شود نمایشگاهی از آثار نقاشی و عکس این هنرمند برجسته پیش روی علاقه مندان قرار خواهد گرفت که این نمایشگاه تا ۴ شهریور ادامه دارد.

ایوان اُتنین ژیرارد در سال ۱۹۳۲ میلادی در شهر بزانسون فرانسه متولد شد. تحصیلات هنری خود در رشته نقاشی، طراحی و گرافیک در کشور سوییس و فرانسه به انجام رسانید.

وی در سال ۱۳۴۱ به ایران سفر کرد و با هنرمندان برجسته آن ایام نظیر سهراب سپهری، بیژن جلالی، صادق بریرانی و .. آشنا شد. در سال ۱۳۴۲ با پیشنهاد تدریس در دانشکده هنرهای تزیینی موافقت کرد و مدیر و مدرس دپارتمان هنرهای گرافیک شد. وی پس از چندی مجذوب فرهنگ و تمدن ایران خاصه عرفان و تصوف اسلامی شد و به دین اسلام مشرف شد. او در سال های اقامت خود هنرمندان متعدد و برجسته را تربیت کرد که از آن جمله می توان به ایرج اسکندری، بهمن بروجنی، داوود امدادیان و ... اشاره کرد.

ایوان اتنین ژیرارد علاوه بر هنرهای تجسمی با موسیقی سنتی ایران و بزرگان این عرصه آشنا بود و می کوشید تا در آموزه های هنری خود، همواره به فرهنگ غنی و تمدن ایران زمین ارجاع داشته باشد.

ژیرارد در سال ۱۳۶۰ به همراه همسر ایرانی خود به پاریس بازگشت و اشتغالات فرهنگی خود را که همواره از مساله معنویت هنر ریشه می گرفت پیگیری کرد. وی در سال های بعد، چندین بار دیگر برای دیدار از خانواده و دوستان و شاگردان خود به ایران سفر کرد.

ایوان اُتنین ژیرارد در آبان ۱۳۹۱ در فرانسه دارفانی را وداع گفت اما خاطره حضور او در ایران و اشتیاقش به دین مبین اسلام همچنان در اذهان باقی است.

نگارخانه برگ در انتهای خیابان پاسداران، میدان هروی، خیابان وفامنش، خیابان جمالی شرقی، عمارت عین الدوله واقع شده است و همه روزه صبح و بعدازظهر پذیرای علاقمندان است.