به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ سیدعباس صالحی در ابتدای سخنان خود در این نشست گفت: مردم کرمانشاه همواره سدی در برابر طمع بیگانگان و دشمنان کشور بوده اند و این استان از دیر باز جایگاه بالایی در حوزه فرهنگ و هنر داشته است.

وی با اشاره به تنوع قومیتی این استان افزود: گستردگی و تنوع فرهنگی در این سرزمین به مثابه یک قالی است و بی تردید  کرمانشاه به عنوان گل قالی فرهنگ ما به شمار می آید.

عضو کابینه تدبیر و امید ادامه داد: در این دوره از فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه ویژه ای به استان ها شده است و در قالب انعقاد تفاهمنامه های فرهنگی سه ساله به دنبال ارتقای سطح فرهنگی و هنری آن ها بر اساس یک نقشه راه  هستیم.

وی در عین حال تصریح کرد: استان ها در حوزه فرهنگی، هنری و رسانه ای ظرفیت های بالایی دارند و مسیر رو به رشدی را طی کرده اند به طوری که در برخی موارد با  مرکز برابری می کنند. بنابراین این نگاه که برای پیشرفت فرهنگ باید نگاه به مرکز داشت از بین رفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود:  مسائل فرهنگ و هنر ایران کهن است و یک شبه پدید نیامده است بنابراین یک شبه نیز رفع نخواهد شد. باید اقدامات این حوزه را صادقانه ارزیابی کنیم و بر اساس ظرفیت های موجود وعده بدهیم زیرا دوره آرمانگرایی و وعده های رویایی به پایان رسیده است.

صالحی ادامه داد: منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اهالی فرهنگ و هنر مشخص و روشن است و همراهی های مردمی می تواند به افزایش این منابع کمک به سزایی داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه فرهنگ بر روح و جان افراد تاثیرگذار است افزود: روز گذشته تفاهمنامه همکاری فرهنگی و هنری میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری کرمانشاه به امضا رسید. در این تفاهمنامه بر اتمام و تکمیل ٧ مجتمع فرهنگی تاکید شده است و بر اساس آن تالار مرکزی کرمانشاه ایجاد می شود و مجتمع های مناطق زلزله زده این استان نیز ساخته خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تقویت انجمن های فرهنگی، هنری و رسانه ای هم بخش دیگری از این تفاهمنامه است که بر این اساس حمایت بیشتری در این زمینه صورت می گیرد.