به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا ؛دهقانیار در مورد تولیدات کانون پرورش فکری کودکان گفت: کانون در دوره ای با یک برنامه ریزی دقیق شروع به تولید موسیقی هایی کرد که هنوز قابل دفاع هستند. من نمی دانم چرا این روند متوقف شد اما ای کاش این اتفاق نمی افتاد. اگر این حرکتی که با استاد پژمان، که تحصیلات و خلاقیت کافی و شناخت محیط ذهنی کودک را داشتند،  شروع شده بود ادامه پیدا می کرد الان ما مجبور به نقد وضعیت موجود نبودیم.

هر متد و موسیقی به شرط بومی سازی شدن، آثار مثبتی خواهد داشت

نصیری در مورد «اُرف» که سازی آلمانی است  توضیح داد: ایده کلی کارل ارف این بود که این متد به هر کشوری می رود بومی سازی شود. هر متد و موسیقی به شرط بومی سازی شدن آثار مثبتی خواهد داشت. 

وی در مورد استفاده از یک متد ایرانی گفت: وقتی متدی وجود دارد تمام ابزارها نیز متناسب با آن است و کنار گذاشتن آن و جایگزینی متد جدید هم نیروی عظیمی می خواهد و هم زمان می برد. خوشبختانه این اتفاق در حال انجام است و گروه های مختلفی قدم های بزرگی برداشته اند اما چون با هم در ارتباط نیستند و به صورت تیمی فعالیت نمی کنند زمان می برد.

«خونه مادر بزرگه»، ترکیبی از موسیقی دشتی و موسیقی فانتزی کودک

دهقانیار، سازنده آهنگ «خونه مادر بزرگه»، در مورد ماندگاری و هویت اصیل موسیقی کودک در دهه 60 گفت: پیش زمینه ای برای تولید این آثار فراهم بود و آن عبارت بود از آموزش درست و علمی ساز پیانو و آماده بودن برای پذیرایی از انواع قالب های موسیقی سالم که  به شناخت من کمک می کرد تا بفهمم آهنگسازان کشورهای دیگر چگونه موسیقی می ساختند. وقتی من پیانو کار می کردم، با آثار آهنگسازانی آشنا شدم که برای کودکان موسیقی ساخته بودند. من اینها را ، به خصوص ساخته های آهنگسازان روس را، مورد بررسی قرار دادم و دیدم اگر از ملودی موسیقی خودمان استفاده کنیم ولی ترکیبات هارمونیک و ساختمان اثر جهانی باشد به فرم ساختاری خاصی می رسیم و این همزمان شد با آشنایی من با خانم مرضیه برومند که سفارش کار «خونه مادر بزرگه» را دادند و چون فضای داستان در شمال اتفاق می افتاد من  موسیقی دشتی را با موسیقی فانتزی کودک ادقام کردم که منجر به آن تم شد.

وی در مورد «زیر گنبد کبود» توضیح داد: موسیقی آن مدرن تر بود ولی باز هم ساختار برمی گشت به موسیقی خودمان.

سادگی، تکرار و تقلید را از عوامل جذابیت و ماندگاری این آثار

نصیری ، سادگی، تکرار و تقلید را از عوامل جذابیت و ماندگاری این آثار ذکر کرد و ادامه داد: برای من بسیار مهم است که نوزادان و نو پاها با موسیقی خودمان آشنا شوند بدین معنا که موسیقی خوب بشنوند. برای انتخاب نوع موسیقی که کودک می شنود باید توجه داشت که موسیقی ها خیلی غم انگیز نباشند. برای بچه های زیر 2 سال تمپوهای خیلی بالا یا خیلی پایین به دلیل ایجاد تفاوت در ضربان قلب کودک، مناسب این گروه نیستند.

سازهای ایرانی بسیار پتانسیل بالایی برای ساخت موسیقی کودک دارند

سازهای ایرانی چقدر باید در تولید موسیقی کودک استفاده شوند؟

دهقانیار پاسخ داد : از تمام سازها می توان استفاده کرد. هر سازی شخصیت و تعریفی برای خودش دارد و با مهارت نوازنده می شود ترکیبات صوتی زیبایی از ساز بیرون کشید. سازهای ایرانی بسیار پتانسیل بالایی برای ساخت موسیقی کودک دارند.

چه فاکتورهایی برای ساختن یک سرود برای مدارس باید در نظر گرفته شود؟

دهقانیار گفت: ترانه کودک در بخش ادبیات باید بندهای کوتاه داشته باشد و این امکان را بدهد که بچه ها راحت دکلمه کنند. اما در بخش آهنگسازی زیر ساخت ها بسیار اهمیت دارد، جمله ها باید با ایجاز و کوتاه و شیرین و بانمک ساخته شوند.

نصیری در رابطه با شعر و ترانه برای کودکان گفت: باید درک انتزاعی کودکان در مورد شعر در نظر گرفته شود و این به گرایش کودکان به آن شعر کمک می کند. حتی بچه های زیر 3 سال نیز قابلیت درک شوخ طبعی در شعر را دارند. موسیقی های پر هیجان امروزه معمولا بی دقتی در انتخاب شعر دارند و این باعث می شود که کودک واکنش خوبی به آن نداشته باشد.

ریتم، از مهمترین عناصر برای ساخت موسیقی کودک/ استفاده از ریتم موسیقی بزرگسال برای کودک، بزرگترین ضربه ای که به سلیقه کودک زده می شود

چه ریتم هایی برای موسیقی کودک مناسب است؟

دهقانیار پاسخ داد: در ساختار آهنگسازی برای کودک ریتم یکی از مهمترین عناصر است. قطعات دو ضربی و سه ضربی اگر صحیح استفاده شود مناسب هستند. یکی از اشتباهات عمده ای که من می بینم اکثرا در ساختار موسیقی کودکان به خصوص در نسل جدید می شود استفاده از ریتم موسیقی بزرگسال برای ساخت موسیقی کودک است.این بزرگترین ضربه ای است که به سلیقه یک کودک وارد می شود.

موسیقی، ارتقاء دهنده مهارت های فردی، اجتماعی و ذهنی

چه راهکاری برای اصلاح موسیقی کودک کشور دارید؟

دهقانیار بیان کرد: موسیقی فقط برای بازی و شادی نیست، موسیقی یک تأثیر روانشناسانه و خلاقانه روی مغز و روان کودک دارد. ما باید از تمام استعدادهایی که از تمامی مراکز موسیقی چه در داخل و چه در خارج از کشور فارغ التحصیل می شوند، به جای آماتورهایی که به واسطه دستمزد پایین با یک کیبورد در حال فعالیت هستند، دعوت به همکاری کنیم.

نصیری در پایان گفت : فارغ از اینکه بخواهیم بچه ها نوازنده شوند یا نه، بسیار خوب است که موسیقی را  ارتقاء دهنده مهارت های فردی، اجتماعی و ذهنی در نظر بگیریم.

«شب موسیقی» یکی از برنامه های « شب های هنر» است که به تهیه کنندگی حبیب الله ذوالفقاری، پیرامون مسائل موسیقی، یک شنبه شب ها ساعت 23 به طور زنده، از شبکه 4 سیما پخش می شود.