امیررضا نوری پرتو و طهماسب صلح جو منتقدان و کارشناسان سینما وتلویزیون در خصوص سریال بانوی عمارت با خبرگزاری برنا به گفتگو پرداختند که در ادامه می خوانیم.

امیر رضا نوری پرتو منتقد سینما و تلویزیون در خصوص سریال «بانوی عمارت» گفت : این سریال به طور نسبی مخاطب پسنده بوده است. 

سریال «بانوی عمارت» از نظر دکوپاژ (زاویه و حرکت دوربین) و میزانسن (موضاعات جلوی دوربین) عالی بود و روی تک تک پلان ها کار شده است.

بازیگران این سریال از نظر بسری نقش ها عالی ایفا کردند.

این منتقد ادامه داد: سریال«بانوی عمارت» در استفاده از رنگ و نور در پلان های مختلف عالی بود و سازندگان فیلم های تلویزیونی می توانند با استفاده از نور و رنگ های مختلف فیلم های خود را مخاطب پسند کنند.

نوری پرتو در خصوص کیفیت فیلم های تلویزیونی گفت: رسانه ما از نوع دولتی و حکومتی است و این موضوع حس رقابت را بین سازندگان مختلف از بین برده است تا وقتی که ما تلویزیون و رسانه های خصوصی نداشته باشیم باید منتظر جرقه های کوچکی مثل سریال «بانوی عمارت» باشیم.

البته سایت هایی برای پخش آنلاین فیلم های سینمایی وجود دارد اما نمی توانند رقابت چندانی با تلویزیون داشته باشند.

بر اساس آمار جدید و معتبر تلویزیون با ریزش مخاطب رو به رو شده است. برای افزایش مخاطبان تلویزیون باید سریال هایی با داستان های مختلف و جدید بسازیم نه یک عده داستان کپی شده و تکراری استفاده کنیم.

این منتقد افزود: تا به حال سریال های کمدی و تاریخی در حد عالی نداشته ایم البته استثنا نیز وجود دارد. مثلا سریال پاییخت که کمدی است اما نه با کیفیت عالی.

ساخت این نوع فیلم ها یا داستان های تکراری به تایید شدن تا نشدن این فیلم نامه ها و داستان ها برمی گردد که عده خاصی این داستان ها و فیلم ها را تایید می کنند.

نوری پرتو در خصوص ساخت فصل دوم سریال «بانوی عمارت» گفت: برای ساخت فصل های بعدی یک سریال باید دید این سریال درآمد زایی داشته یا خیر. هزینه های خرج شده برای این سریال تامین شده یا خیر و بعد از آن با فیلم نامه ای قوی تر از فصل قبلی به ساخت فصل جدید سریال پرداخت.

 این منتقد در انتها گفت : سریال «بانوی عمارت» در مقایسه با دیگر کارها موفق بوده است.

طهماسب صلح جو منتقد سینما و تلویزیون در خصوص سریال «بانوی عمارت» گفت: معیار موفقیت این سریال  به استقبال بینندگان تلویزیون بستگی دارد.

اینطور به نظر می آید که این سریال جذابیت های زیادی برای مردم دارد از درام های خانوادگی تا بستر  تاریخی دوران قاجار هر کدام جذابیت خاصی برای مخاطبان دارد.

داستان این فیلم حول محور قهر ها و آشتی ها، کشمش ها و دوستی دشمنی ها می چرخد و اتفاقات آن باید جذابیت بیش از حد فیلم شده است.

این منتقد در خصوص ساخت فصل دوم سریال «بانوی عمارت» گفت : برای ساخت فصل دوم سریال باید دید این سریال موفق بوده است یا خیر.

سریال«بانوی عمارت» نسبتا موفق بوده است اما قابل مقایسه با فیلم های ساخته علی حاتمی نیست. علی حاتمی برای ساخت فیلم هایی با تمدن کهن روی جغرافیا، دیالوگ و... انواع ریزه کاری را انجام می داد تا به نزدیک ترین حالت ممکن برسد.

صحیح است که این فیلم متعلق به زمان قاجار است اما در مقایسه با فیلم های زمان قاجار جذابیتی ندارد.

این فیلم از نظر دکور، طراحی دیالوگ ها برای بیان احساسات قابل مقایسه با فیلم های حاتمی نیست. بازی بازیگران خوب است اما کاراکتر خیلی خوب طراحی نشده که عالی باشد.

این منتقد ادامه داد: اولین نکته ای که باید برای ساخت سریال ها و برنامه های تلویزیونی در نظر گرفته شود مخاطب شناسی است .

سازندگان تلویزیونی باید مخاطب شناسی بدانند و براساس آن فیلم های خود را بسازند.