امیرعباس پیام، نویسنده تلویزیون، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری برنا با اشاره به سرقت فیلمنامه‌ها توسط سازندگان و نویسندگان گفت: در گذشته که کارها به شکل دستی انجام می شد امکان رخ دادن این اتفاقات زیاد بود. وقتی دوبرگ از خلاصه فیلمنامه را به تهیه کنندگان می‌دادیم به راحتی می‌توانستند از روی آن کپی برداری کنند و بعدا هم این کارشان را تکذیب کنند. برای من چنین مسئله‌ای حدود 17،18 سال پیش رخ داد. اما اکنون چون تمامِ ارتباطات الکترونیکی و از طریق ایمیل انجام می‌شود امکان رخ دادن چنین موضوعی بسیار کاهش یافته است.

وی ادامه داد: امروزه اگر این اتفاق رخ دهد معمولا توسط خود نویسندگان است. بین ما نویسندگان پیش می‌آید یا از روی شیطنت یا عمدا فکر یکدیگر را می‌خوانیم یا از همدیگر ایده می‌گیریم. عموما این اتفاق توسط تهیه کنندگان اتفاق نمی‌افتد چون تهیه کنندگان حرفه‌ای هیچ وقت این کار را انجام نمی‌دهند.

نویسنده سریال «آنام» با اشاره به اینکه تهیه کنندگان تلویزیون درصورت پرداختن به ایده نویسنده‌ای حقوق مادی و معنوی آن را می پردازند؛ بیان داشت: ممکن است یک نویسنده، فیلمنامه ای را به تهیه کننده ای ارائه دهد و تهیه کننده طرز پرداخت آن را دوست نداشته باشد. این تهیه کننده اگر بخواهد همان ایده را به نویسنده دیگری بدهد تا به شکل دیگری بنویسد و به آن بپردازد حتما حقوق مادی و معنوی نویسنده قبلی را تامین می‌کند. حداقل تهیه کنندگانی که من با آنها کار کردم مثل آقایان اسماعیل عفیفه و مهران مهام آنقدر حرفه‌ای بودند که اگر می‌خواستند این کار را انجام دهند از نویسنده اصلی اجازه گرفته و ایده آن را می خریدند.

امیرعباس پیام ادعاهای سرقت را از جانب کسانی که نویسنده نیستند دانست و اظهار داشت: این ادعاها بعضا از طرف کسانی مطرح می‌شود که اصلا نویسنده نیستند یا اینکه به این کار علاقه دارند و تلاش می‌کنند نویسنده شوند. گاهی اوقات یک موضوع کلی به ذهن دو نویسنده خطور می کند اما نحوه پرداختن به آنها متفاوت است. هیچ کدام نمی‌توانند بگویند دیگری از روی دستش کپی و سرقت کرده است. نحوه پرداختن به قصه، دیالوگ نویسی، طرح با ایده کلی؛ بسیار تفاوت دارد.

پیام در پیشنهاد به همکاران خود گفت: یکی از راه‌هایی که برای پیگیری وجود دارد این است نویسندگان فیلمنامه‌های خود را در بانک فیلمنامه الکترونیکی ثبت کنند تا در صورت هرگونه کپی از مراجع قضائی پیگیری کنند. راهی که من به همکارانم پیشنهاد می دهم این است اگر می خواهند فیلمنامه شان را به تهیه کننده ای ارائه دهند حتما آن را از طریق ایمیل ارسال کنند. ایمیل سندی مورد قبول دادگاه است و می‌توان از آن در مراجع استفاده کرد.