به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ دکتر حمید شاه آبادی، معاون صدای رسانه ملی گفت: رادیو در طول هشت سال دفاع مقدس، اثرگذاری بی بدیلی را در لحظات تلخ و شیرین در یادها گذاشته است و همواره در تراز اصلی اطلاع رسانی و معرفی رشادت های رزمندگان، انجام وظیفه کرده است. اکنون نیز در هفته بزرگداشت حماسه‌های ماندگار دفاع مقدس شبکه‌های مختلف رادیویی در هفته دفاع مقدس با بیش از 1200 برنامه، به تعداد 140 عنوان و به مدت 230 ساعت به موضوع دفاع مقدس می‌پردازند.

معاون صدا  خودباوری ملی و خودکفایی دفاعی، رشادت ها و دلیری جوانان این مرز و بوم در سالهای دفاع مقدس، ،معرفی شهدای ورزشکار، حماسه حسینی در ترویج روحیه ایثار و مقاومت رزمندگان اسلام، مستندهای فاخر، نمایش های ارزشمند رادیویی، آشنایی با سبک زندگی کادر پزشکی در سال‌های دفاع مقدس، داستان کوتاه و شعر با موضوع دفاع مقدس، خوانش کتابهایی با موضوع دفاع مقدس، نقد و بررسی موسیقی ،تئاتر و سینمای دفاع مقدس ، بررسی ابعاد قرآنی و معارفی خانوادگی شهدا و ...را از جمله محورهای برنامه‌های این هفته اعلام کرد

شبکه رادیویی ایران

شاه آبادی خودباوری ملی و خودکفایی دفاعی، بازخوانی جنگ تحمیلی در دهه پنجم انقلاب، تحریف‌های مخالفان جمهوری اسلامی و پخش بیانات بنیانگذار جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری درباره دفاع مقدس را از مهمترین موضوعات برنامه‌های شبکه رادیویی ایران در این ایام دانست.

برنامه «پلاک 8» به معرفی اقتدار دفاعی و فرهنگی ایران ،حفظ و صیانت از کشور در شرایط جنگ‌های نوین مانند جنگ نرم و حتی جنگ‌های رسانه ای می‌پردازد. این برنامه تلاش می‌کند با ترغیب جوانان به موضوعات دفاع مقدس و جنگ، یادآوری ارزش‌های جنگ و نحوه صحیح استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، مخاطبان را بیش از هر زمانی با مفهوم مقاومت آشنا سازد. برنامه «پلاک 8 » در هفته دفاع مقدس از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 به روی آنتن می‌رود.

رادیو فرهنگ

وی با مهم دانستن توجه به مقوله فرهنگ سازی در انتقال مفاهیم ارزشمند دفاع مقدس گفت: رادیو فرهنگ در این ایام تلاش می‌کند در برنامه‌های خود با آگاهی بخشی درباره هشت سال دفاع مقدس در قالب مسابقه، معرفی سینمای دفاع مقدس، انعکاس اخبار فرهنگی و هنری هفته دفاع مقدس، بررسی بهترین شیوه انتقال مفاهیم دفاع مقدس به فرزندان، به تبیین فرهنگ ایثار و مقاومت بپردازد. در برنامه «اعزامی از بهشت» به نقش مهم و راهبردی زنانی که در تمام بخش های جبهه حضور فعالی داشتند، اشاره می‌شود. این برنامه درهفته دفاع مقدس، روزهای سه شنبه و چهارشنبه ساعت 23:15 به روی آنتن می‌رود.

معاون صدا خاطرنشان کرد: شبکه‌های رادیویی قرآن و معارف با در نظر گرفتن موضوعاتی مانند نمایش‌های قرآنی با موضوع پیروزی حق بر باطل، بررسی ابعادی از زندگی قرآنی و خانوادگی شهدا ، اطلاع رسانی از رویدادهای قرآنی هفته دفاع مقدس و همچنین نقش حماسه حسینی در ترویج روحیه ایثار و مقاومت رزمندگان اسلام، بیان ارزش‌های معنوی دفاع مقدس و نقش آن در روحیه مقاومت، با مخاطبان همراه می‌شوند.

شبکه رادیویی قرآن

شبکه رادیویی قرآن برنامه «حکایت جاودانگی» را روز پنجشنبه 28 شهریور از ساعت 17 پخش می‌کند. در این برنامه مخاطبان می توانند شنونده مستندی باشند که درآن به بررسی ابعاد زندگی علمی و قرآنی خانواده معظم شهدا می‌پردازد. همچنین معرفی کتاب، گزارش از مزار شهدا و وصیت نامه شهدا از دیگر بخش‌های این برنامه است.

رادیو معارف

رادیو معارف نیز با برنامه«حماسه پایداری» در هفته دفاع مقدس، هم پای مخاطبان مومن و انقلابی است. این برنامه تلاش می‌کند مقاومت و پایداری در دفاع مقدس را با تبیین رمز پیروزی و موفقیت رزمندگان و قدرت بازدارنگی دفاعی کشور معرفی کند. این برنامه از 30 شهریور تا 5 مهر هر روز ساعت 9 شنیده می‌شود.

رادیو سلامت

شاه‌آبادی با مهم دانستن نقش پزشکان و کادر درمانی در هشت سال دفاع مقدس افزود: رادیو سلامت برنامه‌های خود را با موضوعات مهمی مانند گفت‌وگو با پزشکانی که در دفاع مقدس حضور داشتند و در حال حاضر در صحنه خودکفایی حضوری فعال دارند، آشنایی با فعالیت‌های بسیجی جامعه پزشکی کشور و ... به سمع مخاطبان می‌رساند. برنامه «یاد یاران» هر روز ساعت 12:10 از این شبکه پخش می‌شود. این برنامه به مرور خاطرات پزشکان و کادر درمانی رزمندگان دوران دفاع مقدس و بررسی سبک زندگی آنان اشاره کند.

رادیو صبا

شبکه رادیویی صبا نیز با برنامه «لبخند خوبان» که در بخش‌های اذانگاهی پخش می‌شود، به بیان خاطرات طنز رزمندگان اسلام می‌پردازد. همچنین مسابقه پیامکی با موضوع دفاع مقدس و معرفی شهدای سالهای جنگ تحمیلی از دیگر محور‌های برنامه‌های رادیو صبا در این ایام است.

رادیو تهران

معاون صدا بررسی موضوع مقاومت عملی در حرکت‌های جهادی، تحلیل عرصه‌های مقاومت در موضوعات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، بررسی زندگی سرداران شهید دفاع مقدس را از مباحث مهم برنامه‌های شبکه رادیویی تهران برشمرد و گفت: «از سر تا سرو» برنامه‌ای است که در هفته دفاع مقدس از ساعت 21 به روی آنتن این شبکه می رود. معرفی عرصه‌های مقاومت در چارچوب‌های سیاست و امنیت در دفاع مقدس با تاکید بر عرصه‌های خارجی و عدم وابستگی به غرب و شرق، اقتصاد در دفاع مقدس و فرهنگ دفاع مقدس در ایستادگی مقابل تهاجم فرهنگی از مواردی است که در این برنامه مطرح می‌شود.

رادیو اقتصاد

وی با اشاره شرایط فعلی اقتصادی و همچنین توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: توجه به شرایط فعلی اقتصادی و هجمه دشمن در این رابطه شرایطی را ایجاد کرده است که بیش از هر زمانی به مقوله اقتصاد مقاومتی و همچنین تجارب ارزنده دفاع مقدس در این حوزه توجه شود. شبکه رادیویی اقتصاد در هفته دفاع مقدس برنامه‌های خود را با محورهایی از قبیل دفاع اقتصادی و لجستیک در دوران گذر از بحران‌های اقتصادی همانند سال‌های دفاع مقدس و بررسی تولید صنایع دفاعی در دوران جنگ و امروز کشور برای مقابله با تهدیدهای نظامی در همین چارچوب پخش می‌کند. برنامه «رهیافت» در روز 31 شهریور از ساعت 20 از این شبکه به روی آنتن می‌رود.

رادیو پیام

بنا به گفته شاه‌ابادی رادیو پیام در طول هفته دفاع مقدس، در بخش‌های مختلف خود به موضوعاتی از قبیل خوانش وصیتنامه شهدا و پیام شهدا، بررسی عملیات‌های مهم دوران دفاع مقدس، اطلاع رسانی از همایش‌ها و گردهمایی‌های بزرگداشت این هفته اشاره می‌کند.

رادیو ورزش

معاون صدای رسانه ملی با اشاره به روحیه پهلوانی مردم مومن و انقلابی ایران افزود: شبکه رادیویی ورزش در طول هفته دفاع مقدس برنامه «به رنگ قهرمانی» را هر روز ساعت 13:30 پخش می‌کند. این برنامه اثر نمایشی است که در آن زندگی واقعی پنج یار دبستانی، که در فعالیت‌های ورزشی مدرسه تا رقابت‌های ورزشی پشت سنگرهای دفاع مقدس با هم بوده‌اند و ... شنیده می‌شود. همچنین معرفی شهدای ورزشکار، تأثیر ورزش در رزمندگان اسلام در جبهه‌های حق علیه باطل، جوانان و الگوگیری از شهدای ورزشکار و بررسی ورزش جانبازان و معلولان در گفت‌وگو با دست اندرکاران از دیگر محورهای برنامه‌های رادیو ورزش است.

رادیو جوان

دکتر شاه آبادی نقش جوانان در پیروزی‌های طلایی دوران دفاع مقدس را مهم و برجسته ارزیابی کرد و گفت: شبکه رادیویی جوان با موضوعاتی مانند بیان رشادت‌ها و دلیری جوانان این مرز و بوم در سال‌های دفاع مقدس، ایثار، مقاومت و فداکاری و حضور جوانان و نقش نیروهای هوایی در پیشبرد جنگ به استقبال این ایام می‌رود. برنامه «شکوه حماسه» به معرفی دستاوردهای علمی دفاع مقدس می‌پردازد و بیان می‌کند در شرایطی که به لحاظ خودکفایی در سطوح نه چندان مطلوب قرار داشتیم،چگونه به عالی‌ترین مدارج بازدارندگی رسیدیم. این برنامه هر روز ساعت 14:45 از رادیو جوان پخش می‌شود.

رادیو گفت‌وگو

وی همچنین بررسی تحلیل های دوران دفاع مقدس را مهم دانست و گفت: بررسی اوضاع سیاسی دوران جنگ تحمیلی و مناسبات آن با حال حاضر کشور و بررسی نقاط عطف دوران دفاع مقدس از طریق گفت‌وگو با فرماندهان و رزمندگان آن دوران از مهمترین محورهای شبکه رادیویی گفت‌وگو است. برنامه «روایت ناتمام» در هفته دفاع مقدس از این رادیو پخش می‌شود. این برنامه در هشت محور مختلف هفت شهر، هفت خواننده، هفت فیلم، هفت فرمانده، هفت عملیات، هفت کتاب، هفت جانباز و هفت شاعر مرتبط با دفاع مقدس شنیده می‌شود.

ایرانصدا

رادیو  اینترنتی ایرانصدا نیز آنطور که معاون صدا اعلام کرده است با موضوعات مختلفی همچون سرودهای کودکانه با مضمون دفاع مقدس، مجموعه‌ای از داستان‌های دفاع مقدس و شهدا، مخاطبان را در فضای مجازی همراه می‌کند. همچنین پایگاه کتاب گویای ایرانصدا، مجموعه ای از کتاب‌های صوتی با موضوع دفاع مقدس را با عناوین گوناگون منتشر می‌کند. کتاب‌های «وصول»(خاطرات بانوی نمونه مقاومت، همسر سید عباس موسی دبیر کل سابق حزب الله) ،«مثل یک خواب»(زندگی نامه شهید ابراهیم جعفر زاده)، «جنگی که تمام شد»(زندگی نامه شهید علی رضاییان)، «عصمت» (خاطرات شهید عصمت پورانوری) ، «فریدون مرد میدون» (داستان ادبیات دفاع مقدس) و «بهنام» در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش

شاه آبادی با اشاره به جایگاه نمایش‌های رادیویی برای معرفی مفاهیم ارزشمند دفاع مقدس خاطرنشان کرد: اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش برای این ایام نمایش های فاخری را تدارک دیده است. داستان زندگی نامه شهید حسن باقری، خاطرات شهید گمنام ابراهیم هادی، ایثار و فداکاری در دفاع مقدس و بیان خاطرات دفاع مقدس در آثار رادیو نمایش به چشم می خورد. «راه افتخار» اثر نمایشی است که در هفته دفاع مقدس، هر شب ساعت 22:30 پخش می‌شود. در این داستان نمایشی شنوندگان قصه زندگی یک آزاده را می‌شنوند که با ماجراهای مختلفی روبرور می‌شوند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: