مهدی میرباقری، طراح و گرافیست که یکی از داوران دهمین دوره جشنواره سیمرغ در این بخش است، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، درباره کیفیت آثار دهمین دوره جشنواره سیمرغ گفت: آثار حاضر در جشنواره امسال نشان داد که نیاز به جریان‌سازی بیشتر برای دریافت پوسترهای بهتر وجود دارد، بخشی از آثار متاسفانه کپی بودند که این مسئله امروزه در سایر حوزه‌ها هم به دلیل گستردگی اینترنت وجود دارد.

او در پاسخ به اینکه هنر گرافیک و طراحی تا چه اندازه بر شناساندن حوزه سلامت و بهداشت نقش دارد، گفت: یکی از بهترین مدیاها برای فرهنگ سازی عمومی، گرافیک است و ما شاهد بودیم در ایران هر زمان کار را دست گرافیست‌های اهل فن داده‌اند، خروجی مناسبی داشته است.

او ادامه داد: به دلیل گستردگی، کوتاهی و بلیغ بودن پیام در بحث گرافیکی، این حوزه می‌تواند بسیار در زمینه آگاهی بخشی به جامعه تاثیرگذار باشد، به عنوان مثال در زمینه مصرف نمک در وزارت بهداشت جریانی به راه افتاد و آثار ارائه شده آنقدر جذاب و گویا بود که به کمک شهرداری در سطح شهر به نمایش گذاشته شدند. هنر گرافیک در بین گونه های هنری به دلیل سرعت بالای انتقال پیام بسیار می تواند به این موضوع کمک کند.

میرباقری درباره اینکه تا چه اندازه از ظرفیت هنرمندان برای آگاهی بخشی به جامعه در حوزه سلامت می‌توان بهره برد؟ توضیح داد: یکی از نمونه‌های این اتفاق را در شبکه‌های اجتماعی شاهد هستیم و هنرمندان از موضوعات مرتبط با حوزه سلامت مانند سرطان به اطلاع رسانی و حمایت می‌پردازند و از این طریق جو عمومی جامعه را با خود همراه می‌کنند. به نظرم این پتانسیل وجود دارد و نیاز است تا از آن حمایت شود.

این هنرمند نظر خود را درباره کیفیت برگزاری جشنواره‌های موضوع محور در کشور اینطور بیان کرد: از نظر ماهیت اگر بنگریم، دستگاه حاکمیتی با ایجاد جشنواره‌ها به حمایت از حوزه‌های مختلف هنری می‌پردازد و به نظرم این بخش به عهده حاکمیت است که این روزها در حال انجام است.

او ادامه داد: در حوزه تعامل هنر و بهداشت ما در سال‌های اخیر جشنواره سیمرغ و فیلم سلامت را داشته‌ایم و این مسئله نشان می‌دهد که وزارت بهداشت در حوزه هنر بسیار فعال بوده است، ضمن اینکه به نظرم باید از خروجی‌ها و استعدادهای کشف شده جشنواره در حوزه‌های عملیاتی استفاده شود تا جشنواره نتیجه مثبت داشته باشد. به نظرم صرف برگزاری یک جشنواره بدون خروجی جای سوال دارد.

گفتنی است، دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ امسال میزبان بخشی با عنوان پوستر و اینفوگرافی است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: