به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، شیلی، کشوری با 18 میلیون جمعیت، به خاطر میزان پایین فقر، تورّم و بیکاری مورد توجه قرار گرفته است؛ موضوعی نادر برای منطقه¬ای که هنوز در تلاش برای پشت سر گذاشتن ناکارآمدی اقتصادی است. باوجود نرخ رشدی که قاعدتاً باید به 2.5 درصد تولید ناخالص ملی شیلی در سال جاری برسد، اما شاخص های اجتماعی مانند بهداشت، آموزش و حقوق بازنشستگی نشان¬دهندۀ میزان بالایی از نابرابری در شیلی است به طوری که در میان کشورهای آمریکای لاتین از بدترین¬هاست.

افزایش قیمت مترو کافی بود تا شیلی آتش گرفته شود. شهروندان با این بهانه عصبانی شدند و برای اعتراض به خیابان ها آمدند. بسیاری از آنها جان خود را از دست دادند. 19 نفر کشته شدند، بیش از هفت هزار نفر دستگیر شدند و مشاغل در شیلی بیش از 1.4 میلیارد ضرر کردند.

در این قسمت از برنامه «شکاف اقتصادی» می بینیم که چرا مردم شیلی ها اینقدر عصبانی شدند؟ این یکی از سؤالاتی است که بعد از اعتراضات اخیر شیلی به وجود آمده است. چگونه اگر اوضاع شیلی بسیار مطلوب است و از نظر میزان فقر، تورم و بیکاری آمار پایینی دارد، شیلیایی ها با تظاهرات گسترده اعتراض می کنند؟

برنامه «شکاف اقتصادی» کاری از واحد برنامه‌های شبکه پرس تی وی است که برای مخاطبان اسپانیایی زبان شبکه هیسپان تی وی به صورت زبان گردانی، روزهای دوشنبه ساعت ۲۰:۳۰ به وقت تهران پخش می‌شود و تکرار آن چهارشنبه ساعت ۱۳:۳۰روی آنتن هیسپان تی وی می‌رود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: