منوچهر محمدی تهیه کننده سینما در گفت و گو با خبرنگار فرهنگ و هنر برنا در ارتباط با این موضوع که شیوه انتخاب بازیگران فیلم اولی به چه صورتی است گفت: پاسخ به این سوال که شیوه انتخاب بازیگران فیلم اولی چگونه است باز می گردد به یک نکته کلیدی و مهم که آن فیلمنامه است بدین معنی که باید دید اقتضای فیلمنامه چه چیزی را طلب می کند یعنی اگر در فیلمنامه شخصیتی وجود داشته که ما به ازای آن از یک چهره جدید استفاده کنیم طبیعتا هم خود فیلمنامه و خواستههای کارگردان می تواند دلایل راهنمایی کننده برای یافتن شخصیت جدید باشد. طبعا برای این موضوع باتوجه به جنس فیلمنامه می توان گفت که از چه طریقی می توان بازیگر را انتخاب کرد.

این تهیه کننده در ادامه افزود: از طرق مختلفی می توان یک بازیگر فیلم اولی را انتخاب کرد مانند انتخاب از کارگاه های بازیگری، هنرکده و یا دانشکده های سینمایی، بازیگران تئاتر که کمتر شناخته شده هستند و چهره سینمایی ندارند ومشهور نیستند در نهایت به اصطلاح گروه کارگردانی که شامل کارگردان و دستیارانش هستند که طبیعتا به دلیل حرفه شان با تعداد زیادی از افراد برخورد و آشنایی دارند و گاهی اوقات حتی می توان عامل شانس یا تصادف در این زمینه بی تاثیر نباشد که البته این مورد آخر  درصدش بسیار اندک است. 

محمدی درمورد تجربیاتش در زمینه انتخاب بازیگران فیلم اولی اظهار داشت: برای فیلم «زیر نور ماه» که یک فیلم خاص بود طبیعتا به دنبال کسی بودیم که صورت، چهره اش و همینطور بداهت، تازگی و بکری آن در سینما در هیچ گونه نقشی تا به حال جایی دیده نشده باشد و بدین خاطر جست و جو فراوان کردیم. طبیعتا باید نقش طلبهای را بازی میکرد که هنوز لباس طلبگی را بر تن نکرده بود ولی در شرف بود به همین خاطر آقای میرکریمی با جست و جوهایی که داشتند توانستیم یک معلم قرآن را در شهر اردبیل پیدا کنیم و زمانی که پیشنهاد را با او مطرح کردیم شوکه شد اما چون فرد جسوری بود پذیرفت و نقش اول «زیر نور ماه» را در مقابل بازیگران حرفه‌ای بسیار خوب نقشش را ایفا کرد.

تهیه کننده فیلم «مارمولک» در پایان خاطر نشان کرد: انتخاب بازیگر نقش اول فیلم «زیر نور ماه» با روش های متداولی که در بالا عرض کردم نبود اما اقتضای فیلمنامه اینگونه بود که ما به دنبال یک چهره متفاوت باشیم.

خبرنگار: مینا سجادی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: