به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ علیرضا خزائلی در این باره اظهار کرد: عمارت تاریخی سپهدار از بناهای تحت پوشش سازمان جهاد کشاورزی استان است که در سال ۱۳۸۹ با مشارکت این سازمان و اداره کل میراث‌فرهنگی، فضایی در این عمارت برای نمایش تجهیزات و ابزارآلات قدیمی کشاورزی که بخشی از آنها متعلق به یکی از مجموعه‌داران قزوینی بوده و بخشی نیز توسط میراث فرهنگی تهیه و جمع‌آوری شده بود، اختصاص داده شد و موزه باغستان در این مکان راه‌اندازی شد.

خزائلی اظهار کرد: با توجه به اینکه عمارت تاریخی سپهدار در اختیار سازمان جهاد کشاورزی قرار دارد، از مدتها قبل درخواست تخلیه این عمارت و انتقال موزه باغستان به مکانی دیگر توسط این سازمان مطرح و در نهایت حکم تخلیه آن با رای محاکم قضایی صادر شد.

وی تصریح کرد: این اداره کل با احترام به حقوق سازمان جهاد کشاورزی در انتخاب کاربری مناسب برای بنای تاریخی تحت پوشش خود و همچنین تمکین از رای قضایی، با تخلیه موزه و انتقال اشیا به فضایی مناسب تا اتخاذ تصمیم قطعی برای مکان جدید موزه موافقت کرد.

خزائلی با اشاره به آمادگی این اداره کل برای راه اندازی مجدد موزه باغستان، یادآور شد: رویکرد اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قطعا راه‌اندازی موزه باغستان در مکان جدید است که به دلیل شرایط موجود در خصوص شیوع بیماری کرونا روند راه‌اندازی و تجهیز آن با کندی مواجه شده و از سرمایه‌گذار این موزه نیز دعوت می‌شود تا مجموعه خود را در کنار اشیای موجود به نمایش درآورد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین تاکید کرد: همچنین انتظار می‌رود سازمان جهاد کشاورزی جهت حفاظت و صیانت از بنای تاریخی عمارت سپهدار در خصوص تعیین کاربری مناسب با این بنا اقدام لازم را به عمل آورد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: