به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ مریم بیدخام مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری در بازدید از اداره کل کتابخانه‌های استان به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی افزود: با هماهنگی‌های به عمل آمده، طرح تجهیز کتابخانه تخصصی ویژه نابینایان به سازمان اجتماعی کشور ارایه شده و به زودی این مرکز از محل اعتبارات همین سازمان و مشارکت اداره کل کتابخانه‌های استان تجهیز و راه اندازی خواهد شد.

وی با بیان اینکه اهدای کتاب و تجهیز کتابخانه‌های مناطق محروم و کمتر توسعه یافته ضروری است، اظهار داشت: توجه ویژه به کتابخانه‌های عمومی و تجهیز این مراکز فرهنگی در مناطق کم برخوردار نقش مهمی در افزایش آگاهی ساکنان این محلات و کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهد داشت.

بیدخام تصریح کرد: ترویج فرهنگ مطالعه به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته از بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی پیشگیری می‌کند که بخشی از این کتابخانه‌ها می‌تواند به شکل سیار در این مناطق راه‌اندازی شوند.

این مسئول به آمار ساکنان محلات حاشیه نشین و کم برخوردار و نبود زیر ساخت‌های لازم برای پر کردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان اشاره کرد و گفت:با اجرای طرح‌های فرهنگی در محلات به ویژه مناطق حاشیه نشین و کمتر توسعه یافته باید زیرساخت فرهنگی مناسب را فراهم کرد.

بیدخام بیان داشت: افزایش سرانه کتابخانه‌های عمومی شهر، استفاده از فضا‌های فرهنگی، تاریخی، راه اندازی کافه کتاب سیار، گذرگاه‌های فرهنگی با مشارکت تشکل‌های مردم نهاد می‌تواند در اجرای موفق این گونه طرح‌ها موثر باشد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین خاطرنشان کرد: هر اندازه سرانه مطالعه و فرهنگ کتابخوانی در جامعه افزایش یابد، ارتقا و تعالی جامعه نیز به همان اندازه رشد می‌کند که در این زمینه سمن‌ها می‌توانند با حمایت و در تعامل با نهاد‌های متولی کتاب و سایر گروه‌های مردمی به ارتقای این شاخص و نهادینه کردن این فرهنگ در جامعه کمک کنند.

بیدخام یادآور شد: ترویج فرهنگ مطالعه در کودکان و کتاب و کتاب‌خوانی، از محوری‌ترین فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان است که به این منظور باید تجهیز کتابخانه‌های کانون در محلات محروم در دست اقدام قرار گیرد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: