به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ نصرت اله علیرضایی فرماندار شهرستان آوج در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان که روز سه شنبه با حضور فرماندهان نظامی و انتظامی، بخشداران و جمعی از مدیران ادارات در سالن جلسات فرماندار ی برگزار شد، اظهارداشت: آب کالا و محصول استراتژیکی است که در جامعه ما از ارزش، اهمیت و قداست بالایی برخوردار است و در طول تاریخ همواره محل مناقشه و منازعه بوده و متولی اصلی و مدیریت آن در اختیار حکومت ها بوده است.

وی افزود: به نظر می رسد هنوز سیاست گذاری واحد و نگاه توسعه محوری با رویکرد منافع ملی به موضوع آب در کشور وجود ندارد به همین خاطر نتوانسته ایمالگوی کشت مناسبی هماهنگ با شرایط اقلیمی و آب و هوایی براساس ظرفیت های مناطق مختلف ارائه کنیم.

فرماندار شهرستان آوج تصریح کرد: علی رغم تاکید مستمر مسئولان در جلسات مختلف که استان قزوین برای کشت صیفی جات و محصولات آب بر از جمله خربزه، هندوانه، گوجه و آفتاب گردان مساعد و مناسب نیست اما هر ساله شاهدیم که بخش عمده ای از مزارع دشت قزوین به کشت این محصولات اختصاص می یابد.

علیرضایی افزود: در زمینه پرکردن چاه های غیر مجاز نیز همواره با تنش و تقابل با مردم در اجرای این طرح مواجه بوده و هستیم و یکی از دلائل عمده آن برخورد و رفتار تبعیض آمیز با مالکان و صاحبان این چاه ها می باشد.

وی گفت: اگر چاه غیرمجازی به دلیل اینکه صاحبش از قدرت اقتصادی یا نفوذ و پشتوانه سیاسی برخوردار است،

پلمپ نشود اما چاه غیرمجازی که بهره برداران آن مجموعه ای از کشاورزان و باغداران کوچک هستند که آب را برای امرار و معاش و تولید محصولات کشاورزی و تحقق خودکفایی اقتصادی کشور مصرف می کنند،پلمپ شود قطعا این رفتار دوگانه و تبعیض آمیز با واکنش منفی مردم مواجه می شود.

فرماندار شهرستان آوج بیان کرد: باید این باور در ذهن صاحبان و مالکان چاه های غیر مجاز نهادینه شود که آب متعلق به نسل آینده و جزو سرمایه های ملی کشور است و هرگونه تصرف و دست اندازی در آن جرم بوده و با متخلفان برخورد خواهد شد و نهادینه شدن این موضوع به فرهنگ سازی نیاز دارد و در این زمینه هم کاستی ها و نواقصی وجود دارد.

در این جلسه درخصوص لایروبی رودخانه ها و پل های حصار ولیعصر و ساغران سفلی، تکمیل پروژه های نیمه تمام پل آسیان، شوراب و ساغران سفلی، بررسی و ابطال مجوز آب واحدهای تولیدی غیر فعال، پیگیری اجرای طرح های زیست محیطی در معادن شن و ماسه، تهیه بانک اطلاعات از متقاضیان احداث استخرهای ذخیره آب کشاورزی گفتگو شد.

همچنین پس از بحث و بررسی در خصوص نصب کنتور هوشمند چاه های مجاز با تهیه جدول زمان بندی و اولویت بندی این چاه ها، مسئولیت پذیری دهیاران در پیشگیری از حفر چاه های غیر مجاز و برداشت های غیرمجاز از رودخانه ها،تصمیمات لازم گرفته شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: