به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ حسن عباس نژاد در این باره اظهار کرد: تداوم بارش در سال های اخیر، مدیریت سیلابها و آب های ورودی در محدوده تالابی منجر به تقویت پوشش گیاهی و همچنین محلهای زاد آورد گونه های جانوری علی الخصوص پرندگان مهاجر شده است که کشت گونه های بومی در زمینهای عاری از پوشش گیاهی از جمله فعالیت ها و پروزه های این اداره کل در راستای کاهش کانون های گرد و غبار در تالاب الله آباد بود.

وی تصریح کرد: برای اجرای پروژه واکاری و کاشت گیاهان بومی در کانون های گرد و غبار ابتدا با هماهنگی اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان نسبت به مکانیابی و امکان سنجی محدوده  اقدام و سپس در منطقه ای به وسعت 750000 متر مربع در تالاب الله آباد معروف به (موسی لو کهنه) عملیات کاشت، واکاری و آبیاری و نگهداری گونه های گیاهی بومی انجام شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین با بیان احیای زیست بوم تالابی و کاهش کانون های گرد و غبار افزود: خشکسالی های چند سال گذشته در منطقه الله آباد مشکلات زیادی را به وجود آورده بود که مهمترین مساله برای ما ورود دام های سنگین به دشت تالابی، ایجاد زهکشی های دولتی و خصوصی و تغییر کاربری برخی اراضی تالابی بوده است.

عباس نژاد بیان کرد: بحث دیگر توجه به مدیریت منابع آبهای زیر زمینی دشت تالابی و تغییر الگو کشت و زراعت در اراضی حاشیه تالاب است..

وی در پایان گفت: تلاش خواهیم کرد هماهنگی لازم با شرکت آب منطقه ای و جهاد کشاورزی استان در راستای بهره برداری سازگار با منابع منطقه به مرحله  اجرا گذاشته شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: