به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ دوشنبه شب در مراسمی با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، جمالی پور استاندار، لطف الله سیاهکلی و فاطمه محمد بیگی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، معاونان استاندار و مدیران دستگاههای اجرایی و خزائلی مدیرکل میراث فرهنگی استان از دندان انسان نئاندرتال کشف شده در غار باستانی قلعه کرد شهرستان آوج رونمایی شد.

مهدی بخشنده در این مراسم که در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار شد اظهارداشت: صنایع دستی در شرایطی که تحریم ها اقتصاد کشور را دچار آسیب کرده می تواند به اقتصاد و اشتغال کشور کمک کند. 

رئیس اناق بازرگانی استان قزوین گفت: بخش خصوصی مشکلات دولت را درک می کند اما فشارهای ناشی از تحریم به فعالان اقتصادی آسیب های زیادی وارد کرده و شاید ظرفیت تحمل فشارهای دیگری را نداشته باشد. 

رر

وی تصریح کرد: رویکرد دولت حفظ اشتعال موجود در بخش های مختلف است و بدون شک سرمایه گذاری و حمایت از صنایع دستی می تواند بخشی از مشکلات اشتغال را با کمترین هزینه برطرف کند.

بخشنده یادآورشد: برای نمونه در عرصه صنایع دستی در شهرستان بویین زهرا یک کارآفرین با کمترین سرمایه گذاری توانسته برای 200 نفر شغل ایجاد کند که تداوم این طرح نیازمند تامین نقدینگی است.

وی گفت: باید از سوی دولت تسهیلات کم بهره به کارآفرینان بخش صنایع دستی اعطا شود تا بتوانند به ایجاد اشتغال پایدار در کوتاهترین زمان ممکن اقدام کنند.

رئیس اتاق بازرگانی استان قزوین اظهارداشت: در عرصه صنایع دستی تامین نقدینگی برای تهیه مواد اولیه و راه اندازی کارگاه یک ضرورت است که از وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انتظار داریم زمینه ارائه تسهیلات ارزان قیمت و حمایت های بیشتر را مهیا کنند.

اشتغال 5 هزار نفر در عرصه صنایع دستی را محقق می کنیم

بخشنده اضافه کرد: در صورت حمایت دولت و تامین نقدینگی مناسب در عرصه صنایع دستی می توان بیش از 5 هزار شغل پایدار در این بخش ایجاد کرد. 

333

وی در ادامه از فرشبافی به عنوان یک هنر صنعت یاد کرد و اظهارداشت: هنر فرش بافی اصولا باید از پوشش اداره صمت خارج شده و تحت پوشش اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی قرار گیرد تا شاهد تسریع در شکوفایی و رونق این صنعت باشیم.

در این مراسم نمایندگان و فعالان تشکل های مختلف مجتمع های بین راهی، هتل داران و کارشناسان معماری، کاوش گران، دفاتر خدمات مسافرتی، باغستان سنتی و سمن های مردم نهاد مشکلات و دیدگاههای خود را با وزیر مطرح کردند.

در ادامه وزیر میراث فرهنگی از دندان انسان نئاندرتال با قدمت 45 تا 100 هزار سال در قزوین رونمایی کرد. 

این دندان به عنوان قدیمی‌ترین عضو کشف شده از انسان اولیه نئاندرتال، در کاوش های مشترک تیم های باستان شناسی ایران و فرانسه در غار قلعه کرد آوج بدست آمده است.

ررزرز

این کاوش ها در طول سال های 97 و 98 با مشارکت تیم های کاوش ایرانی و خارجی منجر به کشف دندانی شده که قدمت و اصالتاین دندان شیری که حدس زده می شود مربوط به یک کودک 6 تا 9 ساله نئاندرتال است در آزمایشگاه های کشور فرانسه هم تایید شده است.

غار قلعه کرد آوج در جنوب غربی استان قزوین قرار دارد.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: