به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ هدایت الله جمالی پور در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر استان قزوینکه عصر دوشنبه در استانداری برگزار شد اظهارداشت: مواد مخدر پدیده خانمانسوزی است که اگر به پیامدهای آن توجه نکنیم و این تهدید را جدی نگیریم باید هزینه های سنگینی را متحمل شویم.

وی افزود: آمارهای اعتیاد در میان دانشجویان و کارگران و حتی دانش آموزان نشان می دهد باید این سه بخش را در اولویت برنامه های خود قرار دهیم و برای کاهش اعتیاد در این عرصه ها تلاش بیشتری کنیم.

استاندار قزوین بیان کرد: آموزش و پرورش برای ما بسیار اهمیت دارد و نمی توانیم نگران فرزندان خود نباشیم و گاهی یک غفلت از سوی ما، والدین و خود دانش آموزان می تواند پیامدهای جبران ناپذیری برای ما داشته باشد.

222222

امکانات دستگاهها در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد

جمالی پور اضافه کرد: به نظر می رسد باید همه امکانات بسیج شود و در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد تا جوانان و نوجوانان به عنوان آینده سازان و سرمایه های بزرگ کشور آسیب نبینند.

استاندار قزوین یادآورشد: مسئولان آموزش و پرورش هم باید برنامه محور عمل کنند و وقت بیشتری برای شناسایی آسیب های این بخش و راه مقابله با آن بگذارند.

وی گفت: در فضای مجازی و در میان دانش آموزان و هنرستانها مسایلی مطرح می شود که حساس است مثلا گاهی شاهد تبلیغ داروهایی به عنوان لاغر کننده یا چاق کننده و تقویت کننده هستیم که اعتیاد آورند و این خطر باید توسط معلمان، والدین و متولیان بموقع یادآوری شود.

استاندار قزوین اظهارداشت: باید دستگاه قضایی و نیروی انتظامی در عرصه های مهم آموزش و پرورش بویژه موضوع اعتیاد با هدف کمک صیانتی وارد مشارکت بیشتر شوند و نقش مشاوره داشته باشند.

جمالی پور اضافه کرد: در ابتدا لازم است خود معلمان آموزش ببینند تا صیانت گر کودکان و نوجوانان ما باشند و به دانش آموزان به عنوان یک سرمایه اجتماعی و از منظر ساحتی نگاه کنند تا شاهد آسیب های خانمانسوز نباشیم.

22222222

وی بیان کرد: لازم است با طراحی یک برنامه اصولی و مدون برخی مناطق آُسیب پذیر مانند مدارس، دانشگاهها و محیط های کارگری در اولویت قرار گیرد و ماموریت ویژه در این زمین تعریف کنیم تا بتوانیم آسیب های این بخش ها را کم کنیم.

مدل کنونی نیازمند اصلاح است/ نتایج راضی کننده نیست

استاندار قزوین با انتقاد از مدل های تعریف شده در مبارزه با اعتیاد و درمان معتادان گفت: اگر امروز همچنان شاهد افزایش آمار معتادان در کشور هستیم نشان می دهد دشمنان بسیار جدی هستند تا نسل کارآمد ما را از چرخه فعالیت خارج کنند و نکته دوم این که در کنار مراکز تولید جهانی مواد افیونی هستیم که نگرانی و مسئولیت ما را سنگین می کند.

وی اظهارداشت: امروز باید همه ما پاسخگو باشیم و جوری برنامه ریزی و عمل کنیم تا دغدغه های  مخاطره آمیز در حوزه اعتیاد عملیاتی شود.

استاندار قزوین اضافه کرد: همه ما نگران خطر بزرگ اعتیاد هستیم  لذا باید ظرفیتی ایجاد کنیم تا به یک مدیریت منطقی و اثر بخش برسیم و این کار نیازمند آسیب شناسی و تغییر در برخی روش های گذشته است.

مجوز مراکز ترک اعتیاد بازنگری شود

جمالی پور گفت: به نظر می رسد مدل های رفتاری ما در مقابله با اعتیاد نتیجه بخش و بازدارنده نیست لذا تجدید نظر در آن الزامی است.

جلسه مواد

وی بیان کرد: بر اساس گزارش هایی که ارائه شده مراکز ترک اعتیاد کیفیت درمانی خوبی ندارند و فقط مسکن موقت محسوب می شوند و این روش به نوعی هدر دادن منابع است و باید آن را اصلاح کنیم.

استاندار قزوین از نحوه صدور مجوز مراکز ترک اعتیاد هم انتقاد کرد و گفت: دادن مجوز به مدیران و کارمندان دولت و افراد غیر متخصص اشکال اساسی دارد زیرا این کار نیازمند پزشک و کادر متخصص است و قرار نیست اداره مراکز ترک اعتیاد را به افراد فاقد تخصص و صلاحیت واگذار کنیم.

وی اظهارداشت: در یک دوره حتی به کسانی که ترک اعتیاد کرده بودند مجوز دادیم در حالی که وقتی پزشک بیکار داریم باید پرسید چرا نتوانسته ایم  در مراکز نگهداری و ترک اعتیاد از متخصص استفاده کنیم لذا تاکید جدی داریم این مراکز توسط پزشکان و مشاوران متخصص اداره شود. 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: