به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ منوچهر حبیبی در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر استان قزوین که عصر دوشنبه در استانداری برگزار شد اظهارداشت: نظرسنجی ها نشان می دهد بیش از ۹۰ درصد مردم موضوع مواد مخدر را یک مطالبه عمومی و مهم می دانند و خواستار برخورد جدی با آن هستند.

وی افزود: به دلیل موقعیت استراتژیک ایران و نزدیکی با کشورهای تولید کننده مواد مخدر و مسیر ترانزیت و قانون گذاری ضعیف برخی کشورها در مبارزه با مواد افیونی همچنان در معرض آسیب های جدی این پدیده هستیم و در کنار شیطنت های دشمنان در آسیب زدن به جامعه جوان متاسفانه همچنان شاهد افزایش آمار اعتیاد در کشور هستیم.

رحمانی تصریح کرد: از هر سه نفر مصرف کننده مواد مخدر ، یک نفر زن است که در کنار هدف گرفتن جوانان و نوجوانان از سوی مافیای این پدیده باید آسیب های این گروه را جدی تر بگیریم و برای مقابله برنامه های مدونی داشته باشیم.

جلسه مواد

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان قزوین یادآورشد: گر بخواهیم تلاش ناجا و دستگاه قضایی هدر نرود باید گام های بلندتری در مبارزه با مواد مخدر برداریم و به گروههای آسیب پذیر توجه بیشتری داشته باشیم.

رحمانی گفت: رونق گرفتن مصرف شیشه بیانگر تولید بیشتر آن در افغانستان است و قانون گذاری ضعیف برخی کشورها در مورد مصرف ماری جوانا و حشیش از دیگر تهدیدات این بخش است و گزارش ها نشان می دهد ممکن است در آینده و در سال ۲۰۲۵ با یک انفجار تولید مواد مخدر مواجه شویم.

وی اظهارداشت: کاهش سن معتادان و شیوع مصرف در جوانان و نوجوانان و زنان و حتی افراد تحصیل کرده و شاغل بسیار نگران کننده است و باید برای آن تدبیر کنیم.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان قزوین یادآورشد: ضربه پذیری محیط های آموزشی، مدارس و دانشگاهها و خانواده ها و دسترسی  به مواد ارزان قیمت، مصرف غیر پزشکی، روان گردانها، مسکن ها و خواب آورها و افزایش مرگ ناشی از مصرف مواد ترکیبی و گسترش موادی چون ماری جوآنا در شرق آسیا یک زنگ خطر جدی است.

222

وی از تشکیل کمیته های زیرمجموعه شورای مبارزه با مواد مخدر هم خبرداد و گفت: با تشکیل کمیته های مقابله با عرضه مواد مخدر، کمیته فرهنگی و پیشگیری، درمان و حمایت های اجتماعی، کمیته حقوقی و قضایی و توسعه مشارکتهای مردمی و شناسایی اموال قاچاقچیان به صورت هدف مند در مبارزه با مواد مخدر اقدام کرده ایم.

رحمانی در خصوص وضعیت اعتیاد در مدارس، دانشگاهها و محیط های کارگری هم گزارشی ارائه داد و خواستار توجه بیشتر به این مراکز شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: