به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان قزوین روز پنجشنبه با حضور معصومه ابتکار معاون امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری، هدایت الله جمالی پور استاندار، فاطمه محمد بیگی نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی، ابوالفضل یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و مدیران دستگاههای اجرایی در استانداری قزوین برگزار شد.

علیرضا وارثی در این جلسه اظهارداشت: مسائل اولویت دار و مبتلا به زنان و خانواده در استان قزوین مبتنی بر سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده شامل طلاق، مسائل اجتماعی، اعتیاد و اقدام به خودکشی و خشونت خانگی و مشکلات سرپرستان خانوار است.

وارثی2

وی بیان کرد: در سال گذشته 8318 نفر به سامانه تصمیم برای طلاق مراجعه و ثبت نام کردند که 27.2 درصد منجر به سازش شد و امسال با اقدامات انجام شده با کاهش مواجه شدیم و با مراجعه 4798 نفر حدود 28.4 درصد به سازش منجر شد.

وارثی تصریح کرد: در حوزه طلاق وظایف بهزیستی در راستای تحکیم و تعالی بنیان خانواده از طریق افزایش رضایت مندی و پایداری روابط خانوادگی، پیشگیری و کاهش طلاق و عوارض ناشی از آن است که به منظور صیانت از کانون خانواده از طریق مداخلات تخصصی و روانی، اجتماعی اقدام می شود.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین افزود: با راه اندازی مرکز جامع مراقبت از خانواده(سامانه تصمیم) در همه شهرستان های استان از جمله قزوین، بوئین زهرا، آبیک و تاکستان(راه اندازی مرکز سامانه تصمیم در شهرستان آوج در دست اقدام است) و ارائه خدمات به زوجین متقاضی طلاق برای کاهش این آسیب اجتماعی اقدام شده است.

وارثی بیان کرد: برنامه های آگاه سازی از طریق اورژانس اجتماعی، توسعه مراکز مشاوره، توسعه اورژانس اجتماعی در سطح استان انجام و با استقبال مراجعان روبرو شده است.

وی گفت: در سال گذشته 2872 واقعه طلاق در استان ثبت شد که در رتبه سیزدهم کشور قرار گرفتیم و با ثبت 7907 واقع ازدواج هم از نسبت 2.7 درصدی برخوردار شدیم.

وارثی بیان کرد: در راستای حمایت و توانمند سازی زنان و دختران در معرض خشونت و یا خشونت دیده در 9 ماهه سال جاری در خصوص خشونت خانگی 2461 تماس با خط 123 برقرار شد و مورد رسیدگی قرار گرفت.

جلسه 2

وی گفت: اختلافات حاد خانوادگی با 1448 تماس، کودک آزاری با 505 تماس، همسرآزاری با 190 مورد تماس بیشترین موضوعات را تشکیل می دادند.

وی اضافه کرد: همچنین تیم سیار اورژانس اجتماعی تعداد  2392 ماموریت در خصوص خشونت خانگی به انجام رسانده است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین یادآورشد:  از ابتدای سال گذشته تا پایان آذرماه امسال  118 زن در معرض خشونت و خشونت دیده در مرکز خانه امن(سرپایی و یا نگهداری) پذیرش شده و خدمات تخصصی اعم از روانذ شناسی، مددکاری، حقوقی، پزشکی به این گروه هدف ارائه شده است. 

رونمایی

وی گفت: همچنین تعداد 43 زن و دختر در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی در مراکز خانه سلامت دختران و بازپروری زنان مورد پذیرش و حمایت قرار گرفته اند.

در ادامه از مرکز شبانه روزی درمان و توانبخشی بیماران مزمن بانوان گلستان با ظرفیت 40 نفر و مرکز توانمند سازی و جامع پذیری بیماران بهبود یافته  بانوان آرزو با ظرفیت 30 نفر و نمایشگاه و فروشگاه مجازی ملی صنایع دستی و مشاغل خانگی به صورت مجازی رونمایی شد.

برای راه اندازی دو مرکز توانبخشی و توانمند سازی از سوی بهزیستی استان قزوین 9 میلیارد ریال هزینه شده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: