به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ ایرج حریرچی در حاشیه جلسه ستاد کرونای استان قزوین در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از عوامل مهم تاثیرگذار در افزایش شدت مرگ و میرها و نیز ابتلا به ویروس، افراد مسن و بیماران غیرواگیردار است لذا با اجرای طرح شهید سلیمانی بدنبال اجرای قرنطینه معکوس هستیم.

وی افزود: این افراد اگر بیماری کرونا نداشته باشند به دلیل داشتن بیماری زمینه ای و یا سن بالا می توانند موجب روند صعودی بیماری شوند و به طور متوسط حدود ۸ درصد جمعیت مشمول این وضعیت می شوند که از این افراد که بالای ۶۰ سال هستند درخواست می کنیم در خانه بمانند و نیازهایشان توسط گروههای مردمی تامین شود.

حریرچی تصریح کرد: نیروهای بسیج، هلال احمر و گروه های مردمی می توانند در قالب طرح شهید سلیمانی با رسیدگی به نیازهای معیشتی، دارویی و سایر موارد زندگی افراد سالمند و دارای بیماری غیر واگیر، رسیدگی و خدمت کنند و اجازه ندهند به هیچ وجه از خانه خارج شوند یا حداقل خروج را داشته باشند.

حریرچی 1

معاون کل وزارت بهداشت اظهارداشت: لازم است سایرین هم به دیدن این افراد کمتر بروند تا احتمال انتقال ویروس به حداقل برسد.

وی در خصوص وضعیت کنترل بیماری کرونا در استان قزوین هم گفت: در استان قزوین شاهد روند کاهشی بیماری هستیم که این کار به دلیل اقدامات مراقبتی و رعایت پروتکل های بهداشتی است که همچنان باید افزاینده باشد و از سوی مسئولان بهداشت و درمان و هم مردم لازم است مراقبت ها جدی باشد و از عادی انگاری خودداری شود.

حریرچی گفت: استان قزوین با توجه به خصوصیات اقلیمی، آب و هوایی و تراکم جمعیتی که دارد و محل تردد حدود 11 استان کشور است می توانست از لحاظ مرگ و میر و بستری وضعیت بحرانی داشته باشد که با اقدامات انجام شده در حال حاضر وضعیت خوبی دارد و با اقدامات آینده هم وضعیت بهتر می شود.

واکسن های مورد تایید سازمان غذا و دارو وارد می شود

وی در خصوص وضعیت شرکت های تولید واکسن در داخل کشور بیان کرد: سه شرکتی که توسط ستاد اجرایی حضرت امام  قرار است واکسن تولید کنند پیشرفت خوبی داشته اند و به محض این که واکسن ها وارد فاز انسانی شده و تایید بالینی شوند اسامی آنها اعلام می شود و امیدواریم بیش از چندین واکسن با چند روش مختلف در کشور تولید شود.

معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: در حال حاضر از کشورهای مختلف واکسن وارد می شود و انتخاب ما بستگی به این موضوع دارد که کدامیک مورد تایید سازمان غذا و داروی کشورمان باشد.

bPPT1nVIn9U4

حریرچی در مورد مشاهده ویروس انگلیسی در کشور هم اظهارداشت: تاکنون تعداد 5 یا 6 مورد ویروس انگلیسی دیده شده که باید نسبت به آن حساس و هوشیار باشیم شاید وضعیت آن تغییر کند و از کشورهای دیگر به کشور ما منتقل شود اما بهترین راه پیشگیری، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، توجه به بهداشت فردی و شستشوی مداوم دست هاست.

راه اندازی 10 هزار تخت جدید بیمارستانی

وی اظهارداشت: برای تامین نیازهای بیمارستانی قرار است تا پایان دولت تعداد 10 هزار تخت جدید به ظرفیت بیمارستان های کشور اضافه شود که با این کار بخشی از نیازهای درمانی تامین خواهد شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: