به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ حجت الاسلام نوراله قدرتی در  نشست علمی تخصصی پیرامون کاهش جمعیت کیفری با تمرکز بر مجازات های جایگزین حبس اظهار کرد: مجازات‌های جایگزین حبس که در سال‌های اخیر از سوی دستگاه قضا اجرایی شده، نقش موثری در کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و استفاده بهینه از توان و ظرفیت زندانی‌ها برای خدمات رسانی به جامعه داشته است.

رئیس کل دادگستری استان گفت: یکی از اهداف اصلی و برنامه‌های راهبردی دستگاه قضا کاهش حبس است یعنی به جز مجازات‌هایی مانند حدود و قصاص که در شرع مقدس تعریف شده و قابل تغییر نیستند، برخی دیگر مانند تعزیرات به تشخیص حاکم یعنی حکومت و نظام اسلامی  از طریق قوه مقننه مشخص شده و بعد به مرحله اجرا می‌رسند.

حجت الاسلام قدرتی بیان کرد: مردم باید بدانند راه حل مشکلات حقوقی و قضایی شان تقدیم شکایت و ورود به دستگاه قضایی نیست و امروز دنیا در حال تجربه راه حل های علمی با تبعات کمتری هستند که هیچ گونه مخالفتی با معارف دینی ما ندارد.

وی افزود: زندان بعنوان یک مجازات نه تنها در راستای اهداف اصلاح و درمان موثر نبوده بلکه منجر به قطع رابطه زندانی با زندگی عادی، خانواده، کار و اطرافیان اش نیز می شود همچنین این مجازات علاوه بر محکوم، صدمات و آسیب‌های جبران ناپذیری را نیز به خانواده و جامعه وارد می‌کند که باید برای کاهش آنها اقدام شود. 

مقام ارشد قضایی استان تصریح کرد: متاسفانه با وجود اصلاحات صورت گرفته در قانون آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی از سال 92 به بعد همچنان فاصله زیادی بین نگاه همکاران قضایی و قانون گذار وجود دارد.

 وی افزود: برای حل مسأله ازدحام جمعیت در زندان‌ها باید استفاده از ظرفیت‌های علمی کشور جهت طراحی الگوی نوین مواجهه با مسأله زندان و تحول در سیاست‌های کیفری  مورد توجه قرار گیرد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: