به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ مجمع سالیانه هیئت بسکتبال استان قزوین روز سه شنبه باحضور رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال ، فریده شجاعی نایب رئیس بانوان، کلاهی دبیر فدارسیون، علایی مقدم مدیرکل ورزش وجوانان استان قزوین،خانپور رئیس هیئت بسکتبال استان قزوین، حسن نایبی معاونت اداره ورزش و جوانان، روسای هیئت های بسکتبال شهرستان های آبیک، البرز، تاکستان، قزوین، نماینده آموزش و پرورش، مهدی عبدیان از حامیان ورزش استان و کشور در سالن کنفرانس شرکت صنعت پلاست آبیار در شهرک کاسپین برگزار شد.

رامین طباطبایی در این نشست گفت: با انتشار ویروس کرونا می توان اذعان کرد یک سال استثنایی در ورزش دنیا و کشور بویژه در رشته بسکتبال را شاهد بودیم اما توانستیم بخشی از تهدیدات این عرصه را در رشته بسکتبال به فرصت تبدیل کنیم.

مجمع 123

16 تیمی شدن مسابقات بسکتبال یک فرصت شد

وی گفت: مسابقات بسکتبال در سالهای 96 با هشت تیم و در سال 97 با 14 تیم شروع شد اما توانستیم آن را به 16 تیم افزایش دهیم و رقابتها را در دو گروه هشت تیمی برگزار کنیم.

طباطبایی تصریح کرد: در مسابقات لیگ یک 39 تیم داریم که با هم رقابت می کنند و در لیگ برتر 16 تیم و در دسته  دو 24 تیم در آقایان و در بخش بانوان هم 13 تیم لیگ برتری و در دسته یک تعداد 12 تیم داریم و دسته دو نیز بخوبی فعالیت می کند.

رئیس فدراسیون بسکتبال کشور یادآورشد: این تعداد تیم بیانگر اقبال عمومی از این رشته است که نشان داد رشته  بسکتبال می تواند در شرایط بد اقتصادی هم بخوبی ادامه حیات داده و بدرخشد.

توجه به تیم های پایه در اولویت قرار گیرد

وی در ادامه توجه به تیم های پایه را مهم دانست و افزود: هیئت بسکتبال استان قزوین فعالیت های خوبی داشته و تقویم مناسبی را تهیه کرده و بدون تردید شاهد شکوفایی این رشته در استان خواهیم بود اما اولویت ما این است که شرکت در لیگ های جوانان و نوجوانان باید اجباری شود و ما بسترسازی کنیم تا تیم های پایه بخوبی شکل بگیرند

طباطبایی تصریح کرد: توسعه زیرساختهای رشته بسکتبال و توجه به همگانی کردن آن و تقویت تیم های پایه برای ما بسیار اهمیت دارد و روسای استانها باید آن را جدی بگیرند.

مجمع 4231

کانون استعدادیابی بسکتبال فعال شود

وی اضافه کرد: با رویکرد آینده نگری و تامین پشتوانه لازم برای تیم های لیگ برتری باید کانون استعدادیابی و شرکت در لیگ های نوجوانان و جوانان یک الزام شود و هر استان دو کانون استعدادیابی داشته باشد و در بخش پایه کار کند.

طباطبایی اظهارداشت: یکی دیگر از چالش ها ما نداشتن استاندارد لازم در ساخت و سازهاست در حالی که مثلا یک سالن بسکتبال می سازیم اما به کف پوش استاندارد و تجهیزات کیفی مانند اسکوربرد و سایر تاسیسات اهمیت نمی دهیم و این ضعف مشکل ساز است.

وی بیان کرد: وقتی 100 میلیارد تومان برای ساخت یک سالن هزینه شده اما حاضر نمی شویم 2 میلیارد تومان برای کف پوش استاندارد و مناسب هزینه کنیم نمی توانیم شرایط میزبانی مسابقات بین المللی و رسمی را داشته باشیم.

طباطبایی گفت: سالنهای ورزشی باید از تجهیزات مناسب و استاندارد مانند کف پوش، نور و صندلی و سیستم صوتی و تصویری مناسب، اسکوربرد، برخوردار باشد تا میزبان مسابقات آسیایی و بین المللی در رشته هایی مانند بسکتبال باشیم.

وی اظهارداشت: مهمترین چالش ما نبود سالن های استاندارد برای مسابقات رسمی است و امروز فقط 3 تا 4 سالن استاندارد و مناسب در کشور و یک سالن در تهران داریم که جوابگوی نیازها نیست.

رئیس فدراسیون بسکتبال کشور تصریح کرد: در استانهایی مانند قزوین، قم و البرز که به فرودگاه بین المللی نزدیک هستند و می توانند کاندید برگزاری مسابقات کشوری و بین المللی باشند هنوز سالن سرپوشیده استاندارد نداریم که این ضعف بزرگی است که شما را از میزبانی بازداشته است.

وی گفت: تا زمانی که یک کشور و یا استانی میزبان رقابت های کشوری و رسمی نباشد نمی تواند در عرصه ورزشی رشد کند و توانمندی های خود را بروز دهد لذا باید به سمتی برویم که هر استانی یک سالن سرپوشیده استاندارد داشته باشد.

طباطبایی اضافه کرد: تا زمانی که یک کشور و استان میزبانی مسابقات رسمی را نگیرد در ورزش رشد نمی کند و ما برای توسعه ورزش به میزبانی های ملی و آسیایی و بین المللی نیاز داریم و در این میان استان قزوین هم متاسفانه علیرغم نزدیکی به تهران ، شرایط برگزاری مسابقات رسمی و کشوری را ندارد و باید استاندارد سازی را جدی بگیرد. 

وی گفت: یکی از اهداف ما در برگزاری مسابقات بسکتبال در استانها حضور تماشاگر و ایجاد نشاط و شادابی و ترویج این رشته در مناطق مختلف کشور بود در غیر این صورت بازی ها را در تهران و سالن مناسب برگزار می کردیم که با حضور میهمان ناخوانده ای بنام ویروس کرونا این هدف دچار چالش جدی شده و ما بازی های رفت و برگشت هم نداریم.

مجمع 32

طباطبایی اضافه کرد: پخش تلویزیونی مسابقات در توسعه رشته بسکتبال بسیار اهمیت دارد و از زمانی که در طول هفته در روزهای دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه و جمعه که بازی داریم شاهد استقبال و گرایش بسیاری از جوانان و خانواده ها به این رشته بوده ایم.

وی گفت: در استانها هم باید با تعامل با صدا و سیما زمینه پخش زنده تلویزیونی مسابقات را مهیا کنید بویژه اگر تیم استانی وارد مرحله نهایی و نیمه نهایی شد حتما باید پخش تلویزیونی داشته باشد.

رئیس فدراسیون بسکتبال تصریح کرد: در بخش استعدادیابی و ورزش همگانی در صددیم بازیهای 3 به 3 را برگزار کنیم زیرا با کمترین هزینه و در دو تا سه روز به پایان می رسد و جذابیت هم دارد لذا بخشنامه ای ارسال شده تا در استانها پایه ریزی شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر دو دسته رقابت شامل مسابقات باشگاههای سراسر کشور و مسابقات دستجات آزاد را پیش بینی کرده ایم تا بتوانیم از سال 1400 آن را برگزار کنیم و اگر بخش خصوصی هم علاقمند باشد و درخواست کند آماده صدور مجوز آن هستیم تا با همکاری شهرداری ها و سایر نهادها به توسعه همگانی این ورزش کمک کنیم.

توسعه مسابقات بسکتبال 3 نفره در مدارس 

طباطبایی ادامه داد برای توسعه ورزش مهیج بسکتبال درصددیم مسابقات بسکتبال سه نفره را در مدارس با همکاری آموزش و پرورش رواج دهیم تا شاهد استقبال دانش آموزان از این رشته باشیم.

وی اظهارداشت: در بخش تیم های باشگاهی نداشتن ثبات از چالش های جدی است و علیرغم ثبات 16 تیمی در فوتبال اما متاسفانه در رشته های بسکتبال، والیبال و هندبال این ثبات نیست.

طباطبایی اضافه کرد: در رشته های بسکتبال، والیبال و هندبال تعداد تیم ها قطعی نیست و همیشه سه تیم ذخیره داریم که اگر تیمی انصراف داد جایگزین شود واین روند مشکل ساز است.

تیم های آبی و قرمز بسکتبال شکل بگیرد

رئیس فدراسیون بسکتبال با توجه به حضور یکی از اعضای هیئت مدیره باشگاه استقلال در این مراسم اظهارداشت: دو تیم پرسپولیس و استقلال با طرفداران و تماشاگران چند میلیونی یک ظرفیت و پشتوانه محکم برای ورزش است و بسیار علاقمند هستیم افرادی چون آقای عبدیان با راه اندازی تیم بسکتبال استقلال زمینه توسعه این رشته و حمایت میلیونی تماشاگران از این تیم ها را مهیا کنند.

وی گفت: باشگاههای استقلال و پیروزی می توانند و لازم است در بسکتبال هم یک تیم لیگ برتری داشته باشند تا نشاط میادین ورزشی بیشتر شود و اگر آقای عبدیان در این زمینه همت کنند با اشتیاق کامل برای راه اندازی تیم استقلال بسکتبال در استان قزوین آمادگی داریم.

وی گفت: از همکاری و تلاش آقای خانپور رئیس هیئت بسکتبال استان به عنوان یک مدیر صنعتی موفق که در توسعه این رشته بسیار کمک کردند و هر جا نیازمند حمایت بودیم حتی برای استانهای همجوار هم دریغ نکردند تشکر می کنیم.

طباطبایی تصریح کرد: در استان یک پایگاه  خوب ورزشی در بسکتبال داریم و آینده خوبی را ترسیم می کنیم و امیدواریم با ورود آقای عبدیان به عرصه بسکتبال که دلی کار می کنند موفقیت های این رشته دوچندان شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: