به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ پیمان نامدار در جلسه ستاد کرونای استان قزوین که عصر شنبه در استانداری برگزار شد اظهار داشت: بررسی ها نشان می دهد ویروس جدید می تواند افراد مبتلا شده به ویروس قبلی را هم دوباره مبتلا کند و تا 10 درصد امکان ابتلای مجدد وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین یادآورشد: افزایش تعداد بیماران بستری و فوتی ها در روزهای اخیر که ناشی از مسافرت های نوروزی است وضعیت استان را بحرانی کرده و ما در دو هفته آینده نگران تشدید بیماری هستیم.

رستوران ها و تالارها آلوده ترین مکان برای انتقال کرونا

نامدار با ابراز نگرانی از بی توجهی و عادی انگاری برخی شهروندان در خصوص ویروس کرونا گفت: با تغییر رنگ بندی شهرهای استان و قرمز شدن شهر تاکستان باید مراقبتها بیشتر شود در غیر این صورت سایر شهرها نیز بحرانی می شود.

کرونا 3536

وی اظهارداشت: رستورانها و تالارهای عروسی در حال حاضر به دلیل ظرفیت تجمع، از آلوده ترین مکانها برای انتقال ویروس کرونا محسوب می شوند لذا انتظار داریم در ستاد کرونا محدودیت های بیشتری در زمینه فعالیت این مراکز اتخاذ شود تا بتوانیم شرایط را کنترل کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین اضافه کرد: بسیاری از مردم استان به مناطق شمالی و استانهای مازندران و گیلان سفر کرده اند و پس از بازگشت ممکن است تا دو هفته بیماری آنها معلوم نشود لذا از این افراد انتظار داریم تا 15 روز پس از بازگشت از هر گونه تجمع و دورهمی و دید و بازدید با دیگران خودداری کنند تا وضعیت آلودگی قطعی آنها مشخص شود.

کرونا 21

وی گفت: آمارها نشان می دهد 16 هزار نفر قرنطینه را رعایت نکرده اند و می توانند ناقل خطرناک بیماری باشند و ما بشدت نگران هستیم تا وارد موج چهارم کرونا شویم.

نامدار با اشاره به جلسه امروز ویدئو کنفرانس با وزیر بهداشت تصریح کرد: در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت بیماری در استانها مقرر شد عمل های الکتیو لغو شده و همه بیمارستانها و دانشگاههای علوم پزشکی کشور در آماده باش قرار گیرند و برای بیماران جدید امکانات خود را بسیج کنند.

وی اضافه کرد: امکان سر ریز بیماران را در دو هفته آینده پیش بینی می کنیم و تخت های جدیدی را برای شرایط اضطراری آماده کرده ایم. 

قرص آیور مکتین تاثیرگذار است/ منتظر تایید بهداشت جهانی هستیم 

نامدار در پاسخ به سوال جانشین ستاد کرونا در خصوص علت استفاده نکردن از قرص آیور مکتین تولید شده در استان قزوین هم گفت: این قرص که در استان قزوین به تولید رسیده در پیشگیری و درمان کرونا تاثیرگذار است و در اهواز برای درمان سرپایی ضد ویروس استفاده شده و بسیار موثر بوده اما هنوز دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی را ندارد تا مصرف آن را فراگیر کنیم.

image_2021_4_3-11_19_8_20_QBP

وی اظهارداشت: تجویز این قرص در قالب طرح تحقیقاتی منعی ندارد و در صورت تجویز پزشک در استان قزوین هم قابل تهیه است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین اضافه کرد: در اجرای طرح شهید سلیمانی به صورت پایلوت در استان 2700 نفر داوطلب شدند که در حال حاضر 1700 نفر در طرح مشارکت کرده اند.    

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: