به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ هفتاد و چهارمین نشست ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا ی استان قزوین عصر دوشنبه با حضوردکتر حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، منوچهر حبیبی جانشین ستاد کرونای استان، نامدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی، فرمانداران و مدیران دستگاههای مرتبط  در محوطه باز استانداری برگزار شد.

منوچهرحبیبی در این جلسه اظهارداشت: استان در یک هفته اخیر در قرتطینه نسبی و نیمه تعطیل قرار داشته و با تصمیماتی که در ستاد کرونا گرفتیم همه دستگاهها و فرمانداران کمک کردند تا با همکاری اعضای ستاد، کسبه، ادارات و نیروهای نظامی و انتظامی شرایط موفقی در مهار کرونا رقم بخورد.

وی بیان کرد: متاسفانه امروز  شاهد یک انفجار کرونایی در استان بودیم که بی سابقه بود و با بستری شدن ۶۷۰ بیمار تقریبا بیمارستانها سرریز کرده و همه ظرفیت ها تکمیل شد که باید به سمت بیماران سرپایی برویم.

کرونا ۳

حبیبی تصریح کرد:  روند شتابان بیماری موجب اعمال سخت گیری های بیشتر شده و اگر آمار مجددا بالا برود مجبوریم محدودیت ها را تداوم بخشیم اما امیدواریم با همکاری مردم تا پایان هفته روند صعودی بیماری در استان متوقف شود و از بحران خارج شویم.

۹۵ درصد کسبه پروتکل ها را رعایت کردند

جانشین ستاد کرونای استان قزوین تصریح کرد: بازار و کسبه استان قزوین همراهی بسیار خوبی با ستاد کرونا داشتند و حدود ۹۵ درصد اصناف پروتکل ها را رعایت کردند اما متاسفانه هنوز شاهد تردد بیش از حد معمول و ترافیک در شهر هستیم و این وضعیت باید متوقف شود.

وی بیان کرد: با همکاری نماینده ولی فقیه و امام جمعه محترم و ائمه جمعه استان، همه مساجد بسته شدند تا تجمعی صورت نگیرد و رئیس کانون مساجد همکاری صمیمانه داشتند.

حبیبی اضافه کرد: فروشگاههای زنحیره ای را هم تعطیل کردیم اما وقتی دستور از مرکز ابلاغ شد ما مجبور شدیم فقط بخش مواد غذایی فروشگاهها را فعال کنیم تا تامین ارزاق عمومی دچار چالش نشود.

وی گفت: هر شعبه بانکی که تامین سلامت مردم را در اولویت فعالیت خود قرار ندهد تعطیل می کنیم و حضور کارمندان در مراسم و تجمع تخلف اداری اعلام می شود تا در این بخش شاهد آلودگی نباشیم.

حبیبی اظهارداشت: میزان رعایت پروتکل ها در ادارات بالاست اما باید همچنان با جدیت مورد توجه قرار گیرد و کوتاهی و سهل انگاری در این زمینه پذیرفته نیست.

کرونا

وی اضافه کرد: مدیران مجازند هر تصمیمی که به کاهش بیماری کمک‌ کند اتخاد کنند و تعداد حضوری کارمندان را تا یک سوم یا بیشتر هم کاهش دهند.

جانشین ستاد کرونای استان قزوین یادآورشد: با همکاری اتحادیه نانوایان مقرر شد ساعات کار نانوایان افزایش یابد تا نیاز مردم تامین شود.

وی اظهارداشت: با اجرای طرح محله بندی برای هر محله یک مدیر استانی تعیین کردیم تا امور را  نظارت و هدایت کند و امروز عزم همه مدیران مهار ویروس کرونا و کنترل روند افزایشی آن است.

سهمیه واکسن استان قزوین افزایش یابد

حبیبی در ادامه گفت: با توجه به بالا بودن جمعیت سالمند استان و وجود بیش از ۱۳۰ هزار سالمند و نیز با لحاظ این که حدود 70 تا 75 درصد مرگ و میرهای کرونایی را افراد سالمند تشکیل می دهند لذا باید واکسیناسیون این گروه بسرعت انجام شود.

وی اضافه کرد: در صورت افزایش سهیمه واکسن استان و تسریع در واکسیناسیون سالمندان می توان زمینه کاهش مرگ و میرها را ممکن کرد.

حبیبی بیان کرد: تست رپید کمک خوبی برای بیماریابی است هرچند شیوع بیماری بیشتر از تست شده اما استان ما کارگری است و اگر تست بیشتر شود می توانیم نظارت بر واحدهای کارگری را افزایش داده و فتعداد مبتلا، بستری و فوتی ها را کاهش دهیم.

جانشین ستاد کرونای استان قزوین گفت: طرح مراقبت در متزل در استان بسیار موفق بوده و تداوم این طرح به تامین تجهیزات مناسب از جمله دستگاه اکسیژن نیاز دارد که امید.واریم از اعتبارات ستاد کرونای کشور تامین شود تا این طرح موثر و نتیجه بخش تداوم یابد.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: