به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ جلسه شورای زکات استان قزوین روز یکشنبه با حضور آیت الله عابدینی امام جمعه و هدایت الله جمالی پور استاندار، حق گویان مدیرکل کمیته امداد استان، فاطمه خمسه ریس سازمان جهاد کشاورزی، بهنامی فر مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان  در حایط مدرسه علمیه شیخ الاسلام قزوین برگزار شد.

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در این جلسه اظهارداشت: در اسلام به موضوع مبارزه با فقر و حمایت از محرومان، مستضعفان و فقرا بسیار اهمیت داده شده و برای این امر، به کار و تلاش و مشارکت عمومی در رفع فقر توصیه شده است.

امام جمعه قزوین گفت: ماه مبارک رمضان ماه معنویت، سحرخیزی، عبادت، روزه داری و دعا و نیایش است و از خداوند مسئلت می کنیم در این ماه شامل غفران الهی شویم و برکات بی بدیل شب قدر را درک کنیم.

زکات 6 - Copy

وی بیان کرد: ملتمسانه رفع بلیات، اختلافات و گناهان را درخواست می کنیم و بسیار امیدواریم با لطف الهی در ماه مغفرت و آمرزش توفیق عبادت و بندگی را پیدا کنیم.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین تصریح کرد:اگر مردم درمسیر تقوی و ایمان حرکت کنند درهای رحمت به سویشان باز می شود.

مبارزه با فقر از تاکیدات اسلامی است

آیت الله عابدینی یادآورشد: در اسلام به مبارزه با فقر اهمیت زیادی داده شده و به انحای مختلف مورد توجه قرار گرفته و جامعه هم باید برای رفع محرومیت بسیج شود و با صدقات و مبرات در این مسیر گام بردارد.

وی اضافه کرد: حواسمان باشد تا در زندگی خمس و زکات و صدقه را فراموش نکنیم زیرا امروز فقرای ما سفره هایشان خالی است و نباید آنها را فراموش کنیم.

امام جمعه قزوین اظهارداشت: دعاهای ماه رمضان اگر خالصانه باشد به ما انگیزه می دهد تا برای مبارزه با گرسنگی بسیج شویم و در این روزها افطار دادن اهمیت زیادی دارد حتی به میزان کم و همه می توانیم در این کار ارزشمند سهیم شویم.

عابدینی تصریح کرد: رفع گرسنگی، گرفتاری مردم، رفع تشنگی، فقر و نیازمندی از کارهای خوبی است که توشه آخرت خواهد بود و اهمیت مبارزه با فقر در ماه رمضان دو چندان است.

زکات 2 - Copy

نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین گفت: مردم ما متدین هستند و اگر نیازها گفته شود حتما بیشتر کمک خواهند کرد و آگاهی مردم از مبانی دینی، مشارکت در فریضه زکات را افزایش می‌دهد.

وی تصریح کرد: خداوند فرموده در اموال شما برای سائل و محروم حقی قرار داده شده و لازم است تلاش کنیم تا حق سائل و محروم را از اموالمان بپردازیم تا شاهد ریشه کن شدن فقر در جامعه باشیم.

امام جمعه قزوین بیان کرد: در دعاهای بعد از نماز در ماه مبارک رمضان نیز دعا برای رفع فقر توصیه شده که نشان می دهد ‌باید مسئولان و مردم برای رفع نیازهای مادی مؤمنان تلاش کنند.

وی عنوان کرد: اهمیت دادن به مبارزه با فقر، ترویج امر زکات و فریضه وجوهات شرعی با تبیین آیات، احادیث و روایات مربوط به این حوزه امکان‌پذیر خواهد بود چرا که هر جا آگاهی مردم نسبت به مبانی دینی افزای شیافته مشارکت هم جدی تر شده است.

زکات 5 - Copy

تشکل شورای اندیشه ورز در خصوص زکات

آیت‌الله عابدینی بر ضرورت تشکیل شورای اندیشه ‌ورز در تبیین و ترویج هر چه بیشتر امر زکات تأکید کرد و افزود: با تشکیل شورای اندیشه‌ورز می‌توانیم مطالعات دقیق‌تری در ترویج و ترغیب مردم برای مشارکت در امر زکات انجام دهیم و به نتایج بهتری برسیم.

رئیس شورای زکات استان قزوین استفاده از پیشکسوتان در امر زکات را راهگشا دانست و گفت: استفاده از پیشکسوتان در عرصه زکات برای معرفی تجربه‌های موفق توصیه می شود و در این میان می توان کسانی را که نتیجه عملی کار خود را در پرداخت زکات در زندگی دیده‌اند به جامعه معرفی کنید.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: