به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ در پی بروز حریق در یک واحد بازیافت مواد پلاستیکی و ضرورت تقویت نکات ایمنی در این واحدها قدرت الله مهدیخانی اظهارداشت: استان قزوین با داشتن بیش از 3 هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ همواره با تهدید خطراتی چون آتش سوزی مواجه است که باید برای آن تدبیر کرد.

وی اضافه کرد: برخی واحدهای تولید مواد شیمیایی، اشتعالزا و خطرناک در استان داریم که یک تهدید برای استان هستند و معمولا با خطر حریق مواجه می شوند که لازم است برای مقابله با حوادثی چون آتش سوزی تدبیر و پیشگیری لازم را داشته باشیم.

مهدی خانی  با اشاره به وقوع حریق در یک گارگاه بازیافت مواد پلاستیکی که دیروز جمعه در حوالی شهرک صنعتی لیا رخ داد اظهار داشت: یکی از دغدغه های بزرگ ما در استان قزوین، تمرکز صنایع متعدد و استفاده آنها از مواد شیمیایی قابل اشتعال و انفجار است که پتانسیل خطر پذیری استان را در حوزه سوانح غیر مترقبه، بسیار افزایش داده و همه ساله شاهد بروز حوادث متعددی در این حوزه هستیم. 

حریق

وی گفت: در حریق روز گذشته در کارگاه بازیافت ‌مواد پلاستیکی که ناشی از خطای انسانی بود، یک کارگاه بازیافت مواد پلاستیکی،  حاوی مواد اشتعال زا، به طور کامل در آتش سوخت و به کوهی از خاکستر تبدیل شد. 

مهدیخانی تصریح کرد: برای اطفای این حریق از ظرفیت آتش نشانی های قزوین و پیریوسفیان استفاده شد هر چند  خوشبختانه این حریق تلفات جانی نداشت ولی خسارت زیادی برجای گذاشت.

وی بیان کرد: نکته بسیار مهم در بروز این گونه حوادث بی اطلاعی صاحبان صنایع و کارگران در خصوص حریق و نیز نبود امکانات ساده ولی موثر در  اطفای حریق مانند کپسول آتش نشانی است.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین یادآورشد: تشکیل واحدهای واکنش سریع و آموزش کارگران در حوزه صنایع می تواند گام موثری در کاهش چشمگیر سوانح و حوادثی از این دست باشد.

وی اضافه کرد: اداره کل مدیریت بحران استان قزوین در صورت درخواست واحدهای صنعتی، آماده ارائه خدمات آموزشی رایگان در این حوزه است تا آسیب های حوادث به حداقل برسد.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین اظهارداشت: امیدواریم با تداوم آموزش های امداد و نجات و آگاه کردن کارگران شاغل در واحدهای صنعتی و نیز رصد و بازرسی امکانات اطفای حریق در قبل از هر گونه حادثه ای ضریب ایمنی را بالا برده و از بروز این حوادث پیشگیری کنیم./

 

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: