به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ سرهنگ فرهاد ذاکری منش روز دوشنبه در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان که در محل پلیس راه قزوین به زنجان برگزار شد اظهارداشت: کار رسانه حساس و تاثیرگذار است و بدون همکاری آنها نمی توان در اطلاع رسانی و فرهنگ سازی موفق عمل کرد.

وی بیان کرد: بدون تردید کاهش سوانح جاده ای و تقویت فرهنگ رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی با همکاری رسانه ها محقق شده و امیدواریم با تداوم همکاری ها بتوان در مسیر کاهش سوانح گام برداشت.

ذاکری منش 44

ذاکری منش تصریح کرد: رویکرد ما در اعمال قانون فقط نظم بخشی و هدایت مردم به رعایت مقررات است و امیدواریم در پیشگیری از حوادث نیز با با فرهنگ سازی مستمر به نتایج خوبی برسیم.

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان قزوین بیان کرد: با اقدامات انجام شده در یک حلقه زنجیره ای متصل به هم با کمک دستگاههای مختلف از جمله راهداری، پلیس راه، رسانه ها و همکاری مردم شاهد کاهش سوانح جاده ای بودیم.

سرهنگ ذاکری منش اظهارداشت:در سال گذشته در سوانح فوتی با کاهش 10.61 درصدی و در سوانح جرحی با کاهش 19.87 درصدی مواجه شدیم.

وی گفت: همچنین سوانح خسارتی در استان ۳۱.۵۷ درصد کاهش داشته که در مجموع سوانح فوتی، جرحی و خسارتی شاهد کاهش ۲۸.۹۲ درصدی هستیم.

ذاکری منش با اشاره به حجم تردد بالای خودروها در محورهای مواصلاتی استان قزوین یادآورشد: در فروردین ماه سال قبل  ۱۲ میلیون و ۱۲۸ هزار و ۶۱۵  تردد و امسال در فروردین  ۲۱ میلیون و ۱۴۵ هزار و ۲۸۹ خودرو تردد کردند که 9 میلیون تردد بیشتر شد و با افزایش ۷۴ درصدی در این بخش مواجه شدیم.

ترافیک

وی اضافه کرد: در اردیبهشت ماه امسال با کاهش ۴ درصدی تردد مواجه شدیم و تعداد  ۸۵۹ هزار دستگاه کمتر تردد کردند.

رئیس پلیس راه استان قزوین تصریح کرد: در مجموع میانگین دو ماهه امسال با افزایش ۲۶ درصدی تردد خودروها مواجه بودیم و در این میان هر چقدر تردد بیشتر شود با کاهش سوانح و بالعکس هرگاه تردد کمتر شود با افزایش سوانح و رفتارهای مخاطره آمیز مواجه می شویم.

رئیس پلیس راه استان قزوین گفت: بیشترین تردد در محورهای آزادراهی بویژه مسیر قزوین به تهران و قزوین به زنجان است و رعایت قوانین در همه مسیرها بویژه محورهای حادثه خیز بیشتر توصیه می شود.

ذاکری منش بیان کرد:استان قزوین با داشتن ۲۲۰ کیلومتر آزاد راه و ارتباط با ۱۱  استان کشور و قرار گرفتن در مسیر شمال و شمال غرب از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بخشی از آمارهای حوادث ناشی از همین موقعیت جغرافیایی است که مسئولیت پلیس راه را سنگین کرده است.

وی بیان کرد: نزدیکی به پایتخت و افتتاح بزرگراه الغدیر و اتصال آبیک به چرمشهر نیز در چند ماه اخیر مسئولیت های پلیس راه را بیشتر کرده و این مسیر هم تحت پوشش پلیس راه قرار دارد و باید رصد و کنترل شود.

تصادف

ذاکری منش اضافه کرد: تردد خودروهای حامل سوخت و مواد شیمیایی، بهداشتی و خطرناک و خودروهای سنگین موجب شده شاهد واژگونی خودروها و روز مشکلات عدیده در محورهای مواصلاتی استان هم باشیم که باید با اطلاع رسانی مناسب بتوانیم رانندگان را به رعایت مقررات بیشتر تشویق کنیم.

وی اظهارداشت: خستگی و خواب الودگی، سرعت و سبقت غیر مجاز، بی توجهی به خودروی جلویی، صحبت با تلفن همراه از مهمترین عوامل سوانح جاده ای در استان قزوین است.

رئیس پلیس راه استان قزوین تصریح کرد: بی توجهی به جلو با ۵۵ درصد، واژگونی ۴۸ درصد سوانح را شامل می شود و در این میان بیشترین زمان وقوع تصادفات بین ساعات 14 تا 22 شب ثبت شده است.

وی گفت: 46 درصد تصادف در آزادراهها رخ می دهد و عللی چون دنده عقب رفتن. پیاده شدن برای رفع نقص فنی خودرو و سرعت بالا در بروز حوادث موثر بوده است.

ذاکری منش یادآورشد: ۹۵ درصد مقصران سوانح را مردان سنین ۲۵ تا ۳۴ سال تشکیل می دهند و بیشترین نوع وسیله نقلیه که دچار سانحه می شوند را سواری با ۵۵ درصد تشکیل می دهد و ۳۰ کیلومتری مبادی ورودی و خروجی شهرها هم محل وقوع سوانح گزارش شده است.

وی گفت: همچنین سرعت و سبقت غیر مجاز، انحراف به چپ، استفاده از تلفن همراه و خواب آلودگی از دیگر علل بروز سوانح جاده ای در استان قزوین بوده است.

ذاکری منش افزود: در اعمال قانون با افزایش ۱۳ درصدی جریمه های ناشی از سبقت و سرعت غیر مجاز و  ۱۰.۹ درصد انحراف به چپ و  ۱۱ درصد نبستن کمربند ایمنی مواجه بودیم.

پلیس راه 78

کنترل جاده ها با 26 دستگاه دوربین پایشی و کنترلی

رئیس پلیس راه استان قزوین در ادامه بیان کرد: با رویکرد پلیس به سمت هوشمند شدن اخیرا از حضور فیزیکی پلیس در جاده ها و نیز صدور قبوض کاغذی جریمه کاسته شده و با استفاده از تجهیزات مدرن و به روز و پیشرفته و با نصب ۲۶ دوربین همه محورها کنترل شده و جریمه ها نیز به صورت الکترونیکی اعمال شده و با پیامک اعلام می شود.

وی بیان کرد: گشت های پلیس راه به GPS مجهز شده و همه فعالیتها و رفتار و ماموریت پلیس هم کنترل و رصد می شود و شماره گذاری و ترخیص خودرو نیز اینترنتی است.

کنترل رفتار رانندگان اتوبوس با سامانه سپهتن

ذاکری منش در ادامه اظهارداشت: با راه اندازی سامانه سپهتن همه رفتارهای ترافیکی رانندگان اتوبوس کنترل و رصد شده و در صورت بروز هر گونه تخلف موارد در پاسگاههای مسیر اعلام شده و با این کار از رفتارهای سلیقه ای پلیس و نیز رفتارهای پر خطر رانندگان جلوگیری شده است.

مصاحبه پلیس راه

وی گفت: بزودی با نصب سیستم های هوشمند برای ترسیم کروکی و بررسی صحنه تصادف از تبلت استفاده خواهد شد و اطلاعات سوانح بلافاصله به شرکت های بیمه و دستگاه قضایی ارسال می شود تا حقی تضییع نشود.

تردد بین استانی از 12 تا 17 خرداد ممنوع شد

ذاکری منش با اعلام ممنوعیت سفر در تعطیلات پیش رو گفت: از روز چهارشنبه ۱۲ تا روز دوشنبه ۱۷ خرداد تردد بین استانی ممنوع است و این محدودیت صرف نظر از رنگ بندی شهرها اعمال می شود و در صورت تردد در شهرها قرمز یک میلیون تومان و شهرهای نارنجی 500 هزار تومان جریمه گرفته می شود.

وی بیان کرد: در شرایط کرونایی برای افرادی که به ناچار و برای درمان و یا فعالیت تولیدی نیازمند تردد بودند بیش از یک هزار فقره مجوز تردد بین استانی توسط پلیس راه صادر شد.

ذاکری منش یادآورشد: هدف پلیس جریمه نیست بلکه استقرار نظم ترافیکی است.

عکس ساتیز شده

56 نقطه حادثه خیز داریم

رئیس پلیس راه استان قزوین اظهارداشت: در استان قزوین حدود 56  نقطه حادثه خیز شناسایی شده که با کمک راهداری نسبت به اصلاح بیشتر آنها با اقدامات فنی و روکش آسفالت با نوع جدید از لغزش خودرو پیشگیری شده است.

وی گفت: محدوده نزدیک نیروگاه شهید رجایی، کنار گذر مقابل دانشگاه آزاد، روستای کهک، ضیاء آباد در مسیر تاکستان، از نقاط پر حادثه و کولاک خیز است که برای رفع معایب فنی آنها باید اقدام شود.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: