به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ محمد قاسمی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه استانی قزوین گفت: بعد از گذشت بیش از ۴۰سال از عمر انقلاب اسلامی، به طور میانگین هر دو سال یک انتخابات در کشور برگزار شده که بیانگر نقش مردم در تعیین مدیریت ارکان مختلف نظام و مردم‌ سالاری است.

وی افزود: عوامل اجرایی و نظارت بر انتخابات از بین عموم مردم و معتمدین انتخاب می‌شوند که در قالب هیئت های اجرایی و نظارت بدر انتخابات سازماندهی می‌شوند و بر اساس قوانین و مقررات برای برگزاری انتخاباتی امن و در سلامت کامل ایفای نقش می کنند.

دادستان قزوین تصریح کرد: به گفته رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی)آراء مردم حق‌ الناس است و مسئولان متولی نیز امانت‌دار آرا هستند. لذا اعمال،رفتار و گفتار مسئولان باید به نحوی باشد که انتخابات و روند برگزاری آن را زیر سئوال نبرند و از انتخابات صیانت کنند.

این مقام قضایی استان بیان کرد: دستگاه قضایی به طور مستقیم در فرآیند برگزاری انتخابات مسئولیتی ندارد، اما در زمینه امنیت و سلامت نقش نظارتی دارد و در این راستا از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد و چنانچه تخلف و جرمی در برگزاری انتخابات حادث شود، دستگاه قضایی از طریق ستاد پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی، ورود کرده و حسب مورد پرونده قضایی تشکیل خواهد داد.

قاسمی در ادامه اظهار داشت: مجریان و ناظران انتخابات، بدون تسلط بر قانون عملکرد خوبی نخواهند داشت و بر همین اساس، دوره‌های آموزش قوانین و مقررات برای مجریان و ناظران انتخابات و صندوق‌های رأی تشکیل شده تا در این زمینه به دلیل نا آگاهی از قوانین و مقررات دچار مشکل نشوند.

وی افزود:  ستاد‌ پیشگیری از جرایم و تخلف انتخاباتی در دستگاه قضایی تشکیل شده و نشست های این ستاد با حضور مسئولان قضایی، اجرایی و نظارتی در استان قزوین برگزار می شود تا در روند اجرا، سلامت برگزاری انتخابات تضمین شود.

دادستان قزوین اظهارداشت: شعب ویژه رسیدگی به جرایم و تخلف انتخاباتی در سطح استان تشکیل شده و در رابطه با تبلیغات زود‌هنگام در انتخابات شورا‌ها در استان، تذکر لازم به نامزدها و طرفداران آنها داده شده است.

وی بیان کرد: در صورت رعایت نشدن قوانین و مقررات با تشکیل پرونده با متخلفان برخورد قضایی خواهد شد و باور داریم این برخوردها می‌تواند در پیشگیری از تخلف انتخاباتی نقش مهمی ایفا کند.

قاسمی تاکید کرد: کارگروه حقوقی و قضایی در ستاد پیشگیری از جرائم و تخلف انتخاباتی تشکیل شده که وظیفه آن رصد پرونده های مربوط به هر گونه تخلف انتخاباتی است و قضات ویژه تعیین شده در این کارگروه به صورت فوق العاده به امور رسیدگی می‌کنند.

دادستان مرکز استان با اشاره به اینکه بیشترین پرونده تخلفات انتخاباتی تشکیل شده مربوط به تبلیغات زودهنگام انتخاباتی است، افزود: تاکنون دو پرونده تخلفات انتخاباتی در کارگروه قضایی و حقوقی ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی تشکیل شده و این پرونده ها 7 متهم دارد و اتهامات مطروحه نیز تهدید علیه بهداشت عمومی با تجمع انتخاباتی و تبلیغات زودهنگام است.

وی گفت: عملکرد نامزدها‌ از زمان ثبت نام تا بعد از اعلام نتایج به صورت کامل رصد می شود و حتی بعد از انتخابات نیز  اگر برخی داوطلبان اقداماتی که وصف مجرمانه دارد، انجام دهند؛ باید منتظر برخوردهای قانونی باشند.

قاسمی افزود: ستاد‌های تبلغاتی کاندیدا در صورت فعالیت باید شناسنامه‌دار باشند و عملکرد هواداران و ستاد‌های تبلیغاتی آنها، رافع مسئولیت نامزدها نیست و باید نسبت به اقدامات پاسخگو باشند.

وی ادامه داد: در حوزه تخلفات انتخاباتی، مجازات‌ها بازدارنده نیستند و باید در قوانین بازنگری شود، اما به هر حال باید قوانین اجرا شوند و اگر نامزدی به دلیل تخلف انتخاباتی به حبس محکوم شود، برای وی سوء ‌پیشینه کیفری ثبت شده و حق کاندیداتوری در انتخابات های آتی را نخواهد داشت.

قاسمی تصریح کرد: نخبگان و چهره های مطرح به عنوان الگوهای رفتاری در هر جامعه شناخته می‌شوند و قطعا نحوه رفتار و عملکرد آنها در رفتار فرد فرد، جامعه بخصوص طرفدارانشان تاثیرگذار است و به همین خاطر اگر آنها بر اساس قانون عمل کنند سایر افراد را نیز به سمت قانونمداری سوق خواهند و نقش آنها در برهه های حساس بخصوص انتخابات بسیار پر رنگ است.

دادستان قزوین اظهارداشت: انتظارداریم این افراد جامعه را به سمت قانونمداری دعوت و هدایت کنند و در شفافیت عملکرد‌ها و همچنین انتخاب آگاهانه افراد و سرنوشت جامعه اثرگذاری مثبت داشته باشند.

وی اظهار داشت: در این دوره از انتخابات با توجه به شیوع کرونا تبلیغات حضوری محدود شده و شاهد گسترش تبلیغات در رسانه ملی و رسانه‌های جمعی هستیم و با توجه به اقبال عمومی مردم به رسانه ملی، شاهد کارنامه قابل قبولی در روند انتخاب صحیح نامزدهای ریاست جمهوری و شورا‌های اسلامی شهر‌ها و روستا‌ها از سوی مردم هستیم.

دادستان قزوین در خصوص جرائم فضایی مجازی هم گفت: استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی گسترش چشمگیری داشته و این فضا می تواند کارکردهای منفی و مثبت مختلفی داشته باشد و بهره‌گیری از این فضا در ایام انتخابات نیز افزایش یافته و با توجه به شیوع ویروس کرونا، استفاده تبلیغاتی از فضای مجازی توسط کاندیدا، طرفداران آنها، فعالان رسانه‌ای در انتخابات آتی پررنگ‌تر خواهد شد و انتظار می رود نامزدها و تمام افرادی که در فضای مجازی فعالیت دارند، از چارچوب قانون خارج نشوند و کاندیدا در این فضا صرفاً به بیان توانمندی ها، برنامه ها و اهداف خود بپردازند و از تخریب و هتک حیثیت سایر رقبا و احزاب جدا خودداری کنند.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی، کارگروه رصد فضای مجازی ویژه انتخابات پیش‌رو در دادستانی تشکیل و نشست های این کارگروه در حال است و کاندیدا می بایست نمایندگان خود در فضای مجازی را به این ستاد معرفی نمایند و در قوانین مربوط به انتخابات، جرائم این حوزه نیز احصاء و پیش‌بینی شده و در صورت وقوع جرائم در فضای مجازی، با مرتکبان و مسببان همانند جرائم فضای حقیقی برخورد خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین خاطرنشان کرد: رفتار، کردار و گفتار مسئولان در ایام انتخابات اهمیت زیادی دارد و زیر ذره ‌بین مردم است و یکی از عوامل افزایش مشارکت مردمی، ایجاد فضای صادقانه، شفاف و به دور از ابهام و اطمینان بخش است و به همین دلیل مسئولان باید در رفتار انتخاباتی خود دقت کرده و همواره رعایت قانون را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: