به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ به نقل از روابط عمومی استانداری قزوین، روز پنجشنبه در مراسمی با حضور  بهمن عشایری مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری، اصغری مدیر کل آموزش و پرورش ، رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه استان و مدیران مدراس مرتبط با حوزه اتباع خارجی، وبینار تبیین دستورالعمل ابلاغی به منظور ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در سال تحصیلی جدید برگزار شد.

بهمن عشایری مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری در این وبینار با اشاره به قوانین رسمی و رویه های عملی جمهوری اسلامی ایران و دسترسی اتباع و مهاجرین خارجی به خدمات و حقوق شهروندی تنظیم شده گفت: آموزش کودکان اتباع و مهاجرین خارجی اهمیت زیادی دارد.

وی افزود: اهمیت حقوق انسانی و حقوق بشر و نیز منافع ملی و ضرورت در نظم ساختاری جامعه در این شرایط دو چندان است و حاشیه ای شدن و جدایی گزینی در میان نسل های جدید آنها زیاد است و باید نسبت به پیامدهای آن حساس باشیم و امر آموزش و تعلیم و تربیت به عنوان یکی از ابزارهای اساسی و مهم جامعه پذیری نسل جدید خواهد بود.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی حوزه معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری تصریح کرد: کسب دارایی  های مادی و دلبستگی های غیر مادی از جمله ازدواج با شهروندان ایرانی از دلایل مقاومت اجتماعی و عدم تمایل به بازگشت اتباع خارجی است و با تشدید روند مهاجرت های غیر قانونی در سال های اخیر که فقط با هدف کسب در آمد انجام می گیرد.

اتباع

عشایری یادآورشد: در این گروه از افراد بر خلاف گروه های دیگر که سالیان سال است در کشور رسوب و ایستایی داشته اند تمایلی به ادغام و سازگاری با جامعه ایرانی دیده نمی شود و این مهم بر پیچیدگی های مسئله مهاجرت و مهاجرین در کشور می افزاید.

وی خاطرنشان کرد: فراز و فرودهای سیاست های ملی در کشور معمولا برخی محدودیت ها و ممنوعیت هایی را داشته که به مثابه ابزاری برای کاهش مهاجرت به ایران و یا ترغیب به بازگشت مهاجرین و پناهندگان به کشورمان اعمال شده که به طور کامل موفقیت آمیز بوده است.

عشایری گفت: این جهت گیری و سیاست ها در حوزه های آموزش با اهدافی که همان جذابیت های ایران است اعمال شده و پیامدهای قصد نشده ای همچون شکل گیری نسلی از مهاجرین تحصیل نکرده که تبعات نامطلوبی برای جامعه خواهد داشت شکل گرفت.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان قزوین اظهارداشت: سالانه 1950 میلیارد تومان برای تحصیل دانش آموزان اتباع و مهاجرین خارجی هزینه می شود.

وی افزود: در مدارس استان قزوین بیش از 5000 دانش آموز تبعه خارجی تحصیل می کنند.

 

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: