به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ علیرضا وارثی با بیان فعالیتهای معاونت امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین در کاهش آسیب های اجتماعی گفت: این معاونت با داشتن سه دفتر تخصصی فعالیتهای مهمی را در دستور کار خود دارد و در بخش دفتر امور آسییب دیدگان اجتماعی، امور اورژانس اجتماعی، امور کودکان و نوجوانان آسیب دیده، مهد کودک ها، شبه خانواده و توانمندسازی خانواده و زنان اقدامات موثری را بر عهده دارد.

وی بیان کرد: در این معاونت تعداد 21 مرکز زنان،  5 مرکز شبانه روزی، دو مرکز شبه خانواده،  117 مهد کودک، 13 اورژانس اجتماعی، 7 مرکز امور آسیب دیدگان و در مجموع 163 مرکز دولتی و غیردولتی فعالند که از این تعداد 17 مرکز دولتی و 146 مرکز غیر دولتی هستند.

وارثی

وارثی افزود: اورژانس اجتماعی در سال 1378 فعالیت خود را در سازمان بهزیستی کشور آغاز کرد و در خرداد 1392، آئین نامه آن به تصویب رسید که برنامه های آن، تلفیقی از چهار فعالیت مداخله ای در بحرانهای فردی، خانوادگی و اجتماعی، خط تلفن اورژانس اجتماعی(123)، خدمات سیار اورژانس اجتماعی و پایگاه خدمات اجتماعی تعریف شده است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین یادآورشد: در این راستا دفتر اورژانس اجتماعی در سال 1387 در شهر قزوین و همزمان در شهر تاکستان و سپس در شهر بوئین زهرا راه اندازی شد و با توجه به لزوم راه اندازی اورژانس اجتماعی در شهرهای بیش از 50 هزار نفر جمعیت، توانستیم این اورژانس را در چهار شهر بالای 50 هزار نفر استان قزوین از جمله الوند، محمدیه، آبیک و اقبالیه را در اسفند ماه سال 1396 و اورژانس اجتماعی شهرستان آوج را نیز در اسفند ماه 1397 راه اندازی کنیم.

وی بیان کرد: فعالیت اجتماع محور پایگاههای خدمات اجتماعی از اوایل خرداد ماه سال 1400 به مراکز مثبت زندگی واگذار شده و در مجموع در حال حاضر اورژانس اجتماعی همچنان با چهار فعالیت به کار خود ادامه می دهد.

وارثی تصریح کرد: در این برنامه، تخصصی بودن، به موقع بودن و در دسترس بودن مورد توجه قرار گرفته تا از این طریق ارائه خدمات اجتماعی به مردم در اداره بهزیستی محدود به زمان و مکان نشده و رویکرد مددکاری اجتماعی فعال، جایگزین رویکرد غیر فعال شود.

خدمات اورژانس

ارائه خدمت به 33 هزار نفر توسط خط تلفن اورژانس اجتماعی(123)

وی بیان کرد: با توجه به وظایف سازمان بهزیستی و لزوم حمایت از افراد در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی و به منظور دستیابی آسان و سریع به خدمات سازمانی، خط 123 راه اندازی شد و کارشناسان این خط شامل مددکاران و روانشناسان به صورت شبانه روزی تلاش می کنند تا خدمات تخصصی را به گروههای هدف ارائه کنند.

وارثی اظهارداشت: با توجه به نیاز تماس گیرندگان، اقداماتی از جمله ارجاع به واحدهای تیم سیار و یا مراکز دیگر تابعه سازمان شامل: معاونت های توانبخشی، پیشگیری و مشارکتهای مردمی هم صورت می گیرد.

وی گفت: در سال گذشته از سوی مراکز اورژانس اجتماعی در استان قزوین به بیش از 33 هزار نفر، خدمات داده شد که این کار گام مهمی در راستای کاهش آسیب های اجتماعی محسوب می شود.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین اضافه کرد: بیش از 8700 نفر طی تماس با خط 123 توانستند خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند که بیشتر خدمات در حوزه های خشونت خانگی، خودکشی، کودک آزاری، همسرآزاری، معلول آزاری، سالمند آزاری و اختلافات حاد خانوادگی داده شده است.

14000114000686_Test_NewPhotoFree

تیم سیار اورژانس اجتماعی

وارثی گفت: تخصصی بودن، به موقع بودن و در دسترس بودن از ویژگیهای اصلی و بارز اورژانس اجتماعی است که در این میان، تیم سیار اورژانس اجتماعی با استقرار به صورت متناوب و موقت در مناطق پرتراکم جمعیتی و آسیب زا و اعزام مددکار و روانشناس به موقعیت افراد در معرض آسیب و یا آسیب دیده اجتماعی و ارجاع آنها به مراکز دیگر برای کاهش آسیب اقدام می کند.

وی اضافه کرد: در راستای ارائه خدمات به افراد در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی توسط تیم سیار اورژانس اجتماعی، در مرحله دوم با جانمایی خدمت گیرندگان و پذیرش آنان در مراکز نگهداری هم خدمات لازم داده می شود.

وارثی بیان کرد: در این راستا دختران زیر 18 سال به مراکز نگهداری کودکان و نوجوانان بدسرپرست و بی سرپرست، پسران زیر 18 سال به مراکز نگهداری «کودکان کار و خیابان» زنان و دختران آسیب دیده اجتماعی به مرکز بازپروری و زنان خشونت دیده نیز در « خانه امن» پذیرش و نگهداری می شوند.

بهزیستی 1

انجام 6 هزار ماموریت توسط تیم سیار اورژانس اجتماعی 

مدیرکل بهزیستی استان قزوین یادآورشد: موارد خشونت خانگی با اولویت افکار و اقدام به خودکشی، کودک آزاری، همسرآزاری، معلول آزاری، سالمند آزاری و اختلافات حاد خانوادگی در اولویت خدمت رسانی تیم سیار اورژانس اجتماعی قرار دارد.

وارثی اضافه کرد: خدمات سیار اورژانس اجتماعی در استان قزوین با استفاده از 16 تیم انجام می شود که به صورت 8 تیم در دو شیفت صبح و عصر در تمامی شهرستانهای استان فعالیت می کنند که در سال گذشته بیش از 6000 ماموریت توسط آنها صورت گرفت.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: