به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ ابوالفضل یاری روز سه شنبه در نشست بررسی مشکلات منطقه ویژه اقتصادی تاکستان که در استانداری برگزار شد اظهارداشت: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی از کارهای بسیار مهم و ارزشمندی است که می تواند اقتصاد استان را متحول کند لذا برای ما اهمیت مضاعفی دارد.

وی اضافه کرد: مهمترین موضوع تعیین متولی برای این منطقه است که به نظر می رسد در صورتی که شرکت شهرک های صنعتی مسئولیت آن را بپذیرد چون توان مالی و فنی دارد می تواند کارها را بسرعت انجام دهد و ما هم می توانیم کمک های مالی برای تامین زیرساخت ها را اختصاص دهیم.

یاری تصریح کرد: لازم است فاز تفضیلی طرح مشخص شده و بدانیم رویکرد منطقه اقتصادی، صنعتی و یا کشاورزی است و در این میان لازم است ظرفیت های کشاورزی تاکستان بویژه محصولاتی چون انگور و کشمش مورد توجه قرار گیرد.

11

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قزوین یادآورشد: در مناطق ویژه اقتصادی معافیت گمرکی، ورود ماشین آلات خط تولید و ملزومات اداری بدون عوارض گمرکی، جواز رایگان ساخت و پایان کار تنها بخشی از تسهیلات پیش روی فعالان عرصه تولید و تجارت است که بستر لازم را برای رونق تولید و اشتغال و توسعه صادرات در این مناطق فراهم می کند و ایجاد این منطقه فرصتی طلایی را برای توسعه استان مهیا می کند که باید از آن بخوبی استفاده کنیم.

فرزین بهنامی فر مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان قزوین هم با اشاره به اهمیت اجرای این طرح مهم گفت: برای اجرای این طرح لازم است ابتدا طرح توجیهی تهیه شود تا بتوان سایر بخش ها را مدیریت کرد.

وی اضافه کرد: تهیه طرح جامع، تامین زیرساختها، جانمایی اراضی، تعیین متولی اصلی، بررسی مدارک و تسریع در مطالعه و آغاز عملیات اجرایی باید در اولویت قرار گیرد.

image_2021_7_13-15_34_1_152_kfi

در ادامه سعید نبیل مدیرکل دفتر جذب و سرمایه گذاری استانداری قزوین اظهارداشت: در این منطقه محور توسعه صنعتی تعریف شده و باید بسرعت برای آن تصمیم گیری کنیم تا فرصت از دست نرود.

وی بیان کرد: با استفاده از ظرفیت بسیار بالای منطقه ویژه اقتصادی قادر خواهیم بود تحول اقتصادی استان را شتاب بخشیم.

رضا طاهری فرماندار تاکستان هم گفت: با کمک استاندار و نماینده تاکستان در مجلس شورای اسلامی مجوز تاسیس این منطقه صادر شده و زمین بسیار مناسبی برای آن پیشنهاد شده که به دلیل نزدیکی به اتوبان و راه آهن می تواند جذابیت لازم را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی داشته باشد.

فرماندار تاکستان تصریح کرد: محدوده زمینی 800 هکتاری که از ایران خودرو خلع ید شده بهترین گزینه برای اجرای طرح است و اگر بخواهیم زمین دیگری در بالای اتوبان را جایگزین کنیم به منطقه حفاظت شده باشگل نزدیک شده و ممکن است با مشکل مواجه شویم.

image_2021_7_13-15_34_3_577_9HV

تبسمی معاون سازمان جهاد کشاورزی استان هم گفت: مشخص شدن عرصه در این منطقه اهمیت دارد و باید بستر کشاورزی در کار بخوبی دیده شود.

وی اضافه کرد: تاکستان در تولید انگور رتبه دوم و سطح زیرکشت رتبه سوم را دارد و ایجاد پست های قرنطینه در این مجموعه نیز ضروری است.

تبسمی اظهارداشت: ابتدا باید رسته های منطقه مشخص شود و سپس بر اساس آن زیرساخت ها را تعریف کرده و اجرایی کنیم.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: