به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ در مراسمی با حضور آیت الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر قزوین، هدایت الله جمالی پور استاندار قزوین و اقشار مختلف مردم از طلاب، روحانیون، مسئولان دستگاه های اجرایی  و جمعی از اقشار مختلف مردم در روز شنبه پیکر آیت الله علی محمدی تاکندی نماینده سابق مردم قزوین در مجلس خبرگان رهبری در امامزاده حسین(ع) تشییع و به خاک سپرده شد.

آیت الله علی شیخ محمدی معروف به محمدی تاکندی در سال 1312 هـ . ش برابر با 1352هـ. ق در روستای تاکند از توابع تاکستان قزوین، چشم به جهان گشود.

پدرش، شیخ علی اصغر از علمای آن دیار بود. وی تحصیلات خود را از مکتب خانه آغاز کرد و از 8 سالگی در مدرسه دیانت قزوین به فراگیری تحصیلات جدید پرداخت. 

وی به پیروی از نیاکان خود که از پیشگامان دین بودند، در 14 سالگی به تحصیل علوم دینی روی آورد و در سال 1326 هـ . ش به مدرسه علمیه «التفاتیّه» قزوین وارد شد و مقدمات و بخشی از سطح را در مدت 7 سال نزد حضرات آیات: حاج میرزا رحیم سامت، حاج شیخ محمود شریعت مهدوی، آقا بزرگ علوی، حاج شیخ مهدی قاضی و حاج شیخ محمد حسین اویسی آموخت.

E_4

ایشان در سال 1333 هـ . ش به شوق فراگیری بیشتر علوم اسلامی، رهسپار حوزه  علمیه قم شد و در آنجا دروس سطح را در محضر حضرات آیات: سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، میرزا علی مشکینی، حسینعلی منتظری و محمد تقی مصباح تکمیل کرد و از سال 1336 هـ . ش به تحصیل دروس خارج فقه و اصول پرداخت.

آیت ‌الله تاکندی در ادامه به مدت یک سال و نیم از درس آیت الله سید حسین بروجردی بهره برد و یک دوره کامل اصول را نیز به مدت 8 سال در محضر حضرت امام خمینی آموخت، آن گاه پس از تبعید امام، به مدّت 14 سال از خرمن دانش آیت الله میرزا هاشم آملی خوشه چید و دروس تفسیر و فلسفه و منظومه را نزد علامه طباطبایی و شهید مفتح گذراند.

آیت الله تاکندی هم گام با تحصیل، برای نگارش، تدریس و پرورش اندیشمندان شایسته برای حوزه علمیه  بسیار اهمیّت قائل بوداز این رو، عمر خویش را وقف این هدف مقدس ساخت که ره آورد آن آثار بیشمار و شاگردان فراوانی است که در مراکز گوناگون مشغول به فعالیت هستند.

آیت الله تاکندی به علت بیماری و کهولت سن روز جمعه در 88 سالگی دار فانی را وداع گفت.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: