به گزارش خبرگزاری برنا از قم، سید مجتبی موسوی در نشست مجمع کارگران این سازمان با اشاره به خدمات سازمان اجتماعی اظهار کرد: این سازمان در قبال دریافت حق بیمه، خدمات متنوعی را به بیمه‌گر ارائه می‌دهد و هدف سازمان تأمین اجتماعی، تأمین امنیت اجتماعی برای بیمه‌گران است. مدیریت منابع یکی از کارهای لازم در این سازمان است تا بتوانیم منابع لازم را کسب کنیم.

مدیرکل تأمین اجتماعی استان قم ادامه داد: باید اعتماد قشر عظیم بیمه‌گران این سازمان را تأمین کنیم تا کسی فکر نکند که تأمین اجتماعی حیاط خلوت کسی است، با برگزاری جلسات مشترک مدیران سازمان تأمین اجتماعی با تشکل‌های کارگری جلوی انحرافات گرفته می‌شود. برخی برای رسیدن به اهداف خاص به دنبال دست دراز کردن به منابع سازمان تأمین اجتماعی هستند که شما تشکل‌های کارگری باید جلوی آن‌ها را بگیرید.

وی افزود: در سال گذشته با وجود تمام مشکلاتی که وجود داشت، سازمان تأمین اجتماعی از مشکلات عبور کرد و پرداختی‌های لازم از سوی سازمان صورت گرفت. در سال جاری هم با وجود تورم و رکود موجود در جامعه، با مشکلاتی در سازمان تأمین اجتماعی برای تأمین منابع منابع مواجه هستیم که مسؤولان حاکمیتی باید به ما در این زمینه کمک کنند.

موسوی با اشاره به پرداخت تعهدات از سوی سازمان تأمین اجتماعی گفت: در سال گذشته 403 میلیارد تومان از سوی این سازمان برای تعهدات طولانی مدت و کوتاه مدت پرداخت شد، یکی از مهم‌ترین مشکلات کنونی در سازمان تأمین اجتماعی پیشی گرفتن مصارف از درآمدهای سازمان است که باید برای این مساله چاره ای اندیشیده شود.

مدیرکل تأمین اجتماعی ادامه داد: با گسترش خدمات الکترونیکی در سازمان به دنبال صرفه جویی در هزینه‌ها هستیم. همچنین به دنبال این هستیم که تعهدات بلندمدت به بازنشستگان بدون تأخیر پرداخت شود که در سال گذشته 33 میلیارد تومان به بازنشستگان و 2 میلیارد هم در قالب بیمه بیکاری پرداخت شد.

وی افزود: به دنبال این هستیم که جلوی بیکاری کارگران را بگیریم. ما سعی می‌کنیم که کارفرمایان خوش حساب را تشویق کنیم و برای آن تسهیلاتی را در نحوه پرداخت بدهی‌هایشان به سازمان تأمین اجتماعی در نظر گرفتیم، اما به هر حال مشکل اصلی کارفرمایان کمبود نقدینگی هست که باید فکر اساسی برای این مشکل کرد.

موسوی با اشاره به خدمات الکترونیک در سازمان تأمین اجتماعی اظهار کرد: به دنبال این هستیم که بتوانیم 70 درصد کارها را در این سازمان الکترونیکی کنیم تا از مراجعات مردم به سازمان تأمین اجتماعی کاسته شود و در هزینه‌های این سازمان صرفه جویی کنیم. همچنین 12 کار را به بخش خصوصی واگذار کردیم تا سازمان اجتماعی بیشتر به سوی کارهای نظارتی برود.

مدیرکل تامین اجتماعی استان قم ادامه داد: سال گذشته 950 ملاقات حضوری برای بررسی کارهای زیان آور در سازمان تأمین اجتماعی داشتیم، همچنین به بیش از 2 هزار اعتراض کارفرمایان در زمان کوتاهی رسیدگی شد، هدف ما این است که کارفرمایان به حق خودشان برسند.

وی افزود: برگزاری جلسات مدیران سازمان تأمین اجتماعی با نهادهای کارگری موجب می‌شود که ما در سازمان با قدرت بیشتری به کار خودمان ادامه بدهیم. صندوق تأمین اجتماعی برای همه است، همه ما باید برای حفظ این صندوق تلاش کنیم تا در جامعه، امنیت را ایجاد کنیم.

موسوی با اشاره به مشکلات سازمان تأمین اجتماعی گفت: یکی از دغدغه‌های ما در این سازمان تأمین منابع است، اگر منابع لازم تأمین نشود، ما نمی‌توانیم به خدمات خود ادامه بدهیم. ما در سازمان تأمین اجتماعی استان قم باید پاسخگوی 753 هزار بیمه شده و 33 هزار مستمری بگیر باشیم. با وجود تمام مشکلات به دنبال وصول منابع این سازمان هستیم.

مدیرکل تأمین اجتماعی استان قم ادامه داد: در سال گذشته 30 هزار بازرسی نظارتی را در سطح استان داشتیم. همچنین 18 برنامه عملیاتی را در این سازمان در دستور کار داریم تا منابع را افزایش بدهیم. البته اگر منابع لازم سازمان تأمین اجتماعی به درستی به این سازمان تزریق شود، مشکلی ایجاد نمی‌شود، سازمان اجتماعی در سطح کشور ماهیانه 5200 میلیارد تومان پرداخت می‌کند و همه باید به سازمان کمک کنیم.

وی افزود: صندوق تأمین اجتماعی، امانت است و باید به دنبال حفظ این امانت باشیم. متاسفانه نقایص این سازمان برجسته می‌شود، اما زحمات و خدمات پرسنل سازمان تأمین اجتماعی چندان دیده نمی‌شود. با وجود اینکه مستمری بازنشستگان بیشتر شده، اما به دلیل تورم و رکود این افزایش مستمری جوابگو نیست. ما هم اکنون در سطح استان 108 میلیارد بدهی معوقه داریم و اگر دولت بدهی خود را به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت، مشکل ما رفع می‌شود.