به گزارش خبرگزاری برنا از قم، علی‌ موالی، طی سخنانی اظهار کرد: رسانه‌ها و فعالان فضای مجازی می‌توانند در کنار پلیس در راستای جلوگیری از شایعات تلاش کنند و به آرام‌سازی فضاهای روانی جامعه بپردازند چراکه در فضاهای ناآرامی روانی مشکلات و تهدیدها بیشتر می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه حجم شایعات فضای مجازی افزایش قابل توجهی داشته است، اضافه کرد: به علت نبود دادسرای ویژه رسانه در استان قم کمیته‌ای تشکیل شده است تا قبل از احضار خبرنگاران به دادسرا، این کمیته شکایت‌ها را بررسی کند.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان قم از بالا بودن حجم کلاهبرداری‌ها در فضای سایبری یاد کرد و گفت: اگر آموزش‌های پلیس به اقشار مختلف جامعه به ویژه معلمان، دانشجویان، دانش‌آموزان و والدین آن‌ها نبود اکنون شاهد وضعیت بسیار بدتری می‌بودیم.

وی با تاکید بر اینکه روش‌های کلاهبرداری در فضای سایبری بسیار متفاوت است، عنوان کرد: پلیس فتا تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا متخلفان این فضا را شناسایی و برخوردهای لازم را با آن‌ها داشته باشد.

موالی به افزایش 116 درصدی جرائم کشف شده فضای سایبری در 6 ماه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته اشاره کرد و افزود: 86 درصد جرائم سایبری در قم کشف می‌شود که این آمار چهار درصد بالاتر از میانگین کشوری است.

وی از دستگیری 117 مجرم فعال در فضای مجازی یاد کرد و گفت: 70 نفر از آن‌ها دارای جرائم اقتصادی و کلاهبرداری بوده‌اند و در مجموع تعداد افراد دستگیر شده طی 6 ماه اخیر 43 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

موالی با بیان اینکه مردم برای کاهش کلاهبرداری‌های فضای سایبری از ارائه مشخصات شخصی خود به ویژه اطلاعات بانکی به افراد خودداری کنند، تصریح کرد: اکنون یک پرونده بزرگ کلاهبرداری توسط پلیس فتا قم درحال پیگیری است که به زودی با تکمیل تحقیقات اطلاعات مورد نیاز در اختیار مردم گذاشته می‌شود.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان قم با تاکید بر اینکه تلگرام و اینستاگرام بیشترین تخلفات و کلاهبرداری‌های فضای سایبری را به خود اختصاص داده‌‌اند، گفت: پلیس فتا اشراف بسیار بالایی بر محتوای شبکه‌های اجتماعی و فضای سایبری استان دارد به همین علت تاکنون توانسته جرائم سایبری بسیاری را شناسایی و 100 درصد پرونده‌های جرائم سیاسی ارجاعی به این مرکز را کشف کند.