به گزارش خبرگزاری برنا از قم، سید موسی حسینی کاشانی در نشست اصحاب رسانه با موضوع «رسانه، دفاع مقدس و مقاومت» در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی – هنری شهید سید مرتضی آوینی افزود: بیان خاطره های هشت سال دوران دفاع مقدس و زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت بسیار ضروری است و باید این موضوع مهم مورد توجه همه قرار بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: گاهی یک خاطره، یا یک فریم عکس و یا یک فیلم کوتاه؛ حال و هوای عجیبی را از دوران هشت سال دفاع مقدس برای نسل کنونی ترسیم می‌ کند و این برای جوانان بسیار ارزشمند است.

وی گفت: افتخارهای بسیار بزرگی از دوران دفاع مقدس وجود دارد، اما نسل کنونی تنها خبرهایی از آنان را می ‌شنود و با فضای آن روزها آشنایی چندانی ندارد و برای نسلی که فضای جنگ را تجربه نکرده‌ است، باید به طور ملموس حال و هوای آن روزها را تداعی شود و آنها را با فضای ایثار و شهادت آشنا کنیم و تاثیرگذاری درستی داشته باشیم.

حسینی با بیان این که مستندسازان و عکاسان خبری دوران دفاع مقدس جایگاه بسیار ارزشمندی دارند و این افراد و خاطرات آنها همچون گنجینه ای ارزشمند است، گفت: باید از این افراد تجلیل کنیم و از آثار آنها به طور مناسب بهره ببریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم خاطرنشان کرد: امیدواریم، شاهد افزایش فعالیت ‌ها در عرصه معرفی و تبیین فرهنگ شهادت، ایثار و دفاع مقدس باشیم و آثار ماندگار و فاخری در این عرصه به ثبت برسد.

وی گفت: دشمنان به دنبال بهانه و فرصتی هستند تا به انقلاب اسلامی ایران خدشه ‌ای وارد کنند که به طور حتم در این کار ناکام می مانند و درخت تنومند انقلاب اسلامی که با خون شهیدان آبیاری شده است، همچنان استوار و پایدار خواهد ماند.

میثم آقاجان پور تصویربردار فیلم مستند «برای نُبُل، برای الزهرا» در جبهه های مقاومت نیز در این مراسم، با اشاره به عکس ها و فیلم های تهیه شده در دوران دفاع مقدس گفت: امروز فیلم ها و عکس های تهیه شده در آن زمان از جمله توسط گروه شهید سید مرتضی آوینی، بهترین سند برای معرفی فرهنگ دفاع مقدس هستند.

وی با تاکید بر پیروی از راه شهدا خاطرنشان کرد: لازم است تا رشادت ها و ایثارگری های شهیدان و رزمندگان مدافع حرم مطهر حضرت زینب کبری(س) را با تهیه فیلم و عکس به مردم معرفی کنیم.

همچنین علی بیطرفان از فیلمسازان دوران دفاع مقدس در این آیین، با بیان خاطره هایی از آن دوران گفت: با استفاده از فیلم ها و عکس های تهیه شده در دوران دفاع مقدس می توان، خاطرات و تجربه های آن زمان را برای نسل جدید بازگو کرد.

وی با بیان این که بارها در جبهه ها شاهد اخلاص و رشادت های شهیدان و رزمندگان بوده ایم، خاطرنشان کرد: امروز در می یابیم که ثبت و ضبط آن لحظه ها، چقدر ارزشمند بوده و تاثیرگذار است.

رضا رحیمی تنها ،یکی دیگر از پیشکسوتان فیلمسازی و عکاسی در دوران دفاع مقدس در این مراسم، با بیان خاطرات خود گفت: در آن زمان، امکانات و فناوری امروز مانند دوربین های دیجیتال وجود نداشت و با امکانات کم و در شرایط سخت توانستیم گوشه ای از دلاورمردی های شهدا و رزمندگان را ثبت و ضبط کنیم.

همچنین حسن عنایتی یکی دیگر از پیشکسوتان فیلمسازی در دوران دفاع مقدس در این نشست گفت: حدود 40 تن از دوستان ما در دوران دفاع مقدس در واحد تبلیغات و سمعی – بصری لشکر 17 علی ابن ابیطالب(ع) سپاه قم در ثبت لحظات آن دوران همکاری داشتند.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان خاطرنشان کرد: در این واحد چهار شهید به نام های جواد گلفشان، اسماعیل شریعت پور، مهدی شریفی و گلستانی تقدیم انقلاب اسلامی ایران شد.

وی با بیان این که باید کوشش کرد تا رشادت های رزمندگان دوران دفاع مقدس را برای نسل جوان بازگو شود، افزود: امروز ما میراث دار سال های دفاع مقدس هستیم و باید با استفاده از سلاح هنر و رسانه ها و فناوری های جدید با توطئه ها و نقشه های دشمن مقابله کنیم.

نشست اصحاب رسانه با «موضوع رسانه، دفاع مقدس و مقاومت» به همت بسیج رسانه با حضور تعدادی از پیشکسوتان عرصه فیلمسازی و عکاسی دوران دفاع مقدس و جبهه مقاومت و اصحاب رسانه استان قم برگزار شد.

در پایان این نشست از سوی بسیج رسانه و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم از رضا رحیمی تنها، علی بیطرفان، حسن عنایتی و میثم آقاجان پور به عنوان فیلمسازان پیشکسوت دفاع مقدس و مدافعان حرم تقدیر و سپاسگزاری شد.