به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه ضمن گرامیداشت هفتم مهر ماه روز آتشنشان ، بیان کرد: هفتم مهرماه روز آتش نشانی و ایمنی، روز قدردانی از تلاش شبانه روزی آتش نشانان پر تلاش است، آتشنشانانی که با زحمات بسیار سنگین و خدمات سخت و نفس‌گیر خود در راه نجات جان انسان ها از خود گذشتگی می کنند و اجری بی انتها در انتظار آنان است.

اسلام باوقار با تاکید به اهمیت نیروی انسانی در تحقق اهداف سازمانی، از شهرداری بندرعباس خواست نسبت به تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی شهرداری به صورت قراردادی اقدامات لازم را در دستور کار خود قرار دهد.

وی گفت: توجه به نیروی انسانی شاغل در شهرداری و ساماندهی و تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی یکی از اولویت های کاری شهرداری قرار گیرد و شهرداری باید نیروهای شرکتی با سابقه کار بالا را سریعاً تبدیل وضعیت نماید و بنده بعنوان نماینده پرسنل در این شهرداری از حق و حقوق آنها دفاع خواهم نمود و همچنین از همه اعضای شورای شهر می خواهم که این موضوع را پیگیری نمایند.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس افزود: انتظار می رود پرسنل شرکتی که سابقه فعالیت چند ساله در شهرداری دارند و هنوز تعیین تکلیف نشده اند، تا پایان سالجاری تعیین وضعیت شوند.

باوقار در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پرداخت حق و حقوق پرسنل شرکتی شهرداری بیان کرد: متأسفانه دریافتی حقوق پرسنل شرکتی، با پرداختی توسط شرکت پیمانکار همخوانی ندارد که باید شهرداری در جلسات آتی نسبت به این موضوع توضیحات لازم را ارائه نماید و در خصوص نیروهای شهرداری با هیچ کسی تعارف نداریم وقول پیگیری می دهیم تا پرسنل شرکتی که با حجم کاری بالا در شهرداری شاغل به خدمت هستند، و دریافتی حقوق آنها با این شرایط اقتصادی کفاف زندگی آنها را نمی دهد بیشتر از این مشکلات روحی و مالی در زندگی آنها باعث ایجاد مشکلاتی نگردد.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در ادامه با اشاره به دستور کار جلسه تصریح کرد: یکی از دغدغه های اصلی شهروندان، حوزه عمرانی و تنظیف سطح شهر می باشد که در راستای حل مشکلات و معضلات شهری به دنبال تعامل با دستگاه های اجرایی هستیم و در جلسات آتی نیز از مسئولان  دیگر دستگاههای مربوطه جهت حل دغدغه مردم در صحن شورا دعوت می شود تا بتوانیم با همفکری و همراهی یکدیگر شاهد کاهش مشکلات در سطح شهر باشیم.

باوقار با اشاره به کارگران فصلی در شهر گفت: در بودجه سال 96 یا 97 اعتباری برای ساماندهی کارگران فصلی و ایجاد مکانی برای آنها در نظر گرفته شده بود که تا کنون اجرایی نشده است و شهرداری این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد.

وی در ادامه به قراردادهای پیمانکاران تنظیف شهرداری اشاره و تصریح کرد: بهتر است در قراردادهای تنظیف،زباله تر و خشک با یکدیگر لحاظ شوند ولازمه اش این است که پیمانکار این دو بخش یکی باشد چون این به نفع شهرداری می باشد و شاهد کاهش زباله گردها در سطح شهر خواهیم بود، بنابراین تفکیک زباله از لحاظ اقتصادی نیز به اقتصاد شهرداری کمک می‌کند.

باوقار با بیان اینکه وضعیت فعلی ورودی های شهر بندرعباس نامناسب می باشند، اظهار کرد: شهر بندرعباس با توجه به اینکه پایتخت اقتصاد و تجاری کشور می باشد باید ورودی های مناسبی داشته باشد، اما در ورودی شهر از سمت سیرجان به بندرعباس ، جدیداً تعدادی دستفروش به دستفروشان سابق اضافه شده که چهره شهر را نازیبا کرده اند و باید با این موضوع برخورد جدی صورت گیرد.

آبتین امیری عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در نطق پیش از دستور جلسه اظهار داشت: تقدیر از زحمات و از خودگذشتگی نیروهای آتش نشانی شهرداری بندرعباس به سادگی امکان پذیر نیست، زیرا در روزهای سخت، این سازمان بار عملکرد نهادها و ادارات مختلف را به دوش کشید.

عضو شورای شهر بندرعباس ادامه داد: اکنون ما در مرحله آسیب شناسی هستیم، تداوم فعالیت مثبت سازمان آتش نشانی نیازمند نوسازی و حمایت فنی است.

امیری تصریح کرد:  با تعارف نمی توان شهر را اداره کرد ، باید تلاش کرد که نوسازی سازمان آتش نشانی شهرداری بندرعباس در دستور شهرداری و شورای شهر و نهادهای فرادستی مثل استانداری قرار گیرد.

مجید عسکری زاده،عضو  شورای اسلامی شهر بندرعباس در نطق پیش از دستور جلسه گفت:حرفه آتش نشانی از مشاغل سخت و پر استرسی است و ثانیه ها و لحظات در آن حکم دوباره زندگی و یا تبدیل به مرگ را دارند و اقداماتی که بتوانند سرعت عمل و دقت را در این عرصه ارتقا دهند، اقدامی مطلوب و شایسته تقدیر است.

وی گفت: یکی از مواردی که کمک شایانی درجهت امداد رسانی کرده و سرعت عمل آتش نشانان را در زمان حادثه دوچندان می کند وجود امکانات و تجهیزات آتش نشانی در ایستگاه های آتش نشانی است.

عسکری زاده افزود: آتش نشانان شهر بندرعباس طی چند ماه اخیر نیز مانند گذشته با ایثارگری علاوه بر حضور در حوادث و حریق های مختلف در سطح شهربا جان ودل  مبارزه با شیوع ویروس کرونا خدمات رسانی های شبانه روزی گسترده ای در سطح شهر داشته اند.آنها به بصورت گسترده و در تمامی محلات شهر را ضد عفونی وگندزدایی نموده اند.

وی تصریح کرد: در حوزه آتش نشانی دو موضوع از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ داشتن تیم حرفه‌ای و آموزش به روز برای آتش نشان و همچنین تجهیزات و امکانات برای امدادرسانی بهتر، که سازمان آتش نشانی شهر بندرعباس از تیم های حرفه ای اطفایی امدادی قوی برخوردار است.

اسماعیل بواشه، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در این جلسه گفت: جهت جلوگیری از سرقت در بوستانهای سطح شهر بهتر است که مدیریت این پارک های محله ای به خود اهالی محله واگذار شود.

وی گفت: طی سه سال گذشته در خصوص ماشین های حامل میوه در سطح شهر صحبت های زیادی شده است اما شهرداری هنوز جایگاهی برای این ماشین های حامل میوه در نظر نگرفته، که این مسئله چهره شهر را نازیبا کرده است و شهرداری این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد.

فیصل دانش نائب رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه با بیان اینکه شهرداری اختیارات بیشتری به خدمات شهری بدهد، گفت: موضوع زباله دغدغه همه ی اعضا شورا است متاسفانه در این خصوص پیمانکار امروز ناراحت است مردم و شهرداری هم مشکلاتی دارند.

دانش با انتقاد از رها شدن طرح های نیمه کاره گفت: طرح های شهرداری به جای پیروی از یک برنامه مدون از رفتار اشخاص پیروی میکنند، شهردار یک ناحیه طرحی را آغاز می کند و پس از رفتن او این طرح رها می شود.

نائب رئیس شورای شهربندرعباس با تاکید براینکه در بحث زباله های عفونی به افراد خاطی رحم نکرده و جریمه کنید، اضافه کرد: وضعیت اقتصادی کشور باعث شده تا به جایی برسیم که امروز تنها معتادان زباله جمع نمی کنند و بسیاری از مردم که مشکل اقتصادی دارند به این کار روی آورده اند.

نائب رئیس شورا در خصوص صحبت های ضد و نقیض های درخصوص ساماندهی سگ های بدون صاحب، گفت: در فضای مجازی این موضوع با واکنش های زیادی همراه بود و افراد حامی حیوانات انتقاداتی را کردند که طبق آمار شهرداری هزار و 477 قلاده سگ جمع آوری شده است اما طبق گفته محلی ها تنها حدود 200 سگ در پناهگاه وجود دارد.آن هزار و 200 سگ کجاست؟ دو حالت دارد یا پیمانکار برای شما سند سازی کرده است یا سگ های بیچاره را کشته است.

دانش اضافه کرد: ستادی که در این خصوص تصمیم میگیرد چقدر کارشناس این کار است که آیا اطلاعات کافی دارد؟ سگی که واکسن زده و عقیم می شود اگر رها نشود وحشی می شود و شهرداری و پیمانکار نمیتواند نگه کند و مشکلاتی برای مردم بوجود می آید.

رضا حیدری زاده، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر بندرعباس گفت: هیچ گاه شهرداری ها متولی ساختن نبودند و وظیفه اصلی شهرداری ها نگهداری از شهر است اما متاسفانه امروز در مسیر اشتباه هستیم و فقط برای رفاه بیشتر مردم در حال ساخت پل هستیم، همین موضوع باعث شده خدمات شهری را رها کنیم و پل و خیابان درست کنیم.

وی افزود: وظیفه شهرداری توجه به خدمات شهری ست که باید ارائه دهد. امروز اگر شهرداری بندرعباس میخواهد حرفی برای گفتن داشته باشد باید معاون خدمات شهری، معاون یک بوده و همه ی اختیارات را داشته باشد اما چنین وضعیتی نیست و به معاونت خدمات شهری به عنوان معاون هزینه ای نگاه می کنند.

حیدری زاده با بیان اینکه خدمات شهری روزانه باید انجام  شود، اظهار کرد: کار خدمات شهری هرروز تکرار می شود و این تکرار جزء ماهیت و ذات خدمات شهری است، روزانه باید کار انجام شود تا به رفاه ورضایتمندی نسبی دست پیدا کنیم. به نسبت گذشته وضعیت خدمات شهری بندرعباس خوب است اما مطلوب نیست زیرا خدمات رسانی کافی نیست.

حیدری زاده  گفت: زمانی که به شهرستانی می روید وضعیت سرویس های بهداشتی آن شهر، ارزیابی مردم از عملکرد شهرداری را منجر می شود. آیا واقعا ما راضی هستیم؟ شما خودتان از وضعیت سرویس های بهداشتی شهر راضی هستیدکه مسافر راضی باشد.

وی افزود: در سطح شهر ۵۰۰ سرویس بهداشتی داریم که ساماندهی آن نیازمند یک پیمانکار مجزا است. اینها برای شهرداری زشت و زننده است.

موحدی نژاد معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس گفت: در حوزه تنظیف براساس آنالیزی که از سامانه داریم، میزان تولید زباله افزایش پیدا کرده و ساعتی هم که بایستی شهروندان زباله را میگذاشتند بهم ریخته است.

وی با بیان اینکه نظارت مستمر در حوزه تنظیف صورت می گیرد، گفت: به شخصه یک روز در هفته به هرکدام از مناطق برای نظارت برنامه ریزی کردیم.

وی گفت: یکی دو ماه اخیر برای تعداد زیادی از بوستان ها اقدام به روشنایی کردیم اما متاسفانه بحث سرقت باعث می شود، هزینه های سرسام آوری تحمیل شود. گاها برای یک پارک ظرف مدت 45 روز حدود سه بار رفع نواقص می کنیم.

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس افزود: در بحث نوار ساحلی در حال نوسازی و بهسازی بعضی از آلاچیق ها و مخازن زباله هستیم و این موضوع یکی از اولویت های شش ماهه آینده است.

وی گفت: لایروبی خورها به صورت مستمر در حال انجام است بیشترین مشکل را در حوزه خور گورسوزان داریم زیرا براساس استعلامی که از محیط زیست گرفتیم میزان خروجی از لوله ای که توسط اداره آب و فاضلاب به خور گوسوزان می ریزد اصلا مطابق با استانداردهای زیست محیطی نیست. بخش زیادی از مشکلات خورگورسوزان از پساب است.  رها شدن این پساب لایروبی خورها را مشکل کرده است.شورا حتما در این خصوص با متولیان مربوطه جلسه برگزار کند.

معاون خدمات شهری بندرعباس با تأکید بر اینکه در هر سه وروی شهر ضمن اینکه اصلاحاتی در حال انجام است بحث توسعه فضای سبز را هم در دستور کار داریم،گفت: حجم زیادی از نخاله در ورودی های شهر بندرعباس متاسفانه تعدادی افراد خاطی دپو شده و اقدام به تخلیه خاک و نخاله می کنند، در حال حاضر ۶ دوربین ثبت تخلفات در ورودی های شهر برای شناسایی و جلوگیری از این اقدام تعبیه شده است همچنین تابلوهایی با محتوای ممنوعیت تخلیه نخاله نیز نصب شده است.

موحدی نژاد با بیان اینکه سامانه نام گذاری معابر را تامین اعتبار کرده ایم، از طراحی یک سامانه برای نامگذاری معابر کل شهر بندرعباس خبرداد و اضافه کرد: یکی از مشکلات بحث کمبود مخازن زباله است در شش ماهه اول سال ۵۰۰ مخزن در سه منطقه خریداری شده اما هنوز کمبود داریم به همین علت تامین اعتبار لازم انجام شده است و تا پایان سال در سه منطقه تعدادی مخازن با اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان خریداری می شود.

وی بیان کرد: در بلوار سید جمال شاهد هستیم در بعضی از مطب ها زباله های عفونی را قاطی زباله های عادی میکنند. مکاتباتی با علوم پزشکی در این خصوص انجام شده است. امیدواریم برای سلامت جان شهروندان هرچه زودتر این موضوع بررسی شود و این افراد زباله های عفونی را جدا سازی کنند.

موحدی نژاد با بیان اینکه در شش ماه اول سال تعداد ۳۴۵ معتاد را جمع آوری کردیم اما ظرفیت کمپ جوابگو نیست، گفت:  در بودجه سال 99 شهرداری یک میلیارد تومان برای ساخت کمپ ماده ۱۶ ایسین پیش بینی شده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: