به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، رضا برومند با بیان این مطلب گفت: با توجه به پیگیری‌های انجام‌شده از سوی این اداره کل دستور بازگشت شیر برنزی فارغان توسط معاون میراث‌فرهنگی کشور صادر شد.

وی با اشاره به اینکه نامه‌نگاری‌های انتقال این گنجینه باارزش انجام‌شده، افزود: منتظر همکاری اداره ­کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان برای انتقال این اثر به استان هستیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی هرمزگان ادامه داد: شیر برنزی در سال 1362 در زمین‌های کشاورزی روستای بسته فارغان حاجی‌آباد کشف شد و به علت نبود امکانات نگهداری در آن زمان به کرمان ارسال شد و سال‌هاست که در موزه کرمان نگهداری می‌شود.

برومند افزود: اکنون‌که این استان دارای موزه مردم‌شناسی است جای خالی این اثر ارزشمند به‌شدت در این موزه احساس می‌شود.

وی تأکید کرد: امیدواریم با همکاری موزه کرمان هر چه سریع‌تر این مهم تحقق یابد و دوستداران فرهنگ و تاریخ استان بتوانند از نزدیک این اثر ارزشمند را در موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس بندرعباس مشاهده کنند.

مجسمه شیر برنزی در سال 1362 در زمین‌های کشاورزی روستای بسته فارغان حاجی‌آباد کشف شد. این مجسمه با ۶۲ کیلو وزن مربوط به دوره هخامنشی است. بلندی آن حدود ۴۲ سانتیمتر است و زیر چهار دست و پای آن چهارمیخ مخروطی شکل وجود دارد که ۸ سانتیمتر بلندی دارد و نشان می‌دهد این مجسمه در یک محل فلزی یا سنگی، استوار بوده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: