به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، محمدرضا صفا در دیدار با کی سودهاکاران کنسول هند در بندرعباس  اظهار داشت: استان هرمزگان با دارا بودن شبکه حمل و نقل دریایی ،ریلی ، جاده ای و هوایی از توانمندی بالایی برای گسترش روابط تجاری با هند برخوردار است.

وی با اشاره به ظرفیت های توسعه روابط تجاری بین هرمزگان و هند اظهار داشت: هرمزگان ظرفیت های متعددی برای گسترش روابط تجاری با هند دارد و امید است با برقراری ارتباط بین بازرگانان هرمزگان و هند شاهد افزایش تعاملات تجاری استانمان با هند باشیم.

صفا ادامه داد: با توجه به قدمت بالای فرهنگ و همچنین روابط تاریخی و دیرینه ایران و هند، این  دو ملت از روابط فرهنگی و تاریخی خوبی با هم دارند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس تصریح کرد: استان هرمزگان توانایی و ظرفیت بسیار زیادی برای تقویت ارتباط دو کشور ایران و هند دارد.

صفا همچنین از تلاش های شعبان رییس نمایندگی وزارت امور خارجه در بندرعباس به پاس تلاش های شبانه روزی برای حمایت و مساعدت در اتصال اتاق بازرگانی بندرعباس به کشورهای هدف قدردانی نمود.

کی سودهاکاران کنسول هند در بندرعباس نیز در این دیدار با بیان اینکه کشور هند و استان هرمزگان ارتباط خوبی با یکدیگر دارند، بیان داشت: ما می توانیم با در اختیار گذاشتن اطلاعات مورد نیاز تجار هرمزگانی ارتباط آنها را با بازرگانان هندی برقرار کنیم.

وی بیان داشت: کشور هند بالاترین رشد اقتصادی را داشته و چرخه صنعتی این کشور در حال تکمیل شدن است و با توجه به نزدیکی مسیر دریایی ایران و این کشور تجار می توانند از ظرفیت های موجود در این کشور نهایت استفاده را ببرند.

کنسول هند بیان داشت: کشور هند نیاز زیادی به محصولات معدنی از جمله پودر گچ، کربنات کلسیم، تولیدات دریایی و آبزیان دارد و در زمینه کودهای شیمیایی کشاورزی نیز این کشور به خاطر فعالیت‌های گسترده که در زمین‌های مستعد پهناور خود انجام می‌دهد از کشورهای پرمصرف است و بنابراین به تولیدات ایران در این زمینه نیازمند است.

وی بیان داشت: هند از بین مشتریان خرمای ایران بزرگ‌ترین خریدار است و به‌طور مستمر هرساله میزان قابل‌توجهی خرما از ایران به کشورش وارد می‌کند و با واردات سالانه ۵۰۰ هزار تن خرما از بزرگ واردکنندگان این محصول در جهان است.

کنسول هند در بندرعباس بیان داشت: امید است بتوانیم با کمک اتاق بازرگانی بندرعباس بتوانیم روابط تجاری هند را با استان هرمزگان به سطح قابل قبولی برسانیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: