به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان ، مهندس رضا ترکمندی اظهار کرد : برخی از کشاورزان شهرستان رودان در گذشته آب مورد نیاز خود برای آبیاری باغات و اراضی کشاورزی را به وسیله کانال‌های مختلفی از طریق رودخانه «آبنما» تامین می‌کردند.

وی ادادمه داد : پس از بروز خشکسالی‌ متعدد ، میزان دبی آب رودخانه «آبنما» با افت فاحشی روبرو شد و قادر به تامین نیاز آبی کشاورزان و باغداران منطقه نبود.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی آب منطقه‌ای هرمزگان ابراز داشت : شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان در دهه 80 ، برای جلوگیری از خشک شدن باغات مردم و بروز خسارت‌های گسترده ، اقدام به راه‌اندازی چاه‌های مختلفی در امتداد کانال‌های آبیاری برای تامین کمبود آب مورد نیاز کشاورزان و مقابله با خشکسالی آن دهه کرد.

ترکمندی ادامه داد : خشکسالی‌های سالیان اخیر باعث وابستگی هرچه بیشتر کشاورزان و باغداران به این چاه‌های کمک کانال شد.

وی با اشاره به استهلاک و خرابی‌های مکرر تجهیزات این چاه‌ها ، مطرح کرد : شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان برای اینکه خللی در تامین آب کشاورزان و باغداران محترم وارد نشود ، با وجود محدودیت‌های مالی با تمام توان و با قید فوریت اقدام به تعمیر و تجهیز این چا‌ه‌ها کرد.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی آب منطقه‌ای هرمزگان اظهار کرد : به واسطه اهمیت این موضوع و دستور مدیریت عامل محترم شرکت آب مطقه‌ای ، تجهیز و تعمیر پنج چاه کمک کانال شهرستان رودان به اتمام رسید.

ترکمندی با اشاره به هزینه بیش از 35 میلیارد ریالی این اقدام ، افزود : 2 چاه کمک کانال در سال 1399 و سه چاه دیگر در سال 1400 تعمیر و تجهیز شدند.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی آب منطقه‌ای هرمزگان تصریح کرد : 3 قطب‌آباد ، 3 کمیز ، 5 دهبارز ، و 2 و 4 خراجی از جمله پنج چاهی هستند که تا کنون تجهیز شدند.

وی ضمن تاکید بر اهمیت جلب مشارکت و همکاری کشاورزان در مدیریت منابع آبی ، تشریح کرد : پس از برگزاری جلسات متعدد با نمایندگان کشاورزان و دستگاه‌های متولی ، مقرر شد نگهداری ، حفاظت و بهره‌برداری از چاه‌ها توسط نمایندگان کشاورزان صورت گیرد تا گامی دیگر در راستای مدیریت مشارکتی منابع آب در استان هرمزگان برداشته شود.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: