به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان ، علی باقر زاده همائی بیان داشت : صادرات محصولات کشاورزی در مراکز قرنطینه استان هرمزگان ، در سه ماهه نخست سال 1399 به میزان 371 هزارتن بود که  با رشد 76 درصدی نسبت به سال قبل به  بیش از 210 هزار تن در سال 1400 رسیده است .

وی افزود بیشترین میزان صادرات نیز به ترتیب مربوط به سه محصول هندوانه ، گوجه فرنگی و سیب درختی می باشد.

علی باقرزاده همایی ادامه داد : در حوزه واردات محصولات از این مراکز از 580 هزارتن به 446 هزارتن رسیده که با کاهش 23 درصدی مواجه هستیم .

این مقام مسئول تصریح کرد : در شرایط کنونی کشور که اپیدمی بیماری کرونا ویروس وجود دارد ، تمام همکاران ما شبانه روز تلاش می کنند تا در این شرایط سخت به اقتصاد کشور و رفع نیازهای اساسی کشور در حوزه واردات و صادرات و ترانزیت کمک کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان در ادامه همچنین از لزوم همگرایی سایر نهادها به منظور مدیریت عوامل خطرزای گیاهی خبر داد و خاطرنشان کرد : اجرای ضوابط قرنطینه ای به منظور جلوگیری از ورود عوامل خسارتزای گیاهی به درون کشور و همچنین صدور گواهی بهداشت نباتی برای محصولات صادراتی به جد در مراکز قرنطیه گیاهی بنادربه ویژه شهیدرجایی و باهنر دنبال می شود.

وی در ادامه بیان کرد: در ترانزیت محصولات کشاورزی در سه ماهه نخست سالجاری  207 هزارتن محصول مجوز گرفته اند که نسبت به سال گذشته که 89 هزارتن بوده است 132 درصد افزایش داشته است .

وی ابراز داشت:مراکز قرنطینه ای سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان مستقر در بنادر شهید رجایی، شهیدباهنر ،بندر لنگه، جاسک، میناب و سیریک بر محموله های صادراتی و وارداتی محصولات کشاورزی نظارت دارند.

وی در ادامه عنوان کرد: با همدلی و هماهنگی بیشتر و با توجه به نقش فعال تشکل ها و تعاونی ها برای ایجاد زیرساخت‌های بخش خصوصی شاهد توسعه صادرات در بخش کشاورزی خواهیم بود. . وی ساماندهی کشاورزان در تشکل های کشاورزی و تقویت تشکل ها را نیز بهترین روش برای تقویت و توسعه  صادرات بخش کشاورزی دانست.

وی به مواردی که می تواند در صادرات حایز اهمیت باشداشاره کردو گفت: دراین خصوص ،فراهم کردن بستر لازم برای احداث سردخانه ها و ارایه مشاوره فنی به تولید کنندگان ،بهره برداران و کشاورزان نیز از جمله اقداماتی است که سازمان برای صادرات محصولات کشاورزی انجام داده است.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: