به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان؛ مهندس سلیمی در نشست شورای اداری شهرستان بندرخمیر که با حضور  هاشمی تختی نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان و جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی استان برگزار شد، گفت:  بمنظور  ایجاد اشتغال در روستاها، از پایان سال گذشته تاکنون دولت تسهیلاتی را برای اشتغال روستاییان و شهرهای کمتر از 10 هزار نفر جمعیت اختصاص داده است که سهم استان هرمزگان 289 میلیارد تومان است که بیش از 185 میلیارد تومان آن پرداخت شده است. 

وی در خصوص اعطای تسهیلات برای مناطق روستایی و عشایری بیان داشت: این تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی در بخشهای مختلف اقتصادی اعطا می شود که دوره استفاده از تسهیلات طرحهای مشمول سرمایه ثابت حداکثر دو سال و دوره تنفس یکسال و بازپرداخت شش سال تعیین و مجموع دوره تامین مالی تسهیلات سرمایه در گردش حداکثر 18 ماه می باشد و آورده متقاضی مطابق مقررات بانکی تعیین می گردد.

مهندس سلیمی ادامه داد: در راستای حفظ و ایجاد اشتغال، همچنین 352 میلیاردتومان تسهیلات برای طرح فراگیر و بیش از 19 میلیارد تومان نیز در راستای اجرای قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و کسب و کارهای خرد و کوچک استان اختصاص داده شده و برای ایجاد اشتغال مددجویان نهادهای حمایتی و بنیاد شهید استان نیز بیش از 113 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره نیز اختصاص داده شده که بخشی از این تسهیلات پرداخت شده و روند پرداخت مابقی طرحها پس از بررسی ادامه دارد

وی از طرح کارورزی و مهارت آموزی بعنوان دو طرح دیگر اشتغالزایی نام برد که در این طرح ها  افراد فاقد مهارت و فارغ التحصیلان دانشگاهی مهارتهای لازم را برای ورود به بازار کار فرا می گیرند.

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان با اشاره به اینکه تسهیلات اشتغال روستایی و مشاغل خانگی با بهره پایین، فرصت مناسبی برای ایجاد و توسعه اشتغال استان است، گفت: از این طرحها استقبال خوبی شده اما در شهرستان بندرخمیر بانکها و دستگاههای اجرایی مشکلات را رصد و در صدد رفع آن باشند. 

در این نشست مشکلات تعاونی های مرزنشین شهرستان از جمله دیرکرد جرایم،  مطرح شد که مهندس سلیمی در این خصوص بیان داشت: در نشست با مدیرکل امور مالیاتی استان، مقرر شد بیشتر جرایم مالیاتی بخشیده شود و همچنین در خصوص مشکلات تعاونی های لنجداران نیز  مقرر شد، مجمع برگزار شود.

مهندس سلیمی در ادامه با بیان اینکه توسعه و پیشرفت هر شهرستانی منوط به ایجاد اشتغال است، گفت: ایجاد تعاونی‌های توسعه و عمران در شهرستان‌ها در راستای ایجاد بسترهای اشتغالزایی ضروری است و باید در انتخاب اعضای هیات مدیره دقت کرد تا در جهت اهداف شرکت تعاونی گام بردارند. 

قابل ذکر است که مهندس سلیمی در دیدار مردمی این شهرستان گفت: یکی از راهکارهای مناسب برای ایجاد اشتغال جوانان و کاهش بیکاری، ترویج فرهنگ خوداشتغالی و کارآفرینی و استفاده از مشاغل خانگی برای کسب درآمد است.

وی اضافه کرد: با اختصاص تسهیلات قرض الحسنه در این زمینه، کارافرینان و روستاییان می توانند از این تسهیلات برای ایجاد اشتغال و تولید محصولات استفاده کنند.