به گزارش خبرنگار برنا از همدان، محسن جعفری نژاد با اشاره به بازگشت  ۲۷ پرنده شکاری شامل ۱۵ بُهله دلیجه، هشت بُهله سارگپه و چهار بُهله عقاب طلایی به طبیعت همدان، گفت:همه ساله برخی از پرنده های شکاری به علت برخورد شدید با شاخ و برگ درختان، سیم و کابل برق و برخورد با زمین هنگام شیرجه زدن برای شکار دچار جراحت و آسیب می‌شوند ودوستداران طبیعت و محیط‌ بانان با دیدن این گونه‌های زخمی آن‌ها را به اداره‌های حفاظت محیط زیست برای رسیدگی و مداوا تحویل می‌دهند  که  دامپزشک معتمد این اداره کل آن را معاینه کرده و در صورت وجود جراحت اندک، پس از چند روز مداوا و تیمار، پرنده به طبیعت بازمی گردد.

وی گفت: در صورت وجود جراحت عمیق و شدید گونه زخمی برای طی طول درمان تحویل یک مرکز تیمار و نگهداری می‌شود و دامپزشک هر چند ماه یکبار وضعیت جسمی گونه‌های موجود در این مرکز را بررسی می‌کند. چنانچه گونه‌هایی قابلیت پرواز و بازگشت به طبیعت را داشته باشند به چرخه طبیعت بازمی‌گردند در غیر اینصورت تحویل باغ وحش می‌شوند. 

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان همدان از دوستداران محیط زیست خواست در صورت مشاهده جوجه پرندگان آن‌ها را به حال خود رها کنند چرا که والدین جوجه مراقب شان هستند همچنان جوجه پرنده سعی در به پرواز درآمدن و یادگیری پرواز، زندگی در طبیعت و شکار می‌کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: