به گزارش خبرنگار برنا از همدان، محمدعلی محمدی صبح سه‌شنبه در نشست دهیاران بخش مرکزی همدان که در فرمانداری همدان برگزار شد با اشاره به محدودیت منابع آبی گفت: حق السهم آب روستاهای همدان برای مصرف بهینه باید مدیریت شود و به دنبال افزایش بهره‌وری از سهمیه اختصاص‌یافته باشیم.

فرماندار همدان بابیان اینکه برخی از روستاهای پرجمعیت حاشیه شهر همدان از آب شرب شهر همدان استفاده می‌کنند؛ افزود: منابع آب روستایی پاسخگوی مصرف این روستاها نیست و این نشان‌دهنده آن است که با تنش آبی مواجه شده‌ایم.

وی اضافه کرد: همدان از شهرستان‌هایی است که باید در مدیریت منابع آب تجدیدنظر کند چراکه اگر با این روند پیش برویم به‌طور حتم دچار مشکل خواهیم شد.

محمدی یادآور شد: احداث مجتمع‌های آب‌رسانی برای روستاهای مجاور بجای بهره‌برداری هر روستا از یک چاه آب ازجمله اقداماتی است که در همین راستا انجام شد.

وی با اشاره به‌ضرورت اصلاح الگوی کشت و مسئولیت سنگین بخش کشاورزی در این راستا افزود: استفاده بهینه از میزان آب در اختیار باید فرهنگ‌سازی شود.

فرماندار همدان قطعه‌قطعه کردن اراضی کشاورزی و باغات را ازجمله مشکلات این بخش دانست و عنوان کرد: باید از روش‌های سنتی آبیاری غرق آبی عبور و از سیستم های نوین آبیاری استفاده کنیم ضمن اینکه پرداخت تسهیلاتی هم در این خصوص پیش‌بینی‌شده است.

محمدی افزود : دهیاران به‌عنوان پل ارتباطی دولت با روستاها باید نقش مؤثری در این خصوص ایفا کنند و به فکر مدیریت منابع آب در اختیار باشند.

وی بابیان اینکه اعتبارات دولتی هم محدود است و برای نگهداری و استمرار برداشت از منابع آبی نیاز به مشارکت بهره‌برداران داریم؛ اظهار کرد: از طرفی اعتقادداریم برای تولیدکنندگان نیز باید شرایط لازم را فراهم کنیم تا از افزایش تولیدات بخش کشاورزی بهره بیشتری ببریم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: