به گزارش خبرنگار برنا از همدان، حسین فارسی در کارگروه آرد و نان شهرستان ملایر اظهار داشت: نظارت و کنترل بر نحوه فعالیت نانوایی‌ها با هدف عرضه نان مطلوب و باکیفیت باید به صورت جدی در دستور کار دستگاههای مسوول قرار گیرد.

وی افزود: ضروری است در راستای کیفی سازی خدمات ارایه شده به مردم به خصوص در زمینه تهیه و توزیع نان و سهمیه آرد برنامه ریزی و نظارت دقیق انجام شود.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه ملایر همچنین بر لزوم اصلاح سهمیه آرد بر اساس سرانه جمعیتی شهرستان و اصلاح سامانه حمل و نقل تاکید کرد و خواستار تحویل سهمیه گندم باکیفیت به کارخانه آرد و نظارت دقیق اداره غله بر این فرآیند شد.

برآورد خسارت ۴۵ هزار میلیارد تومانی خشکسالی‌ها در کشور

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه اظهار داشت: خسارت ناشی از خشکسالی‌ در سال جاری ۴۵ هزار میلیارد تومان برآورد شده که به صورت مستقیم و غیرمستقیم به محصول راهبردی گندم نیز ارتباط دارد.

حجت الاسلام «احد آزادیخواه» با اشاره به برآورد اولیه واردات  پنج میلیون تُن گندم و احتمال افزایش آن به هشت میلیون تُن، افزود: میزان خرید تضمینی گندم امسال بین ۲۱ تا ۲۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته و تاکنون چهار میلیون تُن گندم به صورت تضمینی خریداری شده است.

وی خواستار رعایت عدالت اجتماعی در تامین و توزیع آرد و سهمیه گندم در سطح استان همدان شد و گفت: کیفیت نان در ملایر خوب نیست که برای رفع این مشکل باید برنامه ریزی و اقدام جدی شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان همدان نیز دراین جلسه به وجود یک‌ هزار و ۹۴۷ واحد نانوایی در استان اشاره کرد و گفت: به ازای هر ۹۰۰ نفر جمعیت یک نانوایی در استان وجود دارد.

«مسعود بکایی» در خصوص اختصاص سهمیه آرد براساس سرانه جمعیتی نیز گفت: سهمیه توزیع آرد بر اساس سرشماری سال ۹۵ در نظر گرفته شده و سهم سرانه آرد هر نفر در شهرستان ملایر هشت کیلو و ۱۲۰ گرم(آرد آزاد) است.

وی به کمبود نانوایی در شهرستان ملایر به تناسب جمعیت و سرانه اشاره کرد و افزود:  براساس همین آمار، حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر از جمعیت شهرستان ملایر فاقد نانوایی هستند که اغلب جمعیت روستایی( جمعیت کمتر از  ۶۰۰ نفر) هستند.

به گفته وی، پیشنهاد ما برای رفع این مشکل، تجمیع روستاهای همجوار و اخذ مجوز احداث نانوایی است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان همدان با بیان اینکه نظارت و کنترل فعالیت ۳۴۰ نانوایی شهری و  ۱۳۵ نانوایی روستایی در شهرستان ملایر آسان نیست، گفت: هدر رفت(پرت)  ۲۰ درصدی نان در این شهرستان نشان از ضعف در بخش نظارت است.

بکایی در خصوص فعالیت غیرمجاز نانوایی‌های در برخی مناطق روستایی شهرستان ملایر نیز افزود: روزانه ۲ هزار و ۳۳۷ تُن آرد و سالانه حدود ۲۹ هزار تُن آرد در این شهرستان مصرف می‌شود که با سهمیه گندم به حدود ۳۴ هزار تُن در سال می‌رسد.

وی با اشاره به سهمیه‌بندی آرد در ۹ کارخانه آرد استان همدان اظهار داشت: بر اساس سهمیه ماهانه حدود یک‌هزار و ۲۰۰ تُن گندم به کارخانه‌های آرد استان اختصاص داده می‌شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان همدان همچنین به وجود نارضایتی‌ها در سیستم حمل و نقل آرد اشاره و تصریح  کرد: بیشترین میزان نارضایتی در این حوزه به دلیل فعالیت نانوایی های آزادپزبا ۲۵ درصد سهم است که حمل آرد را نیز خود برعهده دارند.

بکایی اصلاح قیمت نرخ آرد را لازمه از بین رفتن نارضایتی‌ها دانست و گفت: همدان یک استان تولید و صادرکننده گندم است که سال گذشته حدود ۴۴۰ هزار تُن خرید تضمینی گندم داشته و از این میزان حدود ۲۰۵ هزار تُن در داخل مصرف و حدود ۲۵۰ هزار تُن نیز به دیگر استان ها صادر شده است.

به گفته وی، برای رفع مشکل کیفیت آرد، در حال خرید حدود پنج هزار تُن گندم باکیفیت خارجی(وارداتی)  هستیم.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: