به گزارش خبرنگار برنا از همدان، مهدی صفی خانی با اعلام این خبر، اظهار کرد: همه ساله محیط‌بانان از اواخر اردیبهشت ماه اقدام به رصد وضعیت دبی آب رودخانه ها و چشمه ها کرده و در صورت کاهش دبی آب یا خشک شدن چشمه ها موضوع را به مسئولان بالادستی گزارش می کنند.

وی اضافه کرد: با وجود خشکسالی و کاهش آب های زیرزمینی اما وضعیت آب در مناطق تحت مدیریت محیط زیست نرمال بوده و نیازی برای انتقال آب با تانکر به آبشخورها نیست هر چند هم اینک وارد شرایط اضطرار نشدیم اما نگران وضعیت آب در مناطق تحت مدیریت محیط زیست طی ماه های پیش رو هستیم.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان بیان کرد: خشکسالی و کاهش بارندگی در کاهش پوشش گیاهی تاثیر بسزایی داشته است از طرف دیگر اندک علوفه موجود نیز مورد استفاده دامداران، کشاورزان و عشایر برای چرای دام شد.

صفی خانی با بیان اینکه سال نگران کننده ای از نظر پوشش گیاهی داریم اضافه کرد: همه ساله اداره کل حفاظت محیط زیست اقدام به خرید و ذخیره علوفه به میزان مورد نیاز و استفاده از آن در فصل زمستان با توجه به پوشیده شدن سطح زمین از برف و نایاب شدن علوفه می کند.

وی اظهار داشت: سه فاکتور اصلی برای گونه های جانوری ساکن در یک منطقه وجود امنیت، آب و غذا است و در صورت نبود یا کاهش یکی از این مولفه ها گونه های جانوری مجبور به مهاجرت یا وفق دادن خود با این شرایط سخت و دشوار می شوند.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان ادامه داد: مهاجرت گونه های جانوری سبب بر هم خوردن چرخه و ذخیره غذایی در یک منطقه شده و گاهی مواقع تداوم این وضعیت، کاهش، حذف و مرگ و میر برخی از گونه های حیات وحش را به همراه دارد.

صفی خانی افزود: تنوع و تراکم گونه های جانوری در مناطق تحت مدیریت محیط زیست زیاد است و در صورت بروز تنش آبی و مشکل علوفه با بهره گیری از منابع غیرطبیعی آب و  غذای مورد نیاز وحوش و پرندگان تامین می شود.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: