۷ شهر دیدنی در ایران برای عید ۱۴۰۲

7 شهر دیدنی در ایران برای عید 1402

ما پیشنهاد می کنیم حتما برای یک بار هم شده به این 7 شهر سفر کنید تا مجذوب آثار تاریخی و زیبایی طبیعت این شهرهای زیبا شوید.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ همیشه به روزهای آخر سال که می رسیم، از همان ابتدا دغدغه ی عید و خرید و خانه تکانی و چیدن سفره هفت سین و از همه مهم تر برنامه ریزی ایام تعطیل عید برای سفر رفتن در سرمان غوغا می کند، گاهی هم که  باید قید سفر را بزنیم چرا که تصمیم نگرفته مهمان های نوروزی زنگ می زنند و خبر می دهند که از شما زودتر برای سفر رفتن برنامه ریخته اند.

اما اگر شما  جزء کسانی هستید که قصد سفر دارید و هنوز  تصمیمی نگرفته اید  و حکایت شما  این بیت شعر زیبای عطار نیشابوری شده است  که می گوید : عطار هفت شهر عشق را گشت ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم،  ما در اینجا به شما کمک می کنیم تا هرچه زودتر مقصد سفرتان را معلوم کنید و با شادمانی ایام تعطیل را در کنار خانواده عزیزتان سپری کنید.

در ادامه شما را با هفت شهر دیدنی ایران آشنا خواهیم کرد:

1- نیشابور، شهر زیبای تاریخی با طبیعتی زیبا و بی نظیر 

از عطار گفتیم و حیفمان آمد اولین شهری که معرفی می کنیم شهر این شاعر بزگ نباشد.  نیشابور دارای بناهای تاریخی و مذهبی بسیاری است که قابلیت گردشگری دارند. این آرامگاه‌ها و بناهای تاریخی هر ساله مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است. آرامگاه عمر خیام، آرامگاه و مسجد محمد محروق، مسجد چوبی، آرامگاه محمد عطار نیشابوری،آرامگاه کمال‌الملک، آرامگاه حیدر یغما حیدر یغما، شادیاخ از جمله این بنا ها هستند. 

طبیعت شهرستان نیشابور که در دامنهٔ رشته‌کوه‌های البرز و بینالود و مناطق کوهستانی قرار دارند، از مراکز گردشگری به حساب می‌آیند شهرها و روستاهای دیزباد، خرو، بار، دررود و بوژان و غار و کوه ابراهیم ادهم از جمله مراکز گردشگری طبیعی نیشابور است.

ما پیشنهاد می کنیم حتما یک بار به نیشابور سفر کنید تا مجذوب آثار تاریخی و زیبایی طبیعت این شهر زیبا شوید.

2_فومن ، پناه گاه و مامن اندیشه و معرفت

 
هر زمان از سال که ایام تعطیلی باشد از هرجای سرزمین زیبای مان مردمان بسیاری قصد سفر به شهر های شمالی کشور را می کنند، اما برای ایام نوروز پیشنهاد ما از شهر های شمالی شهر  فومن است، فومن یکی از شهرهای استان گیلان است . این شهر با موقعیت جلگه‌ای در میان کشتزارها و باغهای اطراف خود محصور می‌باشد. فومن را به خاطر مجسمه‌های زیادی که در شهر وجود دارد به عنوان شهر مجسمه‌ها نیز می‌شناسند.
وجه تسمیه شهر فومن بر دو قول استوار است.
بنا بر قول اول فومن یک اصطلاح مرکب اوستایی است که از دو جزء"فو" به معنی" پناه یا پناه دادن" و"من" به معنی اندیشه و شناخت تشکیل یافته است.بنا بر براساس معنای لغوی فومن عبارت است : از «پناه گاه ومامن اندیشه ومعرفت ».

و بنا برقول دوم شهر فومن از نام شخص است به نام" فیامن" که در دوران باستان این شهر را تاسیس و در ان حکومت می کرده است ، اقتباس شده است.

درامد اکثر مردم این شهرستان از کشاورزی است واز همین رو فومن یکی از مناطق عمده کشت برنج استان گیلان است . در کنار کشت برنج پرورش طیور، دام و همچنین پرورش‌کرم ابریشم نیز در این منطقه رواج دارد .به رغم رونق کشاورزی در شهرستان فومن توریسم وگردشگری نیز جایگاه ویژه ای دارد و درالویت دوم بعد از کشاورزی است .

آب وهوای مناسب، جنگلها و کوههای پوشیده از درختان و چشمه های متعدد وبقاع متبرکه و امکان تاریخی فرهنگی (ماسوله وقلعه رود خان) فومن را به یکی ازقطبهای گردشگری گیلان و حتی کشور تبدیل کرده است. می گویند ماسوله  عروس شمال، بهشت خدا روی زمین، زیبایی محض، صفا و صمیمیت و سادگی، هوای پاک با مردمانی پاک و پاکنژاد  دارد پس بی شک جای خوبی برای چند روز استراحت و در کنار خانواده بودن است.

3_اهر ؛ شهر  جنگل های ارسباران، بهشت گمشده آذربایجان شرقی 

 
یکی از شهرهای شمالی استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان اهر است. در کوههای اطراف اهر بازمانده‌های زیادی مربوط به دوره پیش از اسلام، مخصوصا زمان ساسانیان، پیدا شده است.در دوره ایلخانان مغول، اهر استراحت گاه تابستانی ایلخانها بود.در زمان صفویان اهر توجه پادشاهان را جلب کرد چرا که قبر شیخ شهاب الدین (مرشد شیخ صفی الدین) در آنجا قرار داشت. برای مثال شاه عباس بزرگ دو بار در سالهای ۱۶۰۵ و ۱۶۱۱ از شهر دیدن کرد. در دوره قاجاریان اهر توسط شاهزدگان قاجار اداره میشد.شهر اهر در ارتفاع ۱۳۶۰ متر از سطح دریا قرار گرفته‌است. این شهر در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و کوه‌های شیور در شمال شرق، بزکش در جنوب و قاشقاداغ در جنوب شرق آن قرار گرفته‌است. رودخانهٔ کیچیک‌چای از داخل، اهرچای از جنوب و علیرضاچای و رنگول‌چای از غرب اهر می‌گذرند.سد ستارخان اهر، در ۱۵ کیلومتری غرب شهر، این رود خانه بسته شده است.

آرامگاه شیخ شهاب‌الدین اهری، خانهٔ تاریخی قاسم خان اهری، خانه بشیر آمر و جنگل های ارسباران از جمله جاذبه های گردشگری این شهر زیبا و تاریخی است.جنگل های ارسباران بهشت گمشده آذربایجان شرقی  است که هر انسانی را شیفته خود میکند، پس کوله سفر را ببندید و از این دیدن این بهشت و جاذبه ها غافل نشوید.

4_کرمان؛ برای دیدنی هایش وقت کم می آورید

کرمان  در جنوب شرقی این سرزمین پهناورمان است ، از کرمان و جاذبه هایش گفتن کمی دشوار است اگر کمی علاقه به خرج بدهید و  یک سرچ کوچک در خصوص جاذبه های گردشگری کرمان بزنید با لیست بلند و بالایی از از مناطق گردشگری و دیدنی رو به رو خواهید شد که شاید باورتان نشود.

نام کرمان را در کتیبه‌های داریوش می‌توان دید. در آنجا کرمان نام ناحیه‌ای است که از آن چوب یاک برای کاخهای هخامنشی حمل می‌شود، شهر کرمان به دلیل اهمیتی که در ایران داشته در برهه‌هایی از زمان به عنوان پایتخت ایران مطرح بوده‌است.

کرمان همانند سایر شهرهای ایران، از انواع غذاهای سنتی و با طعم‌های متفاوت برخوردار است که برخی از آن‌ها در مناسبت‌های ویژه و تعداد بسیاری نیز به شکل عادی در طی سال تهیه می‌شود. حلیم بادمجان معروف ترین و مهم ترین غذا، و کلمپه و کماچ سهن معروفترین شیرینی‌های سنتی استان کرمان است.

گنبد جبلیه،مجموعه گنجعلیخان،باغ شازده،مسجد جامع مظفری،مسجد جامع ملک،آرامگاه شاه نعمت‌الله‌ولی،بازار کرمان: آتشکده زرتشتیان،حصار شهر قدیم کرمان،بقایای دایناسورها،یخدان مؤیدی،ارگ راین،ارگ بم ،قلعه دختر و قلعه اردشیر و بسیاری از جاهای دیگر از جمله جاذبه های تاریخی کرمان هستند،و کویر لوت،کوه هزار،باغ نظر،باغ بیرم آباد، و بسیاری از باغ های دیگر هم از جاذبه های طبیعی آن محسوب می شوند. راستی یادتان باشد زیره به کرمان نبرید!!!

5_درود؛ با طبیعتی بکر و دست نخورده با مردمانی خونگرم

 
اگر می خواهید به غرب ایران سفر کنید پیشنهاد ما بی شک شهرستان درود است.این  در شرق استان لرستان واقع شده است و مرکز آن شهر دورود است، مردم شهرستان دورود به زبان لری سخن می گویند. گویش های رایج در این شهر شامل لری سیلاخوری (گویشی از لری مینجایی) و همچنین لری بختیاری می باشد.

دورود جاذبه‌های طبیعی و گردشگری فراوانی از قبیل کوه، جنگل، رودخانه، سراب، دره و حیات وحش دست نخورده دارد.دره اسپر،دره نی گاه، کوه پریز، کوه قارون، زیارتگاه شاه پیروالی، بابا هور، آبشار بیشه، دریاچه گَهَر، از زیبایی های طبیعی این شهر هستند.

6_همدان،پایتخت فرهنگی ایران

 
مگر می شود از سفر ومسافرت گفت اما از همدان حرفی نزد؟ از پایتخت فرهنگی کشورمان.در جنوب شهرستان همدان، ارتفاعات کوهستان الوند قرار دارد، که خط الراس این ارتفاعات مرز طبیعی شهرستان‌های همدان و تویسرکان را تشکیل می‌دهد و دشت‌های همدان، قهاوند، دشت نشر و قسمتی از دشت رزن - فامنین در حد فاصل این ارتفاعات قرار گرفته‌اند.بخش مرکزی ـ مردم این بخش به زبان فارسی، ترکی، لری تکلم می‌کنند.

جاذبه‌های گردشگری همدان به مکان‌های دیدنی شهر همدان اختصاص دارد،غار علیصدر،موزه تپه هگمتانه،تپه هگمتانه،گنبد علویان،آرامگاه باباطاهر،آرامگاه بو علی سینا،آبشار گنج نامه،کتیبه های گنج نامه، شیر سنگی همدان از جمله مکان های دیدنی پایتخت فرهنگی ایران هستند.

7-دیلم و گناوه ،سواحل خلیج همیشه فارس ایران

 
و اما آخرین شهر از هفت چین گلچین شده ی ما جایی نیست جز یکی از سواحل نیلگون و زیبای خلیج همیشه فارس،بندر دیلم، شهرستان دیلم یکی از شهرستانهای استان بوشهر در جنوب ایران است. مرکز این شهرستان شهر بندر دیلم است،فصل با فرشی از علفزارها وگلهای بهاری از دامنه‌کوههای زاگرس در شرق تا کرانه خلیج نیلگون فارس در غرب آراسته شده سیاحان را به سوی خود فرا می‌خواند.
طبیعت سحرانگیز شهرستانهای شمالی استان بوشهر در امتداد جلگه حاصلخیز خوزستان همه ساله برخلاف دیگر مناطق کشور درفصل زمستان پذیرای بهار است، به طوری که هنوز نیمه دوم آخرین ماه زمستان فرا نرسیده دشتها مملو از گلهای رنگارنگ بهاری است، درختان شکوفه داده‌اند و نخیلات که همچون کمربند سبزی بسیاری ازشهرها وروستاهای این منطقه را دربر گرفته‌اند، به‌ثمر نشسته‌اند.  

سواحل ماسه‌ای خلیج فارس در شهرستانهای گناوه و دیلم که مملو از صدفهای دریایی است و مرغان دریایی با صداهای عجیب و غریب خود برای یافتن طعمه‌ای در آن جولان می‌دهند، جاذبه دیگری از طبیعت زیبای این منطقه است.

پهلوگیری شناورهای تجاری و ماهیگیری در لنگرگاهها و هیاهوی صیادان و ملوانانی که آبزیان صید شده را از انبار شناورها تخلیه می‌کنند و بارهای تجاری را در گمرک پیاده می‌نمایند برای گردشگران توجه‌برانگیز ودیدنی است.بازارهای تجاری بندر دیلم نیز که مملو از کالاهای خارجی با قیمتهای ارزان و مناسب است جاذبه دیگری برای گردشگرانی است که روزهای تعطیل خود بویژه در ایام نوروز به این منطقه از سرزمین پهناور ایران سفر می‌کنند.پس این ساحل دوست داشتنی و زیبا را از دست ندهید.

 کلام آخر:

شاید تعجب کرده باشید چرا در هفت شهر گلچین شده ما خبری از شهر های پر آوازه مشهد و شیراز و اصفهان و کیش و امثال این ها نیست، حقیقت را بخواهید ما برای نوروز این شهر های بسیار دیدنی و زیبا را به شما معرفی نمی کنیم،چون این روز ها همه از این شهر ها سر در می آورند و حتی پیدا کردن جایی برای چادر زدن هم بسیار مشکل است، چه رسد به پیدا کردن هتل و مسافر خانه ها. ما فقط هفت شهر را به شما معرفی کردیم اما شک نکنید جاهای دیدنی و بکر ایران کم نیستند،برای پیدا کردنشان وقت بگذارید،ما برای شما سفر خوشی را آرزو می کنیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار همدان

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار همدان

    اخبار برگزیده