به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ ددلیفت یا لیفت یکی از تمرینات با وزنه است که در آن یک هالتر که با صفحه‌های فلزی سنگین شده از زمین برداشته شده و تا جلوی ران بالا آورده و سپس به سمت زمین برگردانده می‌شود.

ددلیفت از پایه‌ای‌ترین حرکات بدنسازی است و در کنار اسکات و پرس سینه بخشی از مسابقات وزنه‌برداری قدرتی است. در این تمرین تقریباً تمام عضلات بدن مشارکت دارند اما بیشترین وزن را معمولاً عضلات فیله کمر (بخش پایین ستون مهره‌ها)، عضله بزرگ باسن و عضلات همسترینگ (پشت ران) تحمل می‌کنند. شکل‌های مختلفی از این حرکت وجود دارد که تفاوت‌هایی در زمینه نوع فشار بر عضلات درگیر در آن‌ها وجود دارد.

اگر به دنبال تقویت عضلات فیله کمر هستید انجام حرکت ددلیفت توصیه می‌شود. هرچند این یک حرکت تکنیکی است که برای اجرای صحیح آن نیاز به تمرین زیادی است، ولی در نهایت با اجرای آن شاهد افزایش قدرت محسوسی در پاها، باسن و پشت خواهید بود. قبل از اینکه شروع به انجام حرکت ددلیفت کنید، بدن را به خوبی گرم کنید. حرکات هوازی و استفاده از وزنه سبک می‌تواند کمک زیادی به گرم کردن عضلات کمر، همستیرینگ و باسن شما کند.

برای انجام صحیح حرکت ددلیفت نیاز است که تمرکز و تعادل بدنی را به صورت همزمان داشته باشید، در غیر اینصورت امکان انجام صحیح حرکت بسیار سخت خواهد شد.

8541

انواع ددلیفت

ددلیفت پاصاف

ددلیفت رومانیایی

ددلیفت سومو

ددلیفت با دستگاه اسمیت

خطرات

به دلیل کمبود عضلات ماهیچه‌ای در بالای باسن و زیر کمر، این حرکت کمتر توصیه شده است، امکان بروز دیسک کمر نیز وجود دارد و باید سبک انجام شود.

خبرنگار: پرفام ذاکرانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: