به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ اکبر فتاحی، بنیانگذار رشته‌های آفرود و سافاری در ایران، در خصوص وضعیت این رشته‌ها بیان کرد: کسانی که این سبک زندگی را انتخاب می‌کنند، به طبیعت، جانوران و گیاهان احترام می‌گذارند. در واقع افرادی که برای آفرود به طبیعت می‌روند، از ردهای ممکنه استفاده می‌کنند و رد اضافه نمی‌روند. یکسری افراد هم به تپه‌های سوهانک می‌روند و درخت‌ها را نابود می‌کنند. یک چاقو گاهی در دستان یک جراح قلب است و گاهی در دستان یک قاتل، هر کسی براساس تخصصش از یک ابزار استفاده می‌کند، خودرو دو دیفرانسیل برای برخی یک ابزار است. هر حرکتی یکسری محاسن و یکسری معایب دارد، حالا یک وقت محاسن به معایب می‌چربد و یک وقت هم نمی‌چربد. علاقه‌مندی نسبت به این رشته هستند که در آن سرمایه‌گذاری کردند، باید میادین را برای‌شان درست کنند، میادین طبیعت‌گردی، میادین ورزشی و با مجوز به لیدرهای کار آزموده.

او ادامه داد: همه رشته‌های ورزشی مشکلات مختلفی دارند. رشته آفرود یکی از پرهزینه‌ترین مسیرهایی است که یک جوان انتخاب می‌کند و از نان، شکم، وقت و انرژی خود می‌زنند تا به یک منطقه بکر بروند و آن منظره را نگاه کنند، اما عدم آگاهی یکی از مشکلات اصلی در مورد این رشته است. وقتی افراد می‌خواهند از هنجارها و ناهنجارهای شهری فرار کنند، زمانی به پارک‌ها می‌رفتند اما الان همه به کوه‌ها پناه آوردند.

فتاحی اظهار داشت: درآمدزایی رشته‌های آفرود و سافاری فوق‌العاده است اما جامعه نگاه درستی به این رشته‌ها ندارد. حضور در طبیعت نیاز به اشخاص حرفه‌ای دارد. آژانس‌هایی هستند که برای یک شب آفرودینگ 900 هزار تومان از مردم پول می‌گیرند که همه کلاهبرداری است و عشق به این کار نیست. هر کس یک دوره دید شد لیدر و طبیعت‌گرد اما این‌ها اصلا جان موضوع را نگرفته‌اند. 3

خبرنگار: پرفام ذاکرانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: