به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ در حالی که شرایط خاص فوتبالی ایران، بیشتر فوتبالیست‌ها را برای لژیونر شدن به حضور در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ترغیب می‌کند، علیپور ترجیح داد گام اول لژیونر شدنش را بلند برداشته و این مرحله مهم زندگی فوتبالی‌اش را با حضور در اروپا آغاز کند، مسیری که در سال‌های گذشته توسط تعدادی از هم‌باشگاهی‌هایش با شرایط متفاوت طی شد.

شماره 70، دوم شد!

علی علیپور که به تازگی به تیم ماریتیموی پرتغال پیوسته است، دومین پرسپولیسی محسوب می‌شود که از این تیم به طور مستقیم راهی پرتغال شد. قبل از علیپور، افشین اسماعیل‌زاده، بازیکن جوان پرسپولیس، در سال‌های نه‌چندان دور از پرسپولیس راهی پرتغال شد. امیر عابدزاده و مهدی طارمی هم دیگر پرسپولیسی‌ هایی هستند که قبل از علیپور تجربه حضور در پرتغال را دارد اما این 2 بازیکن سابق پرسپولیس، از این تیم به طور مستقیم راهی پرتغال نشدند و از این جهت شرایط‌شان با علیپور متفاوت است.

شماره 21 نصیب علیپور شد

تا قبل از جدایی علیپور از پرسپولیس و پیوستنش به فوتبال اروپا، 20 پرسپولیسی در این مسیر پای گذاشته بودند و از جمع سرخ‌ها به‌طور مستقیم راهی اروپا شده‌اند که این می‌تواند رکورد جالبی برای فوتبال ایران محسوب شود. جابه‌جایی‌هایی که از انتقال نادر میراحمدیان در دهه‌های قبل و حضورش در تیم واشاش مجارستان آغاز شد تا علیرضا بیرانوند که با حضورش در فوتبال بلژیک آخرین جابجایی از پرسپولیس به اروپا بود، تا حالا بیست و یکمین انتقال در این زمینه برای مرد شماره 70 پرسپولیس به ثبت برسد.

چهره‌های قبل چه کسانی بودند؟

اسامی چهره‌های پرسپولیسی که قبل از علیپور به صورت مستقیم از جمع سرخ‌ها به فوتبال اروپا ترانسفر شده‌اند شامل نادر میراحمدیان (مجارستان)، کریم باقری (آلمان)، مهدی مهدوی‌کیا (آلمان)، هادی مهدوی‌کیا (تیم ب هامبورگ)، علیرضا امامی‌فر (بلژیک)، نیما نکیسا (یونان)، بهنام طاهرزاده (اسلوونی)، رضا ترابیان (بلژیک)، رضا شاهرودی (ترکیه)، مهرداد میناوند (اتریش)، حسین کعبی (انگلستان)، محمد پروین (اسلواکی)، علیرضا حقیقی (روسیه)، افشین اسماعیل‌زاده (پرتغال)، شهاب زاهدی (ایسلند)، رضا کرملاچعب (فنلاند)، فرشاد احمدزاده (لهستان)، صادق محرمی (کرواسی)، وحید امیری (ترکیه) و علیرضا بیرانوند (بلژیک)  هستند و حالا با اضافه شدن علی علیپور به تیم ماریتیموی پرتغال عنوان بیست و یکم در این زمینه به این بازیکن داده شده است.

5038224492404135_25f_4x3

ستاره‌ای به نام مهدوی‌کیا

در میان چهره‌هایی که به‌صورت مستقیم از پرسپولیس به فوتبال اروپا رفتند، نفرات انگشت شماری بودند که توانستند در تیم‌های خود فرصت بازی را به دست آورده و بتوانند در اروپا ماندگار شده و حتی به تیم‌های بهتر و بزرگ‌تر منتقل شده‌اند که سرآمد این نفرات مهدی مهدوی‌کیا بود که توانست پس از  درخشش در بوخوم راهی تیم هامبورگ شده و در این تیم نیز جایگاه ویژه‌ای را برای خود دست و پا کند. این در حالی است که گروه دوم این لیست چندان در کار خود موفق نبودند و نه تنها جایگاه خوبی را در اولین تیم‌های خود در اروپا به دست نیاورند بلکه مجبور به ترک این تیم‌ها و بعضا حضور دوباره در لیگ داخلی ایران شدند.

علیپور در گروه اول یا گروه دوم؟

حالا علی علیپور در آزمون مهمی قرار گرفته و کار سختی را در پرتغال پیش روی دارد. این که آیا علیپور راه مردانی مثل مهدی مهدوی‌کیا را دنبال می‌کند و در گروه اول قرار می‌گیرد یا این که به سرنوشت گروه دوم دچار می‌شود، سوالی است که در حال حاضر نمی‌توان به آن پاسخ داد و به گذشت زمان نیاز دارد. 3/5

خبرنگار: سمیه قدیری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: